Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на "феодалните старци" - със "старческа логорея"

213 коментара
Шефът на "феодалните старци" - със "старческа логорея"

Мнението на финансовия министър Симеон Дянков, че в БАН работят "феодални старци", бе доразвито и допълнено от колегата му Сергей Игнатов, който в четвъртък заяви, че председателят на академията страда от "старческа логорея".

Подразнен от изказване на председателя на БАН акад. Никола Съботинов, че не е подходящ за министър на образованието и науката, Игнатов коментира пред БНТ: “Съботинов не е човек, който да казва ставам или не ставам. Това вече е старческа логорея, защото той прекали“.

Игнатов, който миналата седмица обяви, че имотите на БАН ще се преобразуват в публична държавна собственост, в четвъртък заяви, че “никой никога не е казвал, че ще се национализират имотите на БАН, тъкмо обратното“.

Йорданка Фандъкова откри паметник на акад. Ангел Балевски

Кметът на София Йорданка Фандъкова откри паметник на акад. Ангел Балевски по повод 100-годишнината от рождението дългогодишния председател на БАН (1968-1988) и член на Държавния съвет на НРБ (1971-1989).

Балевски е автор на разработки, свързани с горещото пресоване на металите и със създаването на метод за добиване на чугун в къса барабанна въртяща се пещ. Най-голямо значение за практиката има създаването на метода за леене с противоналягане, в което той е участвал.

Личността на акад. Ангел Балевски е безспорна, каза Фандъкова и пожела на българската наука да работи и да се развива така, че да се гордеем с нейните постижения.

“В този проект е написано същото като и в стария закон - има тотална защита на имотите, ако има някакво преобразуване, както и досега само Народното събрание може да се произнесе“, посочи той. Според него БАН спекулират с това, че някой иска да им национализира имотите и това се прави всеки път, когато някой заговори за реформа там.

Министърът смята, че протестите в Софийския университет и недоволството в БАН са политически мотивирани. Мнението си той аргументира и с факта, че подписката на учени в подкрепа на президентското вето върху Закона за развитие на академичния състав е била организирана далеч преди Георги Първанов да реши, че ще връща закона в парламента.

Сергей Игнатов разказа следната любопитна история: “Беше разпространен призивът на г-н Лафчиев (Христо Лафчиев, учен от БАН -бел.ред.), който беше лидер на "Когито", за тези протести, дори за 19-ти, и там беше казано, че те ще подкрепят Софийския университет...Организацията "Когито" е част от "радио-пиеската" във връзка с ветото на закона за академичния състав, само че те не са обърнали внимание, че са подписали подкрепа на ветото две-три седмици преди президентът въобще да се сети, че има вето."

На въпрос дали смята, че БСП стои зад тези протести, Игнатов не се ангажира с конкретен отговор, но напомни изявления на социалистите, че готвят тематични протести около 24-и май и 1 юни.

Междувременно парламентът отхвърли в четвъртък ветото на президента върху Закона за развитие на академичния състав. Основните критики на опозицията бяха срещу липсата на единни държавни изисквания за придобиване на научна степен и срещу възможността, дадена от закона, в своите правилници университетите и научните общности да определят механизма за това.

Андрей Пантев (Коалиция за България) заяви, че с новия закон ще се става професор със статия във вестник. “Това ли е величието на вашата реформа, трябва да има съзидателен и конструктивен консерватизъм“, запита Пантев.

Депутатът от ГЕРБ Ирена Соколова защити приетите текстове, като каза, че “законът носи зрял консерватизъм“, защото при създаването му е взет предвид Законът за висшето образование. В отговор на критиките за занижени изисквания при придобиване на професорска степен, Соколова посочи, че това няма да става с публикации във вестници, а след като се произнесе национално жури.

Именно механизмът за определяне на журитата, пред които се прави защитата, бе обаче един от най-оспорваните моменти в закона, защото опонентите му смятат, че в ръцете на ректорите и министъра на образованието е съсредоточена прекалено голяма власт над научната кариера.

Веселин Методиев от Синята коалиция заяви подкрепата на десните към закона и отбеляза, че с неуспеха на ветото си държавният глава ще изгуби поредната си битка с парламента, а това не се отразява положително на президентската институция. Депутатът посочи, че 70 процента от мотивите на президента да върне закона са "детайли и дребнотемия", което не отговаря на конституционните изисквания за вето.

Намаляването на субсидията за висшето образование ще послужи за вдигане на таксите във ВУЗ-овете, предупреди Янаки Стоилов (Коалиция за България).

Всички стартирали процедури за придобиване на научна степен до днес и платени във Висшата атестационна комисия (ВАК), която се закрива с новия закон, трябва да минат по стария ред през научните комисии и през президиума на комисията. Има срок до края на ноември да се приключат тези процедури, а ако това не стане, вероятно парламентът ще удължи срока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

213 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #213

    ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БОЙКО БОРИСОВ ВМЕСТО ДА СЕ БОРИ С ПРЕСТЪПНОСТТА И КОРУПЦИЯТА ЧРЕЗ 60 ХИЛЯДНАТА СИ ПОЛИЦИЯ, ОЩЕ С ИДВАНЕТО СИ НА ВЛАСТ ЗАПОЧНА ВОЙНА СРЕЩУ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ ВЛОШАВАЙКИ И БЕЗ ТОВА УНИЗИТЕЛНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА УЧЕНИТЕ. ИМА САМО 2 СЛУЧАЯ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 2-3 ВЕКА, КОГАТО ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ЕДНА ДЪРЖАВА ТЕРОРИЗИРА ЦВЕТА НА НАЦИЯТА – МАО ЦЗЕ ДУН ПРЕЗ ПЕРИОДА НА Т. НАР. КУЛТУРНА РЕВОЛЮЦИЯ В КИТАЙ (1966-1969Г.) И НЕГОВОТО ПРОТЕЖЕ МАОИСТА ПОЛ ПОТ В КАМБОДЖА ПРЕЗ (1975-1979Г.)! НАЙ-ПОСЛЕ СЕ ИЗЯСНИ КАКВИ СА БОЙКО БОРИСОВ И НЕГОВАТА КЛИКА – МАОИСТИ!

  2. Big Papa
    #217

    са хвърлили око на имотчетата на БАН!!!Ще гледаме интересен филм.

  3. неук
    #216

    Правителство от хунвейбини поръчва Закон за културната революция. Срамота за Синята коалиция, че го подкрепя.

  4. Neron
    #215

    Toia savsem se izloji.

  5. хххх
    #214

    Този не може да бъде министър на образованието! Този човек е некултурен!

  6. Иванчо
    #213

    Кой от двамата е логорейСоботинката или Сергей.

  7. konfucius
    #212

    :P

  8. Педагог
    #211

    аха

  9. konfucius
    #210

    a na bas!

  10. Друг път
    #209

    Явно господин Министъра вече яко се изнервя от това, че никой от научните среди не го брои за пет стотинки...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.