Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ВКС поиска обяснения от ВСС и вътрешния министър

36 коментара
Шефът на ВКС поиска обяснения от ВСС и вътрешния министър
Давайки тон на колегите си да се откажат от стратегията на мълчанието, председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев се изказа необичайно остро спрямо вътрешния министър Цветан Цветанов и Висшия съдебен съвет (ВСС). Повод за това е изборът на председател на Софийския градски съд (СГС), предизвикал поредния скандал и съмнения за намеса от страна на изпълнителната власт.

Проф. Груев заяви пред журналисти в неделя, че има няколко въпроса, на които ВСС трябва да даде отговор. Един от тях е как четирима от гласувалите членове на ВСС промениха за няколко минути мнението си, подкрепяйки първо Величка Цанова, а след това Владимира Янева за шеф на СГС.

На първия тур при изборите за Цанова гласуваха девет от членовете на ВСС, а на балотажа я подкрепиха само петимата, които издигнаха кандидатурата ѝ. Според Груев това е или раздвояване или предварително подготвен сценарий.

Шефът на ВКС нарече "невярно, неясно и обиждащо" изказването на Цветан Цветанов за Цанова.

След като медиите писаха, че Янева, която с 4 години съдийски стаж, е и близка семейна приятелка на Цветанов, вътрешният министър отвърна, че подкрепената масово от съдии в СГС Величка Цанова е "партийна кандидатура". Той каза, че Цанова имала родствена връзка с Румен Гечев, бивш вицепремиер във фаталното правителство за България, в управлението на Жан Виденов".

Пръв за подобни роднински връзки съобщи в. "24 часа", който обаче ден по-късно опроверга информацията и се извини на Величка Цанова и семейството ѝ. Самата Цанова пък в писмо до медиите заяви, че нито съпругът ѝ, нито роднините ѝ, нито тя "имат роднинска или каквато и да е друга обвързаност или зависимост с Румен Гечев или друг член на правителството на Жан Виденов или на друго правителство преди или след това".

Притеснително е и това, че се проверява биографията на един съдия от страна на вътрешния министър, каза по този повод Лазар Груев. Аз никога не съм коментирал назначения в МВР, продължи шефът на ВКС, който не намира нищо укоримо в това, че над 100 съдии са подкрепили с подписка кандидатурата на Цанова.

Не е вярно, че кандидатурата на Цанова е политическа, съдиите не разбират терминологията "политическа кандидатура". Това изказване е обиждащо, каза Лазар Груев.

Подкрепихме с още четирима мои колеги съдия Величка Цанова за председател на СГС, защото е изключителен професионалист, каза председателят на ВКС.

Той споделя извода на доклада на европейската асоциация на съдиите, че непремереното говорене излага на риск независимостта на съдебната система и нарушава върховенството на закона.

Стана съвсем ясно, че мълчанието и коректният тон не са от полза

"Убедих се, че съдът трябва изцяло да промени медийната си стратегия", заяви още проф. Лазар Груев на пресконференцията, посветена на представянето на редовния годишен доклад за дейността на съдилищата.

"Аз съм обект на постоянни критики от страна на колегите съдии, че не говоря често пред медиите, не се изправям често пред камери и микрофони и по страниците на печата. Но вече стана съвсем ясно, че мълчанието и коректният тон не само че не са от полза за обществото и не могат да бъдат оценени, нещо повече, те дават ниша за говорене срещу съда. Представя се само едната страна и се създава изкривена представа за реалността", поясни шефът на ВКС.

Според него председателите на съдилища и пресслужбите им трябва да развиват занапред по-активна медийна политика не само за постановените актове, но и по обясняването им.

Години наред битува разбирането, че съдиите говорят само със своите актове, но понякога изказванията и коментарите по съдебните актове са много далеч от фактите и истината, коментира пред журналисти Груев.

Той припомни скандално прозвучали твърдения на представители на изпълнителната власт, че на неговата съвест трябвало да тежат трупове, защото преди години съдът дал осъдил само на пробация престъпник, заловен уж с гранатомет. После се оказа, че въпросното дело (споменато в този контекст от министър Цветанов) не е за притежаване на гранатомет, а за изтекъл и неподновен навреме срок на разрешително за притежание на оръжие и пробацията е наложена след споразумение с прокуратурата.

Това е един от многобройните случаи, в които магистрати са обвинени несправедливо от вътрешния министър за свои решения, но независимо от опроверженията, досега Цветанов не е намерил за нужно да промени подхода си.

Анализа си Груев завърши с думите на Платон: "Където законът е подвластен на друга сила и няма своя собствена, колапсът на държавата не е далече".

Делата масово приключват за три месеца

Официалната статистика за работата на съдилища през 2010 г. показва, че делата в България масово приключват за три месеца или по-кратък срок. Според данните в този кратък срок се решават 73% от всички дела.

Числата говорят, че съдът не може да бъде упрекнат в оправдателен уклон. Напротив, основателен е въпросът дали съдиите все пак не се поддават на натиска на обществените настроения, дори само поради факта, че за цялата 2010 г. ВКС е потвърдил само 2 оправдателни присъди коментира, председателят на съдилището.

Докладът потвърждава тенденциите за все по-голямата натовареност на съдиите, които въпреки всичко успяват да разгледат все повече дела в кратки срокове.

През 2010 г. в съдилищата са постъпили за разглеждане общо 677 410 дела, което заедно с постъпилите във ВКС около 20 000 прави близо 700 000 дела. Увеличението е с 15.24 % спрямо 2009 г. Свършените дела са със 17.15 % повече (575 473 без тези във ВКС). А най-важното е, че голямата част тях (496 025) са свършени в тримесечен срок, като увеличението по този показател е 26 % в сравнение с предходния период.

Много повече дела в сравнение с миналата година са приключили с акт по същество – 495 744, прекратените са 79 729, висящите в края на периода – 101 937.

"Тези числа говорят повече от всички разсъждения за това каква е бързината на съдопроизводството", заяви Груев. Те обаче не обхващат работата на МВР и прокуратурата по наказателните дела, заради които според юристите идва усещането за забавена справедливост, поясни той.

Най-натоварени са районните съдилища в големите градове

Истинските рекордьори по натовареност са районните съдилища в областните градове, а сред тях пръв е софийският. Общо 400 000 от всички дела са разгледани в големите градове.

Това се отразява на натовареността на магистратите, които работят там и така един граждански съдия в районния съд в София гледа 1200 дела на година, а наказателен – около 500. Средно в страната един съдия работи по 432 дела на година. Въпреки че натовареността на съдиите в различните райони драстично се разминава, Висшият съдебен съвет не е назначавал нови хора от 2009 г. Недостигът на кадри започва от върховния съд и се натрупва до районния, обясни Груев.

Председателят на ВКС посочи, че вместо да се мисли за по-равномерно разпределение на работата така, че всички граждани да получават правосъдие еднакво бързо, е приета промяна в закона, която товари допълнително най-затрупаните с работа съдии са сметка на значително по-разтоварените им колеги от административните съдилища. С промени в Административно-процесуалния кодекс в районния съд са изпратени всички жалби срещу актове по закона за земеделските земи.

Да се търсят адекватни решения на проблема с призоваването

Проф. Груев изтъкна, че трябва да се търси решение на сериозния проблем с призоваването. Само през миналата година Софийският районен съд е връчил половин милион призовки, както и още 100 000 – по електронен път. Решението на проблема е да се използват още по-активно възможностите на електронното призоваване, смята Лазар Груев.Той даде пример с Австрия, където съществува изцяло държавна структура, която поддържа единен регистър на всички адвокати и когато страната се представлява от адвокат (особено по граждански дела), тя задължително се призовава само чрез адвоката.  

Съдийската общност се отнася много внимателно към препоръките на нашите партньори от ЕС, добре би било и останалите институции в държавата да правят това, каза Лазар Груев. Все още обаче нищо не се предприема дори за препоръките на ПАСЕ от м. г.  – за структурата на ВСС и избора на парламентарната квота в него, за участието на съдии, прокурори и следователи в общия орган, за ролята на министъра като председателстващ.

Груев заяви, че за поредна година в отчетния си доклад, който представя и в парламента, ще напомни за "безобразното положение" със сградата на Софийския районен съд. Според него крайно малката и стара сграда заплашва да спре правораздаването. Шефът на ВКС разказа, че в Петрич съдът е настанен в къща и в единствената съдебна зала няма място за подсъдимите и адвокатите по делата за контрабанда, които често се гледат там.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иречек
    #36
  2. Гражданин
    #35
  3. N
    #34
  4. Макето
    #33
  5. Цв. Цв.
    #32
  6. Баста
    #31
  7. ох
    #30
  8. Гражданин
    #29
  9. бос
    #28
  10. бос
    #27

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.