Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шарон повиши популярността си, но това едва ли ще е за дълго

0 коментара

Със своята стратегия на железния юмрук премиерът Ариел Шарон увеличи подкрепата си сред израелските граждани, успокоени от факта, че самоубийствените атентати вече не са ежедневие, но наблюдатели смятат, че популярността му няма да е дълготрайна.

Много от израелците се изказаха одобрително за подетата от Шарон военна кампания на Западния бряг на река Йордан, която по думите му целеше да унищожи инфраструктурата на терора. Тази подкрепа обаче може бързо да се изпари, ако бившият генерал не предложи дългосрочна политическа стратегия, посочват наблюдатели.

Ариел Шарон не е набелязал ясен план за ангажиране на палестинците в преговори и това е въпрос, от който могат да се възползват неговите противници на вътрешнополитическата сцена. Освен това кампанията може и да се възобнови, ако яростта на палестинците предизвика решения за нови подобни действия, смятат наблюдателите.

"Шарон вярва в железния юмрук и засега като че ли доказва правотата си, що се отнася до ежедневните самоубийствени атентати по улиците", казва Томас О'Дуайър, коментатор в израелския вестник Аарец. "Но човек открива нещо като шизофрения в израелското общество. От една страна, те одобряват, както във всяка друга държава, разгромяването на вилнеещия по улиците тероризъм, а от друга искат да бъде намерено политическо решение."

В неделя Шарон обяви края на "този етап" от операцията Отбранителен щит, започнала на 29 март с навлизането на израелски сили в град Рамала на Западния бряг. Той каза, че са били постигнати много сериозни резултати. Премиерът е обещал да създаде, както той ги нарече, "буферни зони", за да предпази Израел от бъдещи нападения, но според наблюдатели такава стъпка не може да замести политическото решение.

За операцията на Западния бряг израелският наблюдател Джоузеф Алфър казва, че тя е била неуспешна именно защото е била само военна акция, без да има за целта да представя реалистична израелска позиция по възможността за мир с палестинците.

Някои твърдят, че истинската цел на Шарон е била да сложи край на палестинската власт и на Споразуменията от Осло от 1993 г. и да ликвидира всяка перспектива за жизнеспособна палестинска държава.

Армията твърди, че е нанесла тежък удар на възможностите на палестинските бойци да предприемат нападения срещу Израел. Но малцина израелци вярват, че стратегията на Шарон предлага нещо повече от отсрочка за някакъв период от дни, седмици или месеци. И тъй като армията казва, че не може да гарантира изцяло спирането на самоубийствените атентати, някои израелци се опасяват, че разрушенията, които Шарон нанесе през последните седмици, само ще предизвикат още повече палестинско насилие.

Засега обаче Шарон се радва на растящи рейтинги. Докато преди офанзивата популярността му е била 35 процента, две седмици по-късно тя е достигнала 59 процента, сочат данните от едно допитване. Той разшири още своето коалиционно правителство, като включи две малки партии /едната крайнодясна религиозна/, и същевременно остави в неговия състав Партията на труда.

Но във врата му вече диша Бенямин Нетаняху, смятан от мнозина за вероятния приемник на ръководния пост в Ликуд. Бившият премиер, наричан за краткост Биби, привлече вниманието напоследък с доста успешните си усилия в САЩ да събере подкрепа за израелската кампания.

Коментаторите отбелязват безпокойство в редиците на Партията на труда, която е стълб на коалиционното правителство. Нейни поддръжници напоследък поставят въпроса дали тя трябва да продължи да служи за "смокинов лист" на твърдолинейната политика на Шарон. Седемдесет и четиригодишният премиер би могъл да остане на власт до изборите, които трябва да се произведат през есента на 2003 г., но може да се задържи и по-дълго, допускат наблюдатели. Те добавят обаче, че малко са хората, които смятат, че той е в състояние да предложи нещо повече от военен вариант.

"Шарон не е политическият лидер, от когото въобще се е очаквало да вкара Израел в някаква нова рамка. Според мен, ако съществува възможност, израелската общественост вероятно би избрала различен лидер", казва израелският аналитик Джералд Стайнбърг.

Има обаче един човек, който все още е в състояние да окаже решаващо въздействие върху политическото бъдеще на Шарон - това е неговият дългогодишен враг палестинският президент Ясер Арафат.

Ариел Шарон публично изказа съжалението си, че не го е убил още отдавна. Той предложи да експулсира Арафат, обяви го за неадекватен и се постара да го изолира в щаба му в Рамала.

Но двете посещения на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл в Рамала през този месец бяха красноречиво напомняне, че дори най-близкият съюзник на Израел не одобрява опитите на Шарон да отстрани Арафат, който пък повиши популярността си, откакто започна обсадата.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.