Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на АЕЦ "Козлодуй": Имаме нужда и от VІІ блок, и от "Белене"

ГЕРБ умишлено надули таксите за пренос, за да провалят Втора атомна

23 коментара
Иван Генов. Сн. БГНЕС

България има нужда и от нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй", и от АЕЦ "Белене", а V и VІ блок на сегашната ядрена централа могат да работят поне до 2037 и 2039 г., че дори и десет години след това. Това заяви изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов пред бТВ в сряда. Той също така обвини бившите управляващи от ГЕРБ, че умишлено надули цената за пренос на електроенергията, за да направят българския ток непродаваем на външните пазари, за да докажат, че няма нужда от АЕЦ "Белене" и да спрат проекта.

"Миналата година повишението на цената на преноса блокира износа и пострадаха всички енергийни дружества – и държавните, и частните. Управляващите започнаха да говорят защо ни е на нас "Белене", след като "Козлодуй" работи наполовина. След като новото правителство понижи цената на таксата пренос за един месец АЕЦ "Козлодуй" е изнесла ток колкото за първите седем месеца на 2013 г.", каза шефът на ядрената централа.

"Пазар за българската електроенергия има. Цената сега е добра и след като бяхме с 6 млн. загуба, ще приключим годината с 40 млн. печалба", допълни той.

По думите му, дори в момента атомната централа заявки за продажба на ток на свободния пазар, защото изпълнява ангажимента си към регулирания пазар. Според него регулираният пазар е нужен, "защото хората са с ниски доходи, не е висока цената на енергията", а борсата за ток ще е частично решение на въпроса с цените.

"Толкова пари сме похарчили за АЕЦ "Белене” и да загробим оборудването и да го продадем после за жълти стотинки... ще станем страната, която е продала най-много реактори… Аз съм и за двата проекта!”, заяви Генов.

"В България в момента потреблението не е това, което е било, но се надявам, че това няма да продължава дълго. България няма да стои непрекъснато на това дъно и да продължаваме да копаме това дъно, защото ще стигнем Нова Зеландия. Страната ще се развива, регионът се развива, България не е на Луната", коментира Генов.

"Аз съм от беленското лоби. "Белене" си е "Белене", но винаги съм бил привърженик и на технологиите на "Уестинхаус", допълни още той.

"Белене ще се построи, мога да ви се разпиша. Заедно със VІІ блок това ще е енергията, която ще обезпечава икономиката на България до края на века", заяви Генов.

На пазарни условия цената на тока от новите блокове преди изплащането им за 15 години ще е по-висока от тази на АЕЦ "Козлодуй", но ще е по-ниска от всички останали производители в България, а и в региона, смята ядреният шеф.

Според него последната дума дали новият реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще е американският АР-1000 ще е на Агенцията за ядрено регулиране, която трябва да даде лиценз за изграждането му и да проведе съгласувателните процедури с Европейската комисия. Според него е възможно през 2021 година да бъде въведен в експлоатация новия реактор в Козлодуй. "Няма проблем на територията на централата да има различни технологии – руска, френска, американска или южнокорейска, площадките са отделни", посочи Иван Генов.

Относно финансирането на новата ядрена мощност той коментира, че "централите не се строят с пари кеш, а с привлечени инвеститори". "И VІІ блок няма да се строи с пари, които ще извадим от джобовете си. По модернизацията на V и VІ блок сме вземали заеми от "Ексимбанк" за оборудването, което плащахме на "Уестингхаус", а от "Росексимбанк" за оборудването от Русия", допълни той. По думите му сред вариантите за финансиране на новия реактор в Козлодуй е и вземането на експортен заем от Японската банка за възстановяване и развитие, тъй като вторият контур на реактора щял да е на японската "Тошиба", която всъщност е мажоритарният собственик на "Уестингхаус".

Генов не се ангажира с коментар дали руските, френските или американските реактори са по-добри, но отбеляза, че при "Уестинхагус" има смела крачка напред и всички елементи от системата за безопасност са пасивни и не е нужно електрозахранване за задействането им.

Единственият производител, от който ще може да купуваме гориво за новата мощност в Козлодуй, е на "Уестингхаус", посочи шефът на централата. Отработилото ядрено гориво ще отлежава в цеха за сухо съхранение в продължение на 50 години ще се съхранява горивото, а вече се правят контейнери и за стогодишно съхранение на отработилото гориво, посочи Генов.

В сегашната ситуация първи блок на АЕЦ "Белене" би станал по-скоро от VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Аз мисля, че това е едно от редките изказвания на някой по темата Белене, в което освен мнение има и обосновка. Може и да я премете или не но има. Моето лично мнение е, че за да изплува България трябва да се опира на новите технологии - във всичко, както в ИТ така и в производстовто, така и в атомната енергетика. В противен случай си представям следващите поколения, че ще учат КамаСутра в 8 клас за да обслужват европейските туристи. За друго няма да ставаме.

  2. Анонимен
    #22

    Този от снимката горе го даваха по БТВ вчера.Команоид в червата,съвсем е подлуднал,горкия.Трябва да се строи и Белене и Козлодуй,абе трябва да оцвъкаме цялата страна с атомни централи,така,че при една авария да може да се самоунищожим на 100%.Глупендър долен,бил той голям специалист...ахмак червен!

  3. Анонимен
    #21

    № 16. А дано, ама надали.Искам да ти вярвам, особено като намесваш и Евростат, каквото и да означава това. Но аз виждам друго. На хората не се изплащат заплати с месеци. Затварят се заводи. Не знам защо инвеститори местят производствата си - те си знаят. Знам само,че сме най-бедната страна в Европа, а излиза,че имаме най-високо там някакво увеличение, за което европейците могат да ни завиждат.Верно,черногледи сме, оплакваме се.Но не искам да станем като тези които щракат с пръти, в гетата и по Африка, а дупетата им голи.

  4. Анонимен
    #20

    Престижът е голяма работа. И като жена мога да го кажа. По-друго си е - да имаш 6-7 атомни блока.Малка държава сме били. Да, ама атомна.На гол тумбак - чифте пищови А това,че продаваме ел.тока на съседи евтино, а на нас скъпо - няма значение. Престижът преди всичко. А че ще изплащаме докато свят светува - няма значение. Престиж.А ако не бяхме затворили залудо, не за престижа на г-жа Кунева-Пръмова другите блокове? Още по-голям престиж.Но тя се прави ни лук яла - ни мирисала.А и никой не я пита вече.

  5. Анонимен
    #19

    По-прости и ограничени хора от шепата български русофоби-костовисти няма по света.То затова и изборните резултати са им такива,а и по-добри няма да станат.Абе,празноглавци такива,какво лошо има в това да се случват такива големи проекти в страната ни.Аз съм за всичко,що е инвестиция в тази държава.Нека да има и руска АЕЦ Белене,нека да има и 7-ми американски блок на Козлодуй.Същото се отнася и за газопроводите.Категорично смятам,че ни е много необходим Южен Поток и в същото време ме е много яд,че

  6. Анонимен
    #18

    АЕЦ "БЕЛЕНЕ" трябва да се построи.Като чета постингите, сигурно ще се наложи да се разшири и САНАТОРИУМА на о.Белене.

  7. Анонимен
    #17

    И от още две-три централки маймуно мръсна червена....

  8. Анонимен
    #16

    14, моя грешка. Икономиката тъпче на място, тъй като вътрешното потребление е много свито, макар че спестяванията на населението по банките да растат с по 10% годишно. Правилно е да се каже - индустрията. България произвежда - много, и България изнася - много, повече от когато и да било в своята история. 2012 година, стоки за над 40.6 млрд лева! Тези факти се пазят от рубладжийските медии в дълбоко скрити, сякаш са държавна тайна. Макар че са съвсем достъпни на страниците на НСИ и Евростат. Помисли за причините, кой има полза да държи населението отчаяно, евроскептично и депресирано. Да не би да е Путин? http://www.nsi.bg/bg/content/7405/външна-търговия

  9. Анонимен
    #15

    "Имаме нужда".... Сигурно е "голяма нужда", ама после ще се разбере!

  10. Анонимен
    #14

    9-ти как мериш растежа на българската икономика и в какво. Може би в хора,обучени в България и работещи по всички краища на света. Е,да такъв износ никога не е имало в българската история.Да не говорим за проститутките и криминалните прояви на много млади хора,които вече ги публикуват в полицейските сводки на Европата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.