Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на финансовия надзор призован на разпит по делото "Брендо"

Прокуратурата отказва да уточни каква връзка търси между Стоян Мавродиев и Евелин Банев

43 коментара
Стоян Мавродиев сн. БГНЕС

Шефът на Комисията за финансов надзор (КФН) и бивш депутат от ГЕРБ Стоян Мавродиев е призован на разпит по делото за пране на пари срещу сочения от МВР за "кокаинов крал" Евелин Банев-Брендо. Това става ясно от справка в деловодната система в сайта на Софийския градски съд (СГС), където е отбелязано, че лице с имена Стоян Тодоров Мавродиев е свидетел по НОХД 1030/2010 г. (това е номерът на делото срещу Банев и още трима души – бел.ред.).

 

Освен това имената на шефа на КФН излизат и при проверка в Търговския регистър, където е видно, че той е бивш съдружник с други двама свидетели по делото – Свилен Исаев и Андон Георгиев, първият от които бе разпитан в сряда.

 

По неофициална информация от държавното обвинение, Мавродиев ще бъде разпитан от СГС на 14 февруари по искане на прокуратурата. Той е призован в едно от предишните си качества – като собственик на фирма за регистрация на офшорни дружества и продажба на вече регистрирани дружества.

Справка в Търговския регистър потвърждава, че и до днес той притежава "Рийл естейт венчърс" ЕООД, а към 2005 г. управител на дружеството е бил адвокатът Свилен Исаев. Андон Георгиев пък в момента е "дясна" ръка на шефа на КФН – той заема поста на главен секретар в комисията.

От показанията на Исаев в сряда обаче не стана ясно каква всъщност цел преследва прокуратурата, настоявайки за изслушването на тези трима нови свидетели в самия край на процеса срещу Брендо. Призованият бивш съдружник на Мавродиев разказа пред съда най-общо за бизнес начинанията си с другите двама покрай фирмата "Юнайтед Консултинг Акаунтинг" ЕООД, чийто управител е Димитър Младенов – настоящ управител и на "Рийл естейт венчърс".

Младенов е в управлението на общо 5 фирми, регистрирани в България и занимаващи се с правни, данъчни и финансови консултации. Четири от тях са регистрирани на един и същ адрес на столичния бул. "Джеймс Баучер". Всичките пет фирми са собственост на офшорката "Юнайтед Консултинг Лимитед", регистрирана на Вирджинските острови, показва справка в правните регистри.

Фирми, свързани с Мавродиев, са попаднали в полезрението на прокуратурата още по време на досъдебното производство за пране на пари срещу Банев, уточниха пред Mediapool в петък отлично информирани източници, пожелали да не бъдат назовавани.

 

Странното в случая е, че наблюдаващият прокурор по делото "Брендо" Мариана Станкова всъщност не мотивира по никакъв начин желанието си шефът на КФН да даде показания. Аргументира се с формалното "във връзка с предмета на доказване", което по никакъв начин не издава какво всъщност ще опита да установява с включването на Мавродиев в процеса.

 

Още по-странна пък е официалната позиция на Софийската градска прокуратура (СГП), която препраща всички въпроси по темата към СГС с довода, че "делото се намира в съдебна фаза".

 

Според обвинителния акт срещу Евелин Банев, той е "изпрал" два милиона евро, превеждайки ги през банковата сметка на бащата на Константин Дишлиев – собственик на фирма "Прайвит файнънс юнион", който бе убит през май 2005 г. Според прокуратурата Брендо е сформирал престъпна банда заедно с бившата си съпруга Моника Добринова, вдовицата Десислава Дишлиева и Симо Карайчев.

През април 2007 г. съдът наложи арест на Банев, а пет дни по-късно в дома си беше убита Йорданка Запрянова - свекърва на Дишлиева, смятана за основен свидетел срещу Брендо и снаха ѝ.

Година и половина по-късно, вече на свобода, подсъдимият разкри пред Нова телевизия, че бившият вътрешен министър Румен Петков го убеждавал да свидетелства срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините. Те бяха окончателно оправдани през февруари за подготовката на убийствата на ген. Любен Гоцев, финансиста Никола Дамянов и приживе близкия до Амигоса - Иван Тодоров-Доктора.

Делото за пране на пари срещу Банев бе натоварено със сериозни очаквания да покаже ефективността на борбата с престъпността, тъй като той бе сочен от разследващите за основен "перач" на парите на прочутите братя Маргини. По-малкият Маргин изчезна безследно, след като бе заподозрян за убийството на радиоводещия Боби Цанков в началото на 2010 г.

За момента не е ясно каква точно връзка държавното обвинение е засякло между фирмите на Мавродиев и тези на Банев. Шефът на КФН е икономист, специализиран във финансовите и данъчните консултации. Името му стана известно в публичното пространство преди повече от пет години, когато се учреди първо движението, а после партията ГЕРБ. Той е един от авторите на предизборната икономическа програма на сегашната управляваща партия.

Мавродиев бе избран за народен представител от ГЕРБ през 2009 г., но напусна парламента, след като стана председател на КФН през 2010 г. Миналата година между него и финансовия министър Симеон Дянков възникна напрежение, когато той отказа да пусне в комисията инспектори от подчинената на Дянков Агенция за финансова инспекция. А инспекторите искаха да проверят дали е верен сигналът, подаден до финансовия министър, за огромни бонуси, които се раздавали в регулаторния орган.

Шумът около регулатора стихна, след като членът на КФН Димана Ранкова подаде оставка по "лични причини". Не бяха тайна крайно обтегнатите ѝ отношения с Мавродиев.

Самият Мавродиев не бе открит за коментар, тъй като не отговаря на телефона си. От пресслужбата на Комисията за финансов надзор също не успяха да съдействат за откриване на шефа си, но коментираха, че ако има "някаква" призовка, той със сигурност ще се отзове на нея, а иначе било абсурдно да се свързва името му с процеса "Брендо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #43

    Тепърва ще излизат скандални информации за дейността на председателя на КФН - нищо чудно вместо като свидетел, да го пирзоват в съда като обвиняем...

  2. Анонимен
    #42

    http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1755308 Сериозни нарушения са открити при проверка в Комисията за финансов надзор. Нанесените вреди на бюджета са за над 500 хил. лева, от които липсите са за 439 хил. лв. Нарушенията са констатирани за периода 2010 г. и 2011 г.

  3. Анонимен
    #41

    Лелеее , къде спи Дянков

  4. Анонимен
    #40

    Адвокатски кантори събиращи пари , ощетяване на инвеститори , ограбване на пенсионни вноски , картел в застраховането всичко това трябва да се разследва

  5. Анонимен
    #39

    В тая комисия трябва доста да ровят . Само алчни некадърници избират там !

  6. Анонимен
    #38

    Пране на пари !!! Конфликт на интереси !!! Назначения на близки съратници и съдружници на работа в КФН !!! Недопускане на проверка от АДФИ в КФН ??? Ако няма притеснения защо да го прави ? Явно крайно време е Министър-председателя да преосмисли това назначение , и предполагам , след неговото отстраняване ще лъснат хиляди далавери и финансови машинации , достатъчен материал за Прокуратура и т.н

  7. Анонимен
    #37

    интересно !!! Ами нека да се поразровят по на дълбоко !!!

  8. Анонимен
    #36

    Държа на разпита на свидетеля Мавродиев, доколкото има негови подписи на документи, представени от "Куилин венчърс" и "Фиделити ентърпрайсиз", включително и документи, с които е дадено упълномощаване на Десислава Дишлиева и Владимир Дишлиев да представляват дружествата по банковите сметки в "Еръм банк", казала прокурорката. къде точно е поръчката?

  9. Анонимен
    #35

    "Странното в случая е, че наблюдаващият прокурор по делото "Брендо" Мариана Станкова всъщност не мотивира по никакъв начин желанието си шефът на КФН да даде показания. Аргументира се с формалното "във връзка с предмета на доказване", което по никакъв начин не издава какво всъщност ще опита да установява с включването на Мавродиев в процеса"........ ако това не е поръчкова акция кое друго

  10. Анонимен
    #34

    Мавъра, освен всичко друго въобще не ходи на работа, от комисията въобще не помнят кога за последно е бил в сградата. Твърди се, че по цял ден кисне В Арена ди Сердика и плящи с бюджетни пари, като на масата му присядат подобни нему тикви, кауни, пъпеши и др. подобни. Сметката му е поне хилядарка на ден, отделно са екстрите за освежаване, които се отрязяват вече и на селската му муцуна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.