Няма вероятност двата ядрени реактора, които
САЩ, Южна Корея и Япония строят в Северна Корея, някога да
бъдат завършени, казват високопоставени американски служители.
Причината е, че последната криза с Пхенян предвещава очевиден
край за споразумението от 1994 г., някога възвестявано като
епохално събитие.
Въпреки че американският секретар Колин Пауъл заяви вчера,
че правителството на Буш не е взело официално решение за съдбата
на двата реактора с лека вода, други американски представители
казват, че проектът е обречен.
"Никога няма да бъде завършен," каза високопоставен американски държавен служител. Той допълни, че докато в Северна Корея съществува комунистическо правителство, севернокорейците никога няма да получат какъвто и да е ядрен реактор.
Според друг американски представител проектът за строеж на реактори с лека вода вече е погребан. Севернокорейците се лишиха от правото си да имат някаква ядрена технология, след като нарушиха ангажиментите си да се откажат от програмата за ядрени оръжия, каза той.
Ако Северна Корея изостави ядените си програми и сегашната криза бъде преодоляна, САЩ и техните съюзници могат да ѝ предложат нова енергийна помощ, подсказаха американският помощник-държавен секретар Джеймс Кели и други официални лица през тази седмица.
По-вероятно е такава помощ обаче да включва допълнителни конвенционални технологии или свързване с енергийната мрежа на Южна Корея, отколкото ядрени технологии, смятат експерти и служители.
Наред с това САЩ може да се опитат да наложат други изисквания, включително изнасяне на всичкия севернокорейски ядрен материал извън страната.
Двата реактора с лека вода, които по-трудно могат да бъдат използвани за производство на ядрени оръжия, бяха обещани на Пхенян съгласно споразумение от 1994 г., пописано със САЩ. В споразумението Вашингтон се ангажира Северна Корея да получи два реактора с лека вода за производство на енергия, като в замяна замрази оръжейните си ядрени програми в комплекса Йонбьон.
Говорителят на Белия дом Ари Флайшър вече заяви, че споразумението от 1994 г. е обезсилено в резултат от действията на КНДР. Единствено ако Северна Корея изостави ядрените си програми, САЩ са готови на нови договорености, които да заместят първоначалното споразумение, уточни Флайшър.
Изграждането на двата атомни реактора, първият от които първоначално трябваше да бъде завършен през 2003 г., изостава много от срока и не може да бъде пуснат в действие до 2009 г. или дори по-късно. По време на строителните работи Вашингтон доставяше по 500 000 това мазут ежегодно на съсипаната икономически Северна Корея, за да ѝ осигури алтернативен източник на енергия.
По предварителни изчисления целият пакет, предвиден в споразумението, трябваше да възлезе на 5 милиарда долара, като реакторите се платят основно от Южна Корея и Япония, а разходите от доставките на мазут се поемат от САЩ. След като Северът предизвика кризата, признавайки през октомври миналата година, че разработва втора тайна ядрена програма, свързана със силно обогатен уран, САЩ и съюзниците им прекъснаха доставките на мазут. Оттогава Пхенян изгони наблюдателите на Международната агенция по атомна енергия, счупи печатите и демонтира камерите за наблюдение в Йонбьон и обяви, че се изтегля от Договора за неразпространение на ядрените оръжия.
Много представители от администрацията на Буш, които от дълго време се отнасят с подозрение към севернокорейските комунистически лидери, омаловажиха Споразумение от 1994 г. като "омиротворяване" и настояха да се обмислят промени в проекта за ядрени реактори с лека вода.
Пауъл каза пред в.Уолстрийт джърнъл вчера: "Дали реакторите са най-добрият начин да им дадем възможностите за производство на енергия, от които те се нуждаят? Всички тези въпроси все още са открити.. Може да бъдат реактори, може да бъде друга форма на енергия."
Основен проблем е, че Южна Корея и Япония може да нямат желание да изоставят проект, по който вече са похарчили милиони долари за нови пътища, електропроводи, модерни жилищни блокове, болница, съоръжения за чиста вода и храна за хората, работещи по строежа.
Но оборудването на АЕЦ, което е свързано с ядрени технологии, се доставя от САЩ и се нуждае от американски лиценз. Според американски служители такъв лиценз няма да бъде даден.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.