Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ЦРУ се срещнал тайно в Пхенян с Ким Чен-ун

Южна Корея иска да замени примирието със Северна Корея с мирен договор, Тръмп дал благословия

5 коментара

Американският президент Доналд Тръмп потвърди в сряда, че директорът на ЦРУ Майк Помпейо, номиниран от него за държавен секретар, се е срещнал със севернокорейския лидер Ким Чен-ун миналата седмица, предаде Ройтерс.

"Майк Помпейо се срещна с Ким Чен-ун в Северна Корея миналата седмица. Срещата премина много гладко и бяха изградени добри отношения. Сега се подготвят подробностите за срещата на върха (между Тръмп и Ким). Денуклеаризацията ще бъде голямо нещо за света, но и за Северна Корея!", заяви президентът на САЩ в Туитър.

По-рано "Вашингтон пост" и други американски медии съобщиха, че посещението на Помпейо е станало точно по католическия Великден, т.е. в края на март и началото на април.

Помпейо отишъл в Пхенян като личен пратеник на президента.

Вчера самият Тръмп каза, че САЩ вече са осъществили пряк контакт със Северна Корея "на най-високо равнище", без да разкрие подробности, освен че очаква срещата му с Ким да се състои в края на май или началото на юни. Той говори на срещата си с японския премиер Шиндзо Абе, който му гостува в имението Мар-а-Лаго във Флорида.

"Вашингтон пост" припомня, че Помпейо вече бе номиниран за държавен секретар, преди да замине за Пхенян, което обяснява и изявлението му по време на слушанията в Сената за утвърждаването му за държавен секретар. Там той каза, че е "оптимист, че правителството на САЩ може да създаде условия" лидерите на САЩ и Северна Корея да постигнат чрез преки разговори дипломатически пробив, от който "Америка и светът толкова много се нуждаят".

Всекидневникът отбелязва, че Помпейо лично се е нагърбил с водеща роля в преговорите на администрацията с Пхенян. Срещата му с Ким Чен-ун е най-високото ниво на пряк контакт между двете страни след 2000 г., когато тогавашният държавен секретар Мадлин Олбрайт се срещна с Ким Чен-ир - бащата на сегашния лидер, за да обсъди с него "стратегически въпроси".

Около седмица след визитата на Помпейо в Северна Корея американски високопоставени представители заявиха, че Ким лично е потвърдил готовността си да преговаря за евентуална денуклеаризация на Корейския полуостров. От това стана ясно, че е отворен нов комуникационен канал между двете страни преди срещата на върха, и че администрацията на САЩ е стигнала до извода за сериозните намерения на Пхенян да има такава среща, отбелязва "Вашингтон пост".

Тогава обаче още никой не можеше да предположи, че самият Помпейо е отишъл в Пхенян и че тази информация идва от първа ръка, и то на най-високо ниво.

Същевременно американските медии обръщат внимание на още един съществен момент от вчерашната среща на Тръмп с японския премиер. Тръмп казал във Флорида, че е дал "благословия" на Южна Корея да преговаря за историческо мирно споразумение със Северна Корея за формално прекратяване на войната, избухнала през 1950 г. и приключила само с примирие три години по-късно. Лидерите на двете Кореи предстои да се срещнат на 27 април.

Южна Корея иска да замени примирието, сложило край на бойните действия в Корейската война през 1953 г., с "постоянен мирен режим" на Корейския полуостров. Това каза в сряда министерството на националното обединение, цитирано от Йонхап.

"Правителството полага усилия да обяви край на войната и да установи постоянен мирен режим", каза на брифинг говорител на министерството.

АП отбелязва, че не може да има реални преговори по въпроса за мирен договор, без участието на другите страни, които участваха във войната от 1950-53 г., и особено Съединените щати. Причината е, че Южна Корея не е подписала примирието, което сложи край на сраженията, но остави Корейския полуостров все още формално в състояние на война. Примирието през 1953 г. бе подписано от командването на силите на ООН, в които главна роля играеха САЩ, от Северна Корея и от Китай. Южна Корея бе член на командването на ООН, но не подписа пряко примирието.

Предстоящата на 27 април среща между южнокорейския президент Мун Дже-ин и севернокорейския лидер Ким Чен-ун - едва третата по рода си между двете страни - е очаквана със сериозен интерес. Високопоставен представител на южнокорейското президентство каза днес, че Сеул и Пхенян смятат да използват срещата си на върха, за да обсъдят формалното прекратяване на военните действия, но не е ясно дали те ще обсъждат и прекратяване на войната.

"Ние все още не знаем дали конкретен термин като "прекратяване на войната" може да бъде използван по време на срещата на върха, но наистина желаем споразумение за прекратяване на враждебните действия между Севера и Юга", каза цитираният източник, пожелал анонимност.

Северна Корея отдавна се стреми към мирен договор със САЩ за официално прекратяване на войната, отбелязва АП. Някои южнокорейци се страхуват, че Северът може да използва такъв договор като претекст да поиска изтеглянето на намиращите се в момента в Южна Корея 28 500 американски войници. Други изразяват опасения, че евентуални дискусии за формалното прекратяване на войната може да отвлекат вниманието от и без това сложния проблем за ликвидиране на ядрените оръжия на Северна Корея и за прилагането на надежден механизъм за проверка по въпроса.

САЩ, Япония и Южна Корея обсъждали план за пълната денуклеаризация на Северна Корея до лятото на 2020 г., съобщили дипломатически източници на вестник "Джапан таймс" във вторник, цитирани и от "Вашингтон таймс". Този план обаче всъщност отхвърлял "поетапния синхронизиран подход" в замяна на стимули от Запада, предлаган от Пхенян, пише вестникът.

Трите страни искали бързо да се сложи край на разработването от Пхенян на ядрени оръжия и ракети, имайки предвид неуспешните предишни опити, при които Пхенян получи съществени стимули да прекрати оръжейните си програми, само за да спечели време и да продължи усилията си. Затова сега Тръмп и Абе искали в разговорите си във Флорида да обсъдят "времевата рамка" за денуклеаризацията, казали същите източници.

Тръмп каза вчера във Флорида, че очаква с нетърпение срещата си с Ким. "Те ни уважават, и ние ги уважаваме. Време е да разговаряме, време е да решаваме проблемите. Наистина вярвам, че има много добра воля. Има голям шанс да решим един световен проблем", казал президентът.

Що се отнася до евентуалните места за бъдещата му среща с Ким, Тръмп казал, че са определени пет възможни места, но нито едно от тях не е в САЩ. "Скоро ще ви уведомим", добавил той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #5

    "Шефът на ЦРУ се срещнал ТАЙНО в Пхенян с Ким Чен-ун" "Тайно"????? Ха-ха-хе! МСМедиите не спират да ме възхищават? "Тайно" от кого? Сигурно Помпео първо трябваше непремено да съгласува действията си с тях и Господарите им, за да му дадат правилния "акъл", да се среща или не и какво да прави въобще, а "експертите" на CNN да решат, а не да слуша льошия , глупав Тръмп??? А сега сериозно: Точен ход на Тръмп да не дава информация на националните и световни ПРЕДАТЕЛИ, иначе кой знае какви саботажи щяха да забъркат. И радостна е новината, че не изтече този път лиик до тях, до срещата.

  2. Преслав
    #4

    Ето това вече са хубави новини.

  3. ivancho ivanov
    #3

    До сега президентът Тръмп се прочу с принципа си "Дума дупка не прави"! Може да има, може да няма среща,а и двамата лъжат, това не първото говорене на Северна Корея за ядерно разоръжаване! Разликата е, че днес има по-яки санкции!

  4. Лизи Гугуткова
    #2

    Bloomberg) - Икономическият съветник на Белия дом Лари Кадлоу каза, че администрацията на Тръмп обмисля новите санкции срещу Русия, но посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли побързала с публичното си изказване в журналистическата суматоха . "Имаме редица санкции и се разглеждат допълнителни санкции", каза Кадлу пред репортери във вторник преди среща между президента Доналд Тръмп и японския премиер Шинцо Абе.

  5. Преслав
    #1

    Как ги пишете тези материали? Недоумявам защо пропускате да кажете, че Майк Помпео е бил в Пхенян и се е срещнал с Ким Чен Ун по време на Великденките празници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.