Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шанс за младите педиатри: за да има кой да работи в новата детска болница

Новата Педиатрия не може да е сбор от съществуващите отделения със старите пороци, смятат детски лекари

0 коментара
Шанс за младите педиатри: за да има кой да работи в новата детска болница

Кампания "Шанс за младите педиатри" цели да набере средства и съмишленици, за да бъдат подпомогнати младите медици, които искат да се занимават с детско здравеопазване, за повишаване на квалификацията им. В момента педиатрията е една от най-неглижираните финансово специалности, а интересът към нея от страна на младите лекари е занижен. Причината е, че специализантите по педиатрия са подложени на голямо физическо и финансово натоварване. За да има кой да работи в една модерна бъдеща детска болница са нужни подготвени и високо квалифицирани кадри, които са в час не само с най-актуалната медицинска информация, но са обучени и как да се държат с пациентите. Младите лекари обаче не виждат в проекта на държавата за бъдеща национална детска болница, мечтаната от тях Педиатрия.

Кампанията "Шанс за младите педиатри" се организира от иницативата "Подкрепи педиатрията", която бе в основата на уличните протести на педиатрите от детската болница "Проф. Иван Митев" през пролетта на миналата година.

Сега те отново взимат нещата в свои ръце, след като обещанието на Българската педиатрична асоциация за създаването на такъв фонд за подкрепа на млади лекари, остава неизпълнено от 2018 година насам. Кампанията набира средства, с които млади педиатри да бъдат подпомогнати за участие в медицински конгреси, абонаменти за специализирани медицински списания и членство в международни организации. Кампанията за набиране на средства можете да подкрепите финансово ТУК . Освен финансова подкрепа, работещи и живеещи в чужбина хора, биха могли да подпомогнат млади лекари като отворят дома си за нощувка за 2-3 вечери по време на конгрес.

Достъпът до конгреси и медицинска литература е непосилен

"Специализантите не са много интересни на класическите спонсори на конференциите и конгресите и тяхното посещение обичайно е много силно ограничено. Разчитат на добрата воля на научния си ръководител или ръководителя на звеното, в което работят, да им осигури спонсорство. Или много по-рядко - на лични финансови средства. Много от колегите все още разчитат на родителите си да помогнат, което не е приятно усещане за човек между 25-40 години. Още повече за човек, който работи и то толкова високо специализиран труд, какъвто е лекарският", разказа д-р Адил Кадъм, организатор на кампанията и едно от лицата на "Подкрепи педиатрията".

"Една такса за международен конгрес, в зависимост от това за каква педиатрична субспециалност става дума, варира от 150 до 600 евро. Без пътните и престоя. Да, ние сме в ерата на Интернет, където всичко е налично, но има много източници, до които достъпът не е свободен, а с абонамент. Абонаментът за едно педиатрично списание е от 180 до 300 евро на година, а при редките специалности и повече. Въобще не отваряме дума, че специализантите не могат да си позволят таксите за членство в международните асоциации, а те са тези, които им предоставят възможност да кандидатстват за определени грантове, стипендии и обучения, които са безплатни или са на по-ниска цена", каза Кадъм.

С една заплата специализантите покриват 2 графика

Ивайло Николов, който е лекар специализант в Александровска болница и работи като лекар в Детската болница "Проф. Иван Митев" разказа, че специализацията по педиатрия е по-различна, защото се провежда в различни клиники за определен период от време, натоварването е голямо, а възможността за работа на второ място – силно ограничена, почти невъзможна. Това поставя младият лекар във финансово затруднения.

"Педиатрията е единствената болница, в която се намират определени отделения и всеки, желаещ да специализира педиатрия, трябва да мине оттам. Това силно ограничава възможността млад лекар да работи на второ място", заяви той.

"Дори да са специализанти на дадена база и да получават 2 минимални работни заплати там, няма болница, склонна да позволи на специализанта си той да минава своите модули на обучение без да работи и при нея. Така заплатата, която му дава, специализантът си я изработва един път като специализант, и втори път с дежурства в болницата. Специализантът не е някакво фантомно, реещо се същество, а работещ лекар. Да, той има ограничения какво има право да работи, защото се обучава, но извършва квалифициран лекарски труд. Но за една заплата, те покриват два графика, а за да живеят трябва да работят на още едно място", обобщи ситуацията д-р Кадъм.

Мечтаната болница не може да е сбор от сегашните пороци

Това е само един от пороците на сегашната система в областта на детското здравеопазване, наред със сбърканото финансиране, лимитите за прием и други ограничения, с които педиатрите всеки ден се сблъскват.

Педиатрите са убедени, че няма как да се създаде високотехнологична детска болница без подготвен персонал, но и без да се отстранят съществуващите пороци. "Механичното събиране на наличните в момента педиатрични звена би довело до едно мултиплициране на проблемите в детското здравеопазване", казва д-р Кадъм.

"Никога не съм вярвала, че ще застанем срещу това да се направи детска болница. Но ние сме срещу проекта на държавата за педиатрична болница", коментира тя. Педиатрите са сериозно притеснени от достъпната на сайта на МЗ документация по проекта за нова детска болница, където липсват ключови звена и отделения. "Няма основни отделения, лабораторен блок, отделение по лъчетарапия, алергология, имунология, детска психиатрия", посочи тя. Д-р Димитър Стаматов, който също е част от кампанията, коментира, че първоначално са били обещавани много отделения с нова апаратура, а от проекта са изпаднали основни звена като ортопедия, хирургия, алергология и дерматология. Физиотерапията е сведена до 2 кабинета, посочи той.

Друго основно искане на педиатрите още от протестите им през миналата година, е новата болница да не бъде търговско дружество, а да има целево държавно финансиране, за да може да развива и научно-изследователска и терапевтично-диагностична дейност.

Педиатрите се надяват кампанията, призоваваща за спиране на проекта за доизграждане на недовършения корпус в двора на Александровска болница, да има успех.

"Трябва да се създаде национална болница с високо специализиран персонал, а не една софийска детска болница, чиято цел да бъде "да знам къде да си заведа детето през нощта, когато вдигне температура", коментира д-р Кадъм.

"Има много хубава кампания за болницата, която искаме и там хората основно наблягат на отношението, което искат да получат в новата болница. Това е също нещо, което се учи. А в новата болница няма планирани детски психиатри, няма програма за психолози за персонала и пациентите", допълни тя.

"В последните години детското здравеопазване се влошава в геометрична прогресия. От една страна възможностите за диагностика на доболничната помощ са ограничени, а от друга- болниците се обвиняват за свръххоспитализация. А реално проблемът е в законовата база, с която работим", заяви Кадъм. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.