Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Северна Македония" – за това име са се разбрали Скопие и Атина

Ципрас: Появява се перспектива за решаване на спора

10 коментара
Външните министри на Македония Никола Димитров и на Гърция Никос Кодзияс сн.БГНЕС
Атина и Скопие обявиха, че са много близо до решаването на многогодишния спор за името, като според медийни информации са се договорили за "Северна Македония". Скопие форсира преговорите, тъй като се надява в края на юни да получи покана за начало на преговорите за влизане в Европейския съюз, но казусът все още не може да се счита за затворен, тъй като гръцката опозиция не приема включването на "Македония" под каквато и да е форма в новото има и готви масови протести. 
 
Според информация на македонската телевизия "Телма"  "Северна Македония" е най-вероятното име около което има консенсус, но засега това не е потвърдено от официални източници.
 
Според телевизията външните министри на двете страни Никола Димитров и на Гърция Никос Кодзияс са се договорили за конкретен план от 11 точки за окончателно решаване на спора за името. Планът се очаква да бъде одобрен от премиерите на двете страни Зоран Заев и Алексис Ципрас в телефонен разговор. След това двамата министър-председатели ще организират среща в Преспа, на която официално ще представят споразумението.
 
Ципрас: Има перспектива за решаване на спора 
 
"Появява се перспектива за решаване на спора за името.  Преговорите водим и продължихме да водим с чувство за отговорност и патриотизъм. Но и с решителност и вяра в нуждата от намиране на решение", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас в реч пред годишното общо събрание на Федерацията на предприятията в Гърция.
 
Ципрас каза, че правителството му е водило преговорите "с чувство за отговорност и патриотизъм", но и с убеждението, че трябва да се намери решение.
 
Македонският премиер Зоран Заев заяви oт своя страна пред журналисти в Скопие, че все още няма окончателен договор с Гърция за името на Македония, но отбеляза, че и двете страни са близо до намиране на решение на дългогодишния спор.
 
"Никога не сме били по-близо до намиране на решение на спора за името. Приятелството между двете страни и двата народа никога не е било толкова голямо. Нашата идентичност и език за защитени. Македония има нужда от лидерство, за да върви напред", каза Заев. 
 
Северна Македония е поредното име, което се спряга в дългогодишния спор между двете държави за името. Преди това имаше сближаване на позициите и по "Илинденска Македония", но гръцките партии го отхвърлиха.
 
Македонската агенция МИА съобщи, че все още са открити всички възможни опции за решение на името на Македония. Според високопоставени източници от македонското правителство нито едно име от предложените не е фаворизирано и все още се разговаря.
 
Името ще мине на референдум в Македония 
 
Гръцки медии, цитирани от БГНЕС, твърдят, че договореният план предвижда на 8 септември в Скопие да се проведе референдум за одобрение на новото име.
 
Според дипломатически източници се очаква на срещата на върха на ЕС на 28 и 29 юни Македония да получи дата за започване на преговори за присъединяване към ЕС, а на 11 юли в Брюксел страната ще получи и официална покана за членство в НАТО по време на срещата на върха на Северноатлантическия пакт.
 
Освен към името обаче Гърция има претенции и към македонската конституция, която според нея допуска присъединяване на съседни територии. Затова след референдума в Македония ще се прокарат и поправки в основния закон на Македония и едва тогава споразумението ще бъде внесено и в гръцкия парламент за ратификация.
 
Двете страни спорят от 25 години за името "Македония", което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #10

    Точно на барут мирише името. Като гледам картата повече ми прилича на западна Македония, а не на северна. А след 20 години може да е дори източна Албания.

  2. Kiril Kovatchev
    #9

    Не името прави човека, не името прави и държавата. Македонците доста време изгубиха с глупости, но хубавото е че им дойде акъла и си седнаха на задните части. Не им прави чест на гърците че насилват македонците да им сменят имената. Както знаем БКП смени имената на българските турци а на края хората пак си върнаха имената. Същото ще се случи и с Македония, ще влезе под одобрено от Гърция име в НАТО и ЕС и после ще си възстанови името. Просто гърците причиняват зло защото това могат, но без никаква нужда.

  3. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #8
  4. boriana
    #7

    Е, аз пък не съм съгласна, излиза че и нашата част от Македония- Пиринската влиза в тази Северна Македония. Да не признаваме това име. Иначе сме големи п.....ЗА КОЙ ЛИ ПЪТ ЗА НАША СМЕТКА.

  5. monitorqe137
    #6

    Къде е БГ правителство да протестира ?

  6. не съм съгласен с това име! То внушава териториални претенции към България!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Bлaдo
    #3

    напротив! - съвсем удобно е за нас, доколкото всичката тая "Северна Македония" (Вардарска плюс Пиринска) си е част от България ;-) ... Не казвам, че още утре ще почнем да ги пръсъединяваме..., но с това име за всички е ясно за какво става дума ;-)... ... И две топли думи за дежурния редактор (ако има такова нещо): в заглавието ("Република С!!!еверна Македония") и трите букви (Р,С,М) са главни - оправете си "С"-то!

  9. безпартийна
    #2

    Северна Македония е удобно име за гърците, но не и за нас. Пиринският край е също на север от Гърция, и попада под ударите на македонските претенции. Единствено правилно би било Вардарска Македония. Дано с поправки в конституцията им да отпаднат възможности за претенции.

  10. Dr. Web Browsing
    #1

    Поздравления и към двете съседни нам държави! за името, на което най-после са се спряли - чисто географско понятие, не историческо, без мириз на балкански барут и пролята кръв, както и пожелания за скорошно приемане на Македония в ЕС, а в последствие и в НАТО.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.