Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на БНБ: Делът на лошите кредити се повишава, но банките са защитени с капиталови буфери

8 коментара
Шефът на БНБ: Делът на лошите кредити се повишава, но банките са защитени с капиталови буфери

Банковата система има достатъчно капиталови буфери срещу рисковете, поети от банките, заяви пред журналисти в четвъртък управителят на БНБ Иван Искров. “Не е страшно, че делът на кредитите, необслужвани повече от 90 дни, се повишава, а е важно те да имат покритие с капитал”, поясни той.

Няма такъв въпрос какъв размер лоши кредити може да понесе банковата система, заяви Искров. Може да има проблем в една банкова система и при четири процента лоши кредити, каквито случаи имаме в някои страни от Западна Европа, и може да имаме страни, където лошите кредити са много по-високи и нямат проблеми, посочи той.

"Лошият кредит представлява кредит с просрочие над 90 дни, тези кредити в България в момента са около 16 процента за цялата банкова система, каза Искров. Сам по себе си обаче този показател не говори чак толкова много, защото срещу тези лоши кредити има съответния процент ликвидни обезпечения, съответния процент провизии, които в значителна степен покриват този коефициент", коментира управителят на БНБ.

Искров отбеляза, че БНБ винаги публикува и капитала, който има банковата система, и съответно капиталовия излишък. Ние имаме значителен капиталов излишък, който позволява поемане на риск от банките – кредитиране на нов бизнес, обясни Искров. Това, което доведе до големи проблеми в еврозонота, бяха не кредитите, а така наречените пазарни рискове, поети чрез различни дългови книжа. В нашите банки няма такива книжа, затова не трябва да се вторачваме в само един показател – лошите кредити, коментира още той.

Според Искров размерът на лошите кредити нараства, защото има проблеми в икономиката и ролята на Централната банка в такъв случай е да изисква адекватно отделяне на капитал и провизии от страна на банките, или пък внасяне на собствен капитал от собствениците им. Това го правим от години и не виждам защо не се разбира, заяви управителят на БНБ.

По повод прогнозите за икономиката през тази година Искров каза, че според анализа на БНБ, който се основава на ревизираните данни на ЕК и ЕЦБ, може да се очаква икономически растеж 0.7 процента за 2012 г. Има много променливи, те трябва да се следят и данните да се ревизират надолу или нагоре, но оценката на МВФ за България е много положителна, каза още Искров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Процентът ва лошите кредити говори много...стига да разбираш.

  2. Анонимен
    #7

    "Всъщност, истината е, че така изглежда само на пръв поглед. Защото съществуването на Еврозоната е изгодно най-вече на държавите-износителки, а това са именно Франция и Германия. Именно те изтласкваха от пазарите на малките европейски държави местните производители със своите по-качествени и поевтинели, благодарение на общата валута, стоки. Интересно, защо това се премълчава от повечето икономисти в Гърция, Италия, България и другите европейски държави, ударени особено тежко от кризата, чиито резултати

  3. Анонимен
    #6

    Няма страшно!Искренов иска да каже че банковата система е стабилна, понеже колкото и да се увеличат лошите кредити, банките винаги могат да си повишат БЛП и да излязат на печалба за сметка на редовно плащашите си вноските по кредитите т.е. будалите.

  4. Анонимен
    #5

    Иван Искров превърна БНБ в дирекция на Асоциация на банките в България http://logo.blog.bg/politika/2012/05/09/ograbvane-s-lihvi-koi-e-otgovoren-kakvo-da-se-pravi.951517

  5. Анонимен
    #4

    Няма страшно! Тази година ще е много по-добра от следващата и по следващата. Тепърва ще гърмят банки.

  6. Анонимен
    #3

    Иван Искров днес обяви, че брутните проблемни кредити са 16% (необслужвани повече от 180 дни), а нетните лоши заеми - около 10,7% от всички. Ако нетните проблемни кредити се получават като от брутните се извадят провизиите (заделени срещу бъдещи загуби от неплащане на кредитополучателите), излиза, че за повече от две трети от проблемните заеми не са заделени провизии. Или пък обезпеченията им са толкова прекрасни, че от провизии няма нужда.

    Между другото, проблемните и преструктурираните кредити

  7. Анонимен
    #2

    Известна част от тези 16 процента лощи кредити са гарантирани с имоти и оборудване. Така че банките постепенно ще станат оператори на недвижимости.

  8. Анонимен
    #1

    G-n Искров, stiga obshti prikazki. Ako 16% ot "aktivite" imat nuleva stoinost, kazhete direktno kakvo e nivoto na kapitalnoto obezpechenie na otdelnite banki i dali otgovaria na iziskvaniata ot Basel. Ako ne kazhete tochno kakvi sa cifrite, edinstvenoto vuzmozhno zakliuchenie, e che kriete nai-loshia variant zashtoto ako naistina niamashe problem shtiahte da kazhete tochnite procenti. -Vazov

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.