Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефката на КФН заминава за Лондон, доволна, че всичко в сектора е наред

На фона на трусовете в застраховането Карина Караиванова отива в ЕБВР, за да се развива кариерно

6 коментара
Карина Караиванова, Снимка: БГНЕС

Шефката на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова заминава на новата си позиция в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в Лондон, доволна, че оставя сектора, за който отговаря, в добро състояние. Става дума за надзора върху застраховането, частните пенсионни фондове и капиталовия пазар.

Във вторник Караиванова е подала пред Народното събрание оставката си, за която се разбра преди Нова година, като мотивът ѝ за напускане е "кариерно развитие". Шансът да работи в ЕБВР не бивало да се изпуска, стана ясно от нейно изявление пред медиите преди заминаването ѝ.

Караиванова не смята, че има нещо, което да не е свършила за прекараните начело на КФН около 2 години и половина. Тя твърди още, че оставя сектора в добро състояние, а нейният мандат е предпоставка за успех на следващия председател.

"Беше променен стилът на работа на КФН и беше приложена политика на абсолютна равнопоставеност по отношение на поднадзорните лица. Това, което изисквахме от бизнеса, беше едно-единствено нещо – спазване на законите и изпълняване на финансовите изисквания. Така бизнесът, който уважава законите и се държи европейски, се чувстваше стимулиран", заяви Караиванова.

По думите ѝ преобразуването, което е направила на комисията, е било оценено "изключително позитивно" както от двата регулатора на европейско ниво –ESMA и EIOPA, които отговарят за застраховане, пенсионно осигуряване и капиталов пазар, така и от Европейската комисия.

Оптимизмът и задоволството на Караиванова обаче ярко контрастират със турболентните и драматични събития в сектор "Застраховане", който прескача от един скандал в друг през последната година и половина.

2018-а година започна и завърши със сериозни проблеми в системата "Зелена карта", която осигурява покритие на "Гражданската отговорност" в чужбина. Основата причина се оказа дружеството "Лев инс", което е обвинено, че не плаща част от дължимите обезщетения на потърпевшите чужденци с мотива, че става дума за "застрахователни измами" и "изтичане на национален капитал".

На 12 декември бе съобщено, че заради проблема България е поставена под мониторинг в международната система "Зелена карта". Оттогава насам няма официална информация какво се случва по този въпрос.

Последната година ще се запомни и с фалирал застраховател през 2018 г. - кипърският "Олимпик", който остави 200 000 души без "Гражданска отговорност", драстично поскъпване на застраховката, спорни и болезнени промени в Кодекса за застраховането заради обезщетенията при смърт на пътя, проверки на ДАНС в застрахователи. Годината завърши със скандал около предложената от КФН система "бонус-малус", която в крайна сметка за пореден път беше отложена за неопределеното бъдеще заради недомислия.

На всичкото отгоре в края на 2018 г. се оказа, че застрахователните власти в държавата са на практика обезглавени. Първо, през август тогавашната шефка на застрахователния надзор и зам.-председател на КФН Ралица Агайн единствена пое отговорност за проблема с "Олимпик" и подаде оставка. Впоследствие Караиванова не направи предложение за заместник на Агайн, както предвижда законът, поради което надзорът стои без титуляр вече над половин година. Няколко месеца по-късно дойде новината, че правителството номинира Караиванова за сладкия пост в съвета на директорите на ЕБВР в Лондон, поради което от 1 март надзорът остава без председател. В средата на декември пък шефът на националното бюро "Зелена карта" Орлин Пенев подаде оставка по здравословни причини.

Два месеца по-късно не е направено нищо за попълване на празните постове в застраховането. Едва днес парламентът започна процедурата за избор на заместник на Караиванова, като обяви процедурни правила за гласуването. Очакванията са, че начело на КФН ще застане сегашният заместник на Караиванова и бивш шеф на Националната агенция за приходите Бойко Атанасов, чиято кариера е изцяло на данъчен и едва отскоро навлезе в небанковия надзор.

Засега 5-членната Комисия за финансов надзор остава да работи с минимума от трима души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Светлоносец
    #6
    Отговор на коментар #2

    Перфектен коментар, като ХАЙКУ.

  2. Светлоносец
    #5

    "Няма такава държава", след толкова гафове в КФН, нейния шеф се издига в ЕБВР, колкото си по некомпетентен, правиш гафове и ощетяваш населението на България, се издигаш по на високо йерархията, за да правиш още по големи глупости. Това е реалния геноцит който се извършва в България.
    Искам да припомня, че по същия начин Николай Попов си подаде оставката като зам.председател на КФН, за да оглави мега структурата на НАП и митници, но остана без работа. Чудя защо Иван Искров не зае висок държавен пост

  3. Entdecken
    #4

    Некадърните селяндyрки на Герб във финансите чет нямат. Като почнеш от онази Агайн - дъщеря на някакъв червен полковник от ДС която съсипа застраховането и стигнеш до великата Мента която съсипа БНБ и банковия сектор - все стабилност ги мъчи... А за тази талантливка която освен да вдигне петорно заплатите в Комисията по финансов надзор друго не можа да измисрли за толкова години какво да каже човек - единственото позитивно е че отива на местото на един друг голям крадец Митрев - съпруг на Боковица - дъщерята на комунистическия сатрап Боков

  4. Baraev
    #3
    Отговор на коментар #2

    Това е повече от интересно, такава стабилност като сумо борец, а те напускат острова на стабилността. Може би друго имат предвит като казват стабилност, .. може би имат предвид (гледайки днешното общество) стабилна корупция, стабилна престъпност, стабилно невежество, стабилно двуличие, стабилно дебелоочие, стабилно неумение ...

  5. memento
    #2

    интересно..един по един се изнизват от стабилността.

  6. Baraev
    #1

    Права е, няма нещо, което да не е свършила (разбирай опропастила), и сектора е наистина в даже повече от добро състояние, .. за застрахователите разбира се! Кой го е еня за масите .. "Слаби хора раждат трудни времена!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.