Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ОЛАФ: Ако само говорите за борба с корупцията, нищо няма да се промени

Съдиите трябва да имат способността да наказват. В България именно тук има голям проблем

6 коментара
Генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер. Сн. БГНЕС

"Съдиите трябва да имат способността да наказват. В България именно тук има голям проблем", заяви генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер по време посещение в България.

Добре функциониращата система има нужда от добро управление на администрацията, контрол, одит, разглеждане на разходите и проверки дали тези разходи са правилни, заяви още Кеслер.

По думите му, ако хората са наясно, че разходите им се разглеждат и приходите им подлежат на конкретен контрол, това е инструмент за предотвратяване.

Най-големият възпиращ фактор е възможността да бъде разкрита злоупотребата, а не наказанието, каза той по време на проведения в понеделник дебат "Институциите срещу корупцията. Добри практики на ОЛАФ”.

"Всичко опира до борбата с корупцията, но само борбата с корупцията сама по себе си не решава проблема. Ако само убеждавате хората, че се борите с нея, без обаче да правите нищо конкретно, ситуацията няма да се промени”, изтъкна шефът на ОЛАФ. Той напомни, че ефективната борба с корупцията е решаващ фактор за това дали дадено правителство се справя добре, дали успява или не.

Той направи ясното разграничение, че не е дошъл в България, за да дава насоките на европейските институции, да говори от името на някаква власт, или да даде рецепта, което може би ще разочарова мнозина. "Поканен съм, за да изкажа вижданията и мнението си, въз основа на опита, който имам. Приемете го като обмен на опит между партньори. Казвате, че има проблем по отношение на антикорупцията, липса на доверие в институциите и политиците. Мога да кажа, че проблемът е всеобщ и не сте сами. Тези проблеми са сериозни в политическия живот, институционалния живот и демокрацията на много държави членки”, коментира Кеслер.

Той уточни, че в днешно време в ЕС това е проблем за всички, но в някои държави този проблем достига доста високи нива в политическия дебат. "Това не е непременно български проблем. Лесно е да се каже, че прехвърлянето на добри практики е доста важно, защото това не е български въпрос или италиански, това е общ въпрос”, убеден е той.

Кеслер заяви, че България има нужда от стратегия при борбата с корупцията.

Предотвратяване, откриване и санкции - са трите елемента според него за успешна антикорупционна стратегия.

"Създайте антикорупционен орган, който трябва да бъде свързан с обща стратегия. Следва да се създаде климат, който предотвратява самото мислене за корумпираност и, ако възникне корупция, може да се усетим и да я предотвратим. Нуждаем се от здрав разследващ орган или органи, които да се занимават с конкретни сигнали, примерни и действия. В ОЛАФ не правим одити, ние разследваме, но работим заедно с одиторите на ЕК. Съдиите трябва да имат способността да наказват. В България именно тук има голям проблем”, изтъкна директорът на ОЛАФ.

Той посочи, че са нужни специализирани органи, но те не могат да обхванат всичко, а важен аспект е тяхната независимост.

Тук опираме до способността на обществото да им вярва. Това е важно за институциите, но и за разследващите органи. Ако хората вярват в тях, самата полиция и разследването ще направят нещо и ще получат добра информация, каза Джовани Кеслер.

Вицепремиерът Меглена Кунева, която участва в дебата, обърна специално внимание на подготвеното законодателство за борба срещу корупцията в България. Кунева заяви, че никога не е имала намерение "да воюва с парламентарно представените парти за антикорупционния закон".

"За съжаление, предложеният от Министерския съвет законопроект беше отхвърлен от Народното събрание. Обществото има право да знае тази информация за хората, които управляват", заяви Кунева и каза, че отхвърлянето ще бъде негативно отразено в следващия доклад на ЕС.

Меглена Кунева има намерение да внесе отново законопроекта, като след изборите бъдат проведени консултации в парламентарно представените партии.

Джовани Кеслер се срещна и с министър-председателя Бойко Борисов, като двамата постигнаха съгласие, че задълбочаването на оперативното сътрудничество между ОЛАФ и българските специализирани структури за защита на финансовите интереси на ЕС е в общ интерес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #6

    Защо българските медии мълчат за престъпната корупционна мрежа/българосръбскоруска/,в която участва белградския кмет Синиша Мали и коато е свързана с престъпни практики в Лукойл-България?Не така се държаха сръбските медии,които станизираха Борисов,по времето на неговия мандат за кмет на София.Още повече,че неплащането на мито от страна на Лукойл и нейните бенциностанции в България от веригата "Беопетрол",пряко засяга българските граждани и държавата България,а прането на пари в сектора недвижими имоти и скандала в "Свети Никола" край Созопол е в ущърб на всички нас.

  2. Kiril Kovatchev
    #5

    ОЛАФ се бори с корупцията в европа. В България обаче тази борба си е чист бошлаф. Защо? Защото държавата се управлява от тези с които трябва да се бори. Че къде се е чуло някой да се бори сам със себе си? Това е предварително обречена борба. А колко различно би могло да бъде ако българският гласоподавател прояви поне минимална интелигентност на следващите избори. Да, ама не , както казваше бай Петко. Българина мрази да прави каквото и да е и от всичко най-мрази да мисли.

  3. Kamen Popov
    #4

    Пак си спомних за случая на оправдания Людмил Стойков и Марио Николов, чието дело вероятно ще бъде закрито по давност. И гледам многото предизборни плакати за хора на АБВ. Ето за тази връзка явно говори цяла Европа.

  4. Емил Станоев
    #3

    Тук в България съдиите имат способността да се ориентират по паричните потоци . Та за какво правосъдие може да се говори ??!

  5. daskal
    #2

    Прав е човекът! Крайно време е да уличат и "осъдят" няколко кокошкари. А междувременно могат да ни заглавичкват с мигрантите или с проблемите на ЦСКА.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Джовани Кеслер e бил прокурор от "Антимафия" и в Сицилия и е вкарал в затвора много мафиоти! Кеслер:"Нуждаем се от здрав разследващ орган или органи, които да се занимават с конкретни сигнали, примерни и действия..., а важен аспект е тяхната независимост."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.