Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на Еврогрупата "неправилно" е говорил за Кипър като модел за Европа

11 коментара
Беноа Кьоре

Беноа Кьоре, член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че председателят на Еврогрупата, холандецът Йерун Дейселблум е сгрешил, казвайки че спасяването на банките в Кипър би могло да послужи като модел за Европа, предаде Франс прес във вторник.

"Дейселблум сгреши като каза това, което каза", коментира Кьоре в ефира на радио Европа 1.

"Случващото се с Кипър не е модел за останалата част на еврозоната, защото ситуацията бе достигнала мащаб, който е несравним с положението в която и да е друга страна", каза Кьоре.

В понеделник в интервю за Ройтерс и "Файненшъл таймс" Дейселблум каза, че решението в Кипър да бъдат наложени загуби на банковите акционери, притежателите на облигации и дори на собствениците на големи банкови депозити трябва да стане подход на общността за справяне със затруднени финансови институции.

Дейселблум, който е и министър на финансите на Холандия, отбелязва, че собствениците на банки и инвеститорите трябва да бъдат държани отговорни преди да се поглежда към държавните пари или други инструменти, идващи от държавата.

Според Шантал Хюз, говорителка на европейския комисар за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние, цитирана от Франс прес, Европейската комисия е припомнила, че амбицията ѝ е след време данъкоплатците да спрат да плащат за затруднените банки от еврозоната.

Тя увери, че случаят с Кипър е уникален. Спасителният план за Кипър, утвърден през нощта срещу понеделник, предвижда затварянето на втората по големина банка в страната, Лаики (Laiki), и преструктуриране на най-голямата, Кипърската банка (Bank of Cyprus), в замяна на заем от 10 милиарда евро, платен до голяма степен от страните членки на еврозоната, следователно от данъкоплатците. Загуби обаче ще понесат  и акционерите, държателите на облигации и незастрахованите вложители.

"Не може да се каже, че това (спасяването на Кипър) е отличен модел и че трябва да се използва отново в бъдеще. Защото не би трябвало да се озоваваме в такива обстоятелства с нашата система за единен банков съюз", отбеляза Шантал Хюз.

"Освен това след време ще имаме рамка за закриване на банки, която ще определя как да се справяме със ситуация, при която банките са изправени пред затруднения. Ще имаме кутия с всички необходими инструменти за предотвратяване на банков фалит, предварителна намеса или управление на банков фалит", подчерта тя.

Проектът предвижда в случай на контролиран фалит да участват, при известни условия, акционерите, кредиторите и вложителите. В момента предложението на Брюксел се обсъжда с Европейския парламент и Европейския съвет. Не се очаква той да бъде готов преди 2018 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. Анонимен
    #8

    Дали го казва или не - няма друг начин. Няма кой да плаща кефа на хайлазите Ако може пак да прекарат руските тариката, още по-добре

  5. Анонимен
    #7

    Холандците винаги се изказват надрусани...

  6. Анонимен
    #6

    Коя ли ще е следващата жертва?

  7. Анонимен
    #5

    А бе хвани Кьоре, та удари Дейселблум, ако питат мене. Макар че Дейселблум съвсем правилно отбелязва, че "...собствениците на банки и инвеститорите трябва да бъдат държани отговорни преди да се поглежда към държавните пари или други инструменти, идващи от държавата." Кьоре очевидно застъпва изпитаната банкстерска максима "приватизиране на печалбите" и "социализиране на загубите".

  8. Анонимен
    #4

    секи 4ти км Англия с право изтрещя от уплаха, че ЕС ще я моделира по образ и подобие на Кипър. Само си представете: миграционна вълна от хиляди етнически българи, цигани и румънци депозиращи съмнителните си милиони в английски банки!? "Шефът на Еврогрупата "неправилно" е говорил за Кипър като модел за Европа"

  9. Анонимен
    #3

    А всъщност правилно си е казал тоя г-н Дейселблум - Кипър е модел за развитието на цяла Европа и кипърското "развитие" ще се развие в цяла Европа! Само че в ЕЦБ не им стиска (на тоя етап) да видят нещата по този начин ИЛИ се самозаблуждават, че кипърския ефект няма да ги засегне

  10. Анонимен
    #2

    не само холандците - стрина гина и франсетата също

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.