Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шаламанов: Военното разузнаване и Комисията по досиетата да се разберат за архивите

"България трябва да излезе от прегръдката на това зло"

6 коментара
Сн. БГНЕС

Военният министър Велизар Шаламанов обяви, че очаква военното разузнаване и Комисията по досиетата да се разберат за архива на службата в съответствие със законовите изисквания.

Комисията по досиетата неколкократно заяви, че служба "Военна информация" към Министерството на отбраната отказва да предаде целия си архив и да изпълни Закона за досиетата. От военното министерство съобщиха, че служебният военен министър е разпоредил закона да се изпълни, но от комисията все още твърдят, че няма напредък.

В четвъртък депутатът от Патриотичния фронт Велизар Енчев попита в рамките на парламентарния контрол Шаламанов дали подкрепя искането на Комисията по досиетата да получи секретни документи, разкриващи самоличността на чужди граждани, които са "сътрудници на същата служба без съгласувани гаранции, че това няма да доведе до застрашаване на тяхната сигурност и живот".

Шаламанов отговори, че не е издавал писмена заповед към директора на Служба "Военна информация", с която да го задължава да разкрие имената на чужди граждани, които са сътрудници на същата служба и се намират на територията на Република Македония, Сърбия, Турция, Гърция, Египет, Ливан, Либия, Сирия, Йордания и Алжир.

Той припомни обаче, че в началото на септември той е поканил на среща председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов и директора на Служба "Военна информация“ Веселин Иванов. Там министърът е предложил варианти за решаване на въпроса по приключване на процеса за предаване на информацията и подписване на протокол, според изискването на закона, и очаква споразумение между тях в съответствие със законите и некомпрометиране на чужди граждани.

Евтим Костадинов съобщи наскоро пред Mediapool, че комисията очаква около 30 000 архивни единици от военното разузнаване. Документи се очакват и от цивилното разузнаване – Националната разузнавателно служба. Освен това двете служби все още не са изпълнили и задълженията си по чл. 3 т. 16 от закона, според който трябва да предоставят списъци за проверка с имената на директорите, заместник-директорите, директорите на дирекции, началниците на отдели и началниците на сектори в тях.

В четвъртък Шаламанов определи като сериозен риск за националната сигурност, както и за международния авторитет на страната, да бъдат разсекретени досиетата на чужди граждани, работили за българското военно разузнаване в регионите на Югоизточна Европа и Близкия изток.

Велизар Енчев предложи от своя страна ревизия на Закона за досиетата и преминаването на Комисията по досиетата към служба "Военна информация", ДАНС и НРС, както и създаването на Обществен съвет.
Шаламанов коментира и последните съобщения на Комисията по досиетата, която осветли като работили за бившите служби заместник-началника на Щаба на отбраната ген. Нейко Ненов и ректора на Военната академия "Г. С. Раковски" контраадмирал Митко Петев.

"Малко изневиделица и за мен, което е загадка как работи тази система, се появиха публикации и разкриване на принадлежност към военното контраразузнаване", призна Шаламанов.
"Същността на тези специални служби по време на комунистическия режим е била наистина да репресира хората, да ги вкарва в списъци и да ги манипулира до ден днешен. България да излезе от прегръдката на това зло и да не бъдат накърнявана честта на достойни офицери от Българската армия, които дават живота си за свободата на тази страна", каза Шаламанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пешо
    #6
  2. С.Радев
    #5

    Четете преди да говорите празни приказкии да осъждате несправедливо. Г-н Енчев изобщо не говори за себе си.Той пледира да запазим чугди граждани-агенти на Р България в Близкия изток и на Балканите. Абе, коя държава си предава приятелите? Що, да не би янките са осветяват агентите си в Ирак и Сирия? Ако сме страна с достойнство, това изобщо няма да се обсъжда?

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  4. Пешо
    #3

    нямв обиди: мястото на комисията по досиетата не е под шапката на специалните служби, вижте как е в истинските демокрации, като например Германия.А не отново всичко да се скрие и покрие, тези архиви трябва да са обществено достояние„А що се отнася до това, кой е достоен българин:трябва да си бил ченге от ДС ли, за да те признаят за достоен българин? Енчев какъв е всъщност - журналист, ченге, посланик, народен представител? Събирателното не е ли кариерист?Има доста хора с по-голяма избирателност и морал по отношение различните поприща и служби, но не са признати за "достойни българи".

  5. С.Радев
    #2

    Велизар Енчев е достоен българин. И понеже съм провокиран от обидите към него, ето ви текста на въпроса му днес към Шаламанов, както е публикуван на сайта на парламента:
    В Ъ П Р О С

    от Велизар Пенков Енчев
    Народен представител от ПГ на КП „Патриотичен фронт“



    На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям питане

    ОТНОСНО: Искане на Комисията по досиетата към служба „Военна информация“ за разкриване

  6. Пешо
    #1

    Ченгето Велизар Енчев влезе в парламента за какво? За да решава собствените си проблеми на разкрито ченге, което страда поради тази причина от комплекси.Кога ше почнете да решавате проблемите на България? А не собствените си? Никой не ви кара да разкривате чужденците.Но мястото на комсисията не е под крилото на специалните служби! Я вижте в Германия как е? Архивите за миналото на България трябва да са достъпни на обществото, на журналисти и изследователи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.