Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Македония трябва да промени конституцията си преди България да вдигне "ветото"

Посоченото от Генчовска условие прави труден бърз пробив. ЕК иска България да промени позицията си до юни

39 коментара
Бившият върховен представител на ЕС по външните работи и Теодора Генчовска в София, сн. БГНЕС

Северна Македония първо трябва да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите народности преди България да одобри преговорната рамка на Скопие за членство в Европейския съюз, каза външната министърка Теодора Генчовска.

"На този етап условието е първо да го изпълнят и след това да започнат преговори", каза Генчовска и отклони журналистически въпроси, че премиерът Кирил Петков дава други сигнали.

За промяна в македонската конституция обаче са необходими две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на най-голямата опозиционна партия ВМРО- ДПМНЕ, която настоява в България да бъде признато македонско малцинство.

Това условие прави трудно изпълнима целта на ЕК, САЩ и някои европейски държави Скопие да започне преговори в рамките на първата половина на годината.

"С нашите най-близки съседи от Скопие сме в непрекъснат контакт, водени от съвместния стремеж за преодоляване на изкуствените разделения, създадени от времето на Югославския режим. Изграждането на предсказуеми и лоялни отношения ,обаче, е сложен процес, изискващ политическа воля и зависещ от конкретни резултати, а не от крайни срокове. Съвместната ни работа в това направление продължава", добави Генчовска в рамките на провеждащия се в София форум "ЕС среща Балканите".

Западните Балкани биха били по-стабилни и благоденстващи, ако са част от европейското семейство на споделени ценности, посочи тя.

Поведението към Северна Македония е една от спорните теми в управляващата коалиция, като преди десет дни се стигна до скандал между Генчовска и екипа на премиера Кирил Петков. Генчовска каза, че се "водят две външни политики" по отношение на Скопие. Към момента има ясно разделение между "Продължаваме промяната" и "Демократична България", които се обявиха за бърз напредък в евроинтеграцията на Северна Македония, и "Има такъв народ", от чиято квота е Генчовска, и БСП, които не допускат каквито и да е компромиси.

Кирил Петков твърди, че към момента няма промяна в българската позиция и решението ще бъде взето в парламента.

В София еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи каза, че идва в София, толкова често, колкото е необходимо, за да може да се стигне до решение юни месец тази година.

"Войната ни показва, че нямаме верме за губене. Не само време нямаме, но нямаме интерес да губим повече време", каза той.

"Не мога да скрия факта, че съм изключително разочарован, че все още е на дневен ред и се обсъжда този въпрос. Мислехме, че преди две години сме го разрешили, но сега се оказва, че отново въпросът е на дневен ред", коментира Оливер Вархеи.

По-късно Вархеи се срещна с президента Румен Радев и премиера Кирил Петков.

Кирил Петков е потвърдил "желанието си за намиране на взаимно приемливо решение на отворените политически въпроси, отчитащо чувствителните за България теми".

Петков е "отбелязал, че активизирането на секторното сътрудничество между двете страни допринася за изграждането на взаимно доверие и разбирателство".

Радев от своя страна е споделил очакванията на България за активното ангажиране на Република Северна Македония за разрешаване на откритите въпроси в отношенията между двете държави, както и устойчивото изпълнение на Копенхагенските критерии за членство в ЕС, с което да се придвижи напред и процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка.

Скопие: Не време да чакаме с месеци и години

Македонският външен министър Буяр Османи от своя страна каза, че доверието в Република Северна Македония към Европейския съюз спада.

Той каза, че все още няма решение по отворените въпроси, което да е приемливо и за България, и за Република Северна Македония.

Според него историческите въпроси трябва да бъдат оставени на ресорната комисия от двете държави, но вече години тя буксува и не може да постигне очаквани напредък.

"Смятам, че имаме идеален шанс сега да постигнем решение, което ще е гаранция ще забърза процеса. Сега не е време да чакаме с месеци и години. Tрябва да се вземат решения сега, доколкото сме отговорни към региона и към бъдещето. Абсолютно РСМ смята, че това трябва да го направим и ще го направим, но трябва да се има предвид важността на момента да се вземат съответните решения", каза той, цитиран от БНР.

Във вторник и управляващата партия в Северна Македония - СДСМ, и ВМРО-ДПМНЕ излязоха с позиции по преговорите с България

В позицията на ВМРО-ДПМНЕ се посочва, че Ковачевски трябва да внимава какво подписва и че "евроинтеграцията не трябва да е процес на българизация", съобщи БТА.

"Българските искания и изявленията на Петков за придвижване на ветото с условия, които не се изискват веднага, представляват опасност, че Ковачевски е на път да подпише или приеме рамка за асимилация на македонците", се казва в съобщението на ВМРО-ДПМНЕ.

От СДСМ пък обвиниха ВМРО-ДПМНЕ, че плаши обществото, че ще има асимилация и разпространява неистини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #39

    Внимавайте,какво казва нашата "желязна лейди" Ганчовска ! ! ! Шега няма ! Всички македонци,под масата ! Голям късмет извадихме !

  2. Филка Русофилка
    #38

    ЦOЧO БИЛЯPCКИ
    Упpaвлявaщитe в зaпaднaтa ни cъceдкa нaлaгaт нa учeнитe кaквa иcтopия дa пpoпaгaндиpaт (peзюмe):
    - Oкoлo Вapдapa пpocтoтиятa нe cи e oтишлa, a нaпpoтив – нaддeлявa и нaбиpa инepция;
    - Пo въpxoвeтe в Ceвepнa Мaкeдoния – и в пpeзидeнтcтвoтo, и в пpaвитeлcтвoтo ce виxpи някaкъв зaкъcнял кoмунизъм;
    - Чуx пocлeднитe изявлeния нa мaкeдoнcкия пpeмиep, кoйтo cъщo e xapвapдcки възпитaник, кaктo Киpил Пeткoв;
    - Нo изглeждa в „Xapвapд“ нe учaт иcтopия;
    - Глeдaйки peзултaтитe oт тяxнoтo упpaвлeниe

  3. Обектив
    #37

    Разтърсващо душата Великденско послание на КЦ "Иван Михайлов":
    Приятели, членове, симпатизанти и критици на Културен център Иван Михайлов.

    Изминава една седмица от момента на официалното откриване на клуба-библиотека на дружеството. Това е и най-святата седмица за всяка християнска душа, седмица през която всички ние със смирение и упование в християнските и общочовешките ценности се стремим да постигнем своето духовно и морално просветление. Това беше „Страстната седмица“, чиято същност е всеки

  4. ефрейтора
    #36

    Гледах Федерика Могерини-бившата външен министър на ЕС . Беше симпатично момиче , заметаша косата си с финес . Сега-фрустрирана , с петна , чукаща по масата...Е те такива са адептите на РСМ...

  5. Ощавен маркиз
    #35

    Сев. Мъкидонийка си е одма в ЕС-о! Наште решетко-посткомундерски петоПУТници само ше изСЪРБат по една брюкселска "шкембе чЬортба". Рубладжии, дами и гасуда. Хо-хо.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #34
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #33
  8. Dante Alighieri
    #32

    Накратко: докато шумадийските помаци в Скопски санджак не излезнат от СФРЮ, нема да влезнат в ЕС. Това е толкова елементарно, че дори те могат да го асимилират с бозата между ушите си.

  9. stol
    #31

    Никога няма да влезат тия боклуци.

  10. dinko
    #30
    Отговор на коментар #28

    малии, представям си какво мазало ще бъде! цял свят ще гледа на живо сесиите на българо-македонския парламент...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.