Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сградата на ИПК "Родина" ще бъде съборена в неделя

Ще се реорганизира движението по бул. "Цариградско шосе"

21 коментара
Снимка: Архив

След 40 години безполезно съществуване недостроената сграда на ИПК "Родина" в София най-сетне ще бъде съборена в неделя, съобщиха от фирмата, собственик на терена - "Изток плаза Инвест".

Зданието, строено през 80-те години за издателско-полиграфичен комплекс, ще бъде разрушено поради нефункционалност и конструктивни проблеми. В момента то е собственост на бизнесмена Михаил Тиков, притежаващ болница "Софиямед". Той се сдоби със сградата през 2018 г. срещу 40 млн. лв. на търг, обявен от синдиците на КТБ.

Сградата ще бъде разрушена между 9 и 10 часа в неделя посредством взрив с дистанционен механизъм. В последните месеци течеше събаряне с машини, а преди време бе премахната ниската част на зданието.

Процесът по разрушаването на комплекса е съгласуван с всички компетентни институции, уверяват собствениците. Ще бъде въведена временна реорганизация на движението по бул. "Цариградско шосе".

"Осигурена е и максимална безопасност на периметъра около сградата. Изградена е защита от полиетилен, телени мрежи, както и защитни диги от трошен бетон. Строителните отпадъци и тяхното извеждане извън имота след взрива няма по никакъв начин да ограничат свободното придвижване на гражданите извън територията на обекта", уточнява фирмата.

"Технологията на взривяване е съвременна и се използва за стоманенобетонни сгради в цял свят. Фирмата подизпълнител има над 31 години опит на българския пазар", изтъкват от "Изток плаза Инвест". На този етап фирмата твърди, че още проучва възможностите за инвестиция в терена.

Историята на сградата

Историята на недостроената сграда започва преди повече от 40 години. През 1976 г. държавата решава да построи печатница, която да е най-модерната на Балканите. Предвидено е към нея да има и редакционен корпус, който да приюти всички столични журналисти начело с редакцията на официоза на комунистическата партия "Работническо дело".

Мащабният проект включва два корпуса – един на девет и един на петнадесет етажа и топла връзка между тях, триетажна сграда и две нива с подземни гаражи. Върху разгърната застроена площ от 50 000 кв. е трябвало да се разположат 600 кабинета, както и плувен басейн.

Строителството започва през 1982 г., а пет години по-късно печатницата е завършена. Тя е разположена на терен от близо 40 дка площ. В края на 1989 г. настъпват промените, България изпада в невъзможност да погасява заемите си и строителството на обекта е замразено. Така двете кули остават на груб строеж в продължение на 30 години.

През 2001 г. правителството на Иван Костов решава да продаде недовършената сграда на търг с начална цена от 7 млн. лева. Той се проваля поради липса на кандидати. Две години по-късно е обявена нова приватизационна процедура. Консорциум "Обединени български вестници" печели конкурса на Агенцията за приватизация и придобива 51% от капитала на дружеството с оферта от малко над 6 млн. лв.

Дялове в консорциума имат вестниците "Монитор", "Виж", "Дума", "Новинар", "Меридиан мач" и "Банкеръ". В работещата печатница години наред се продаваха вестниците на депутата от ДПС Делян Пеевски. Плановете за недовършения корпус бяха да бъде ремонтиран и въведен в експлоатация, но това така и не се случи.

По времето на тройната коалиция 2005 г. - 2009 г. се взима решение недовършената сграда да бъде разрушена и на нейно място да се вдигне нова, в която да се нанесе многобройната администрация на Националната агенция по приходите (НАП). Идеята е сделката да стане чрез размяна на имоти – НАП да даде на медийния консорциум, който вече се контролира от Ирена Кръстева – майка на депутата Делян Пеевски, 3-те сгради на НАП в центъра на София срещу бъдещата нова сграда на бул."Цариградско шосе". След критики, че се прави размяна на принципа "кон за кокошка" сделката пропада.

Така се стига до предложението недовършеният корпус да бъде доизграден с финансиране от Световната банка. Направен е търг, който се печели от "Главболгарстрой", но предложената цена значително надминава предвидените средства.

Новият собственик Михаил Тиков "разчиства терена"

През лятото на 2018 г. Михаил Тиков купи недовършената сграда на "ИПК Родина" от частен съдебен изпълнител за около 40 млн. лв.

Двата имота - единият от 15 дка с недовършения корпус, и другият от близо 40 дка, бяха предложени за продажба заради неизплатени дългове на собственика им към фалиралата КТБ. Дълговете бяха на "Издателско-полиграфически комплекс Родина" и дъщерното му "Родина тауър", които по това време се контролираха от майката на Пеевски Ирена Кръстева.

Новият собственик Михаил Тиков притежава верига от болници, в която влизат столичната "Софиямед", пловдивската "Пълмед", бургаската "Бургасмед", както и медицински центрове в Пазарджик, Велинград и други. Притежава и дистрибутора на лекарства "Булфарма". Има и бизнес с хотели, сред които хотел "Хебър" в Пазарджик и Батак, както и столичния "Силвър Хотел".

На този етап не е ясно каква сграда ще се появи на мястото на грозно стърчащия скелет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ελευθερια-12
    #21

    Това, което ме притеснява е, че Шопарът ще пусне вътре ромчета за селфи преди да взриви родината, защото според древен хиперборейски закон за кръвната мъст смъртта на всеки юдейн трябва да бъде овъзмездена с тази на неограничен брой христиански деца на случаен принцип.

  2. Bлaдo
    #20

    в Правец и сега си имат площад "тодор жифкоф". И си го ремонтират с европейски пари... Колкото до ипк-то... - може от Правец да изкупят бетонените парчета (след като се срине ипк-то) и да му вдигнат и пирамида (на тУтката)

  3. tim
    #19
    Отговор на коментар #8

    Вярно е - селска даскалица си!

  4. Коментарът е изтрит в 09:42 на 24 април 2020 от автора.
    #18
  5. Селска десница
    #17
    Отговор на коментар #14

    А кога ще има площад на името на Тодор Живков? Да не би нациста Борис Трети или ГМ Димитров да имат повече заслуги към България?

  6. Ainalani Moanakiwa
    #16
    Отговор на коментар #8

    Защото казал на един ционист "Аз нямам дъщеря". А симпатиите към децата, езичеството, Индия и Мексико не са приемливи за Лукаваго.

  7. Практик от София
    #15
    Отговор на коментар #14

    Колега Антонов, смятам че като ориентир може да ни послужи периода между падането на Берлинската стена и демонтажа на гранитния болшевишки истукан в центъра на София. МОЧА ще бъде демонтиран за пет пъти по-кратък период.Отправната точка? Денят (седмицата) на разпада на Ерефията.

  8. Васил Антонов
    #14

    А кога ще взривят МОЧА?

  9. lindentown
    #13

    И на нейно място, предполагам, ще вдигнат нова сграда, която е поне 3 пъти по-висока. Досегашната сграда можеше да се довърши и ползва само от държавата- за нуждите например на някой държавен орган. Но очевидно частните интереси са много по-силни. На това атарактивно място може да бъде вдигнат луксозен небостъргач с апартаменти за по 300-400 хил. евро. И така частният интерес ще спечели много повече, отколкото ако довърши сградата за ползване от държавата.

  10. Bлaдo
    #12

    ... хайде ма, 'бояджийке' - хайде формулирай го тоя въпрос най-сетне...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.