Четири
севернокорейски изтребителя прехванаха в неделя сутринта разузнавателен
самолет RC-135 на военновъздушните сили на САЩ над Японско
море и се приближиха на 15 метра до него, обяви Пентагонът.
Два МиГ-29 и други два изтребителя прехванали разузнавателния самолет на 240 км от брега на Северна Корея и летели успоредно с него, отдалечени на по 120 метра, в продължение на около 20 минути, съобщи говорителят на Пентагона Джеф Дейвис, цитиран от Ройтерс.
Американският самолет се е върнал невредим в базата в Кадена, Япония, добави говорителят.
Севернокорейските изтребители са били въоръжени и поне един от тях е насочил бойния си радар към американския самолет- действие, което е непосредствено предхожда изтрелване на ракета въздух-въздух, уточниха от Пентагона.
Вашингтон определи инцидента като провокативен и съобщи, че ще се консултира с Южна Кория и други съюзници от региона, за да внесат общ протест срещу действията на Пхенян.
Съобщението за действията на севернокорейските изтребители идва дни преди началото на съвместни американо-южнокорейски учения, в които ще участват 5000 американски войници.
Инцидентът е първия от този род от 1969 г., когато Северна Корея свали американски разузнавателен самолет, при което загинаха 31 души.
Разузнавателният самолет RC-135 е модернизиран и оборудван с електроника Боинг 707, който може да контролира от голямо разстояние ракетни тестове.
Тревожният инцидент със самолета RC-135 става на фона на растящо напрежение на Корейския полуостров заради севернокорейската ядрена програма.
През октомври 2002 г. Пхенян призна, че поддържа секретна ядрена програма, след което САЩ спряха доставките на мазут за севернокорейските елекроцентрали.
През декември КНДР започна да готви за пуск ядрения си реактор в Йонгбьонг, който може да произвежда обогатен оръжеен уран.
На 31 декември инспекторите на МААЕ бяха изгонени от Северна Корея, а на 10 януари Пхенян обяви, че напуска договора за неразпространение на ядрените оръжия.
В края на февруари САЩ съобщиха, че 5 мегаваторият реактор Йонгбьонг е пуснат в действие.
В събота Северна Корея обвини Съединените щати, че зачестяват полетите на шпионски самолети над района, готвейки се да бомбардират спорния реактор.
Пхенян се съгласи вчера да се запознае с предложенията на ЕС за решаване на севернокорейската ядрена криза, предаде Ройтерс, като се позова на японската агенция Киодо.
Агенцията цитира британския евродепутат Глин Форд, който е в Токио след едноседмично посещение в Северна Корея. Според него председателят на Постоянния съвет към севернокорейския парламент Ким Йон Нам заявил, че е съгласен да проучи идеята. Ким Йон Нам, вторият човек в Северна Корея след Ким Чен Ир, посочил, че според него Пхенян ще бъде следващата мишена на Вашингтон след приключването на евентуалната военна операция срещу Ирак.
Предложенията на Евросъюза предвиждат разговори с участието на Япония, Съединените щати, ЕС, Русия, Китай и двете Кореи за решаване на севернокорейския ядрен проблем.
Австралия също предложи план за решаване на севернокорейската криза, предаде АП. Планът на Канбера предвижда свикване на форум с участието на Великобритания, Китай, Франция, Русия, САЩ, Япония, Австралия, ЕС, Северна и Южна Корея. Целта е Пхенян да сложи край на ядрената си програма в замяна на подписване на регионален договор за сигурност, който да му даде гаранции срещу евентуална американска атака.
Австралийският външен министър Александър Даунър заяви, че е обсъдил плана с американския държавен секретар Колин Пауъл, с китайския вицепремиер Цян Цичън, с руския заместник-външен министър Александър Лосюков и с новия южнокорейски президент Но Му Хен. Пред парламента Даунър посочи, че планът ще осигури условия, при които Съединените щати и Северна Корея може би ще осъществят двустранни контакти.
Вашингтон отхвърля идеята за преки разговори с Пхенян, ако Северна Корея не се откаже от ядрената програма, припомня АП.
По думите на Даунър форумът ще бъде последван от нова среща, чиято цел ще бъде да се предоставят гаранции за сигурността на Пхенян, приемливи и за Вашингтон. Той посочи, че засега Северна Корея отхвърля плана на Канбера, но австралийски дипломати продължават да разговарят по въпроса със севернокорейски представители.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.