Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефове изкарват за 3 дни годишната заплата на средния работник в Англия

4 януари бе обявен за "Деня на дебелата котка" във Великобритания

11 коментара
Шефове изкарват за 3 дни годишната заплата на средния работник в Англия

Шефовете на най-големите компании във Великобритания са взели за първите три работни дни на новата година сума, равна на годишната заплата на средния работник, съобщи в. Гардиън.

Споровете около публикуваната статистика във Великобритания се разрастват, а днешният петък (третият работен ден от годината, б. р.) бе обявен за "Деня на дебелата котка" (Fat Cat Friday), тъй като на 4 януари средният главен изпълнителен директор (CEO) на компания от индекса FTSE 100 вече е прибрал годишния доход на средния служител на пълен работен ден в страната.

Изчисления на тинк-танка High Pay Centre и на професионалната организация на специалистите по човешки ресурси Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) показват, че топ шефовете печелят 133 пъти повече от средния работещ – тоест по 1020 лири на час или 3.9 милиона лири годишно. Това е ръст от 11% за последната година.

Това означава, че главният изпълнителен директор само за 29 работни часа може да получи годишния доход на средния британски служител – 29 574 лири.

Изнесената статистиката разгоря критики както от страна на профсъюзите, така и от представители на акционерите на дружествата.

"Това е отвратително. Три дни в годината и шефовете "дебели котки" са си докарали това, което средният работник печели за цяла година", коментира генералният секретар на профсъюза GMB Тим Роуч, цитиран от Гардиън.

"Не е честно. Няма смисъл в начина, по който оценяваме приноса на хората към обществото. Няма смисъл и за икономиката. Не познавам социални работници, които да прехвърлят заплатите си по офшорни сметки. Те ги харчат в страната и си плащат сметките", добави той.

Според Франсис О"Гради, генерален секретар на Конгреса на профсъюзите, "прекалено много богатство е съсредоточено на върха" и са необходими реформи, за да се приземи до нормални нива заплащането на изпълнителните директори.

Акционерите също не са доволни от високите заплати, защото се надигат бунтове на инвеститори, включително в компании като Royal Mail, Persimmon и Unilever.

"Компаниите трябва да направят повече, за да отговорят на притесненията на акционерите и да осигурят възнаграждения, които са в синхрон с представянето на дружествата и са на нива, които могат да бъдат оправдани пред акционерите", смята Андрю Найниън от инвестиционна асоциация.

Например бонусът в размер на 75 милиона лири, който прибра шефът на британската строителна компания Persimmon Джеф Феърбърн, в крайна сметка приключи с отстраняването му от дружеството през ноември заради бурна реакция на инвеститорите и след като той не спази обещанието да дари част от сумата, припомня Гардиън.

През лятото пък британските пощи Royal Mail, които претърпяха спорна приватизация през 2013 г., се сблъскаха с най-големия бунт на акционери за последните десетина години, след като 70% от представителите гласуваха срещу възнаграждението на изпълнителния директор Рико Банк в размер на 2.7 милиона лири. Това беше в допълнение към "златното" му посрещане при поемането на компанията, когато той получи 6 милиона лири, за да се премести от по-ниска позиция в Royal Mail до поста начело на компанията. Въпреки масовото недоволство обаче Банк запази заплатата си.

Заради подобни неравновесия британските тинк танкове настояват за преосмисляне на начина на заплащане на най-високоплатените служители в частния сектор. Един от вариантите е корпоративните комитети, определящи възнагражденията, да включват повече представители на различните полове, етноси и професионалисти, за да се стигне до по-разумна преценка на нивото на заплащане. Друга идея е да се въведе по-опростена система на основна заплата плюс ограничено допълнително възнаграждения за постижения.

"Системата на заплащане на изпълнителните директори в момента представлява значителен провал в корпоративното управление и утвърждава идеята за бизнес лидера "суперзвезда", при положение че бизнесът е колективно дело и печалбата трябва да се разпределя по-справедливо", смята директорът на CIPD Питър Чийз. По думите му сегашните неравновесия с нищо не помагат да се облекчи социалното и икономическото разделение в британското общество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #11

    Медияпул , с каква цел го пробутвате горното , след информацията за българските грабители-разбойници в БНБ??? За да заплескате очите на нас и "мъдрия" мат'рял с неудачното сравнение ли? Или , може би , да дадете възможност на нискочели комуноидни тролЮве да се провикват тук : "Ето , видите ли - навсякъде това са капитализмът и демокрацията! Къде-къде си бЕЕме по-добре при ЦоциализЪма и при баЕ ви тошо".
    Да , ама - не ! Някой може ли да направи съпоставка - дали е изчислен и какъв е реалният персонален

  2. Ilia Iliev_fb
    #10

    Нещо ,което е типично за нас. Да гледаш в канчето на другия! Това е добре и лошо разбира се. Но да гледаш другите , а себе си да не виждаш! Та в Бг как премина раздържавяването!? Има ли някой ,който да мисли ,че е бил справедлив/изключение са възползвалите се/. Всяко общество организира различно ниво на заплащане за работата. Примерно за Япония ,Германия, САЩ или Китай! Виждате ,че са различни.Но работят добре за тяхЧ Какво има за коментар тук! Как да ги използваме в НГ? Това не стои въобще пред Бг елит . Защото целите са му свързане с крадене , а не с градене!

  3. Real ''Mickey''
    #9
    Отговор на коментар #7

    В обществото НИКОГА няма абсолютно чуство са справедливост.Но да атакувате общества към които цял Свят се стреми, е комунистическия ви тарикатлък.(теб поне съм те "разконспирирал" с факти от коментарите ти)

  4. Real ''Mickey''
    #8

    Гардиан: "Един Призрак Броди Из Европа" Познато нали????

  5. dimitardi100
    #7

    Когато в обществото няма справедливост, няма и удовлетвореност, което рано или късно води до трус !

  6. olele
    #6
    Отговор на коментар #2

    Поемащия "бизнес рискове" да не би сам да прави всичко? Тоя дето е строителното сео да не би сам да е настроил всичко? Без хората училите са никои, за да водят трябва да получат заплащане, но 130пъти това на следващият след него е ненормално и ще бутне хубавата ви "демокрация"

  7. Entdecken
    #5

    Като гласуваха за Брексит британските бачкатори не наказват само себе си но и тези по върховете които вместо по 10 милиона лири ще взимат само по 9 милиона лири годишна заплата докато тази на бачкаторите процентно може да спадне доста повече за да може тази по върховете да спадне само с 10%...

  8. lubo
    #4

    Бачкаторите защо гласуваха за Брексит ? Сега, като разберат, че отново са измамени, не знам какво ще се случи ...

  9. Г. Димитров
    #3

    Типичи левичарски напъни за преразпределение на материални блага, за които претендиращите не са поели никакви рискове или не са имали никакво специално участие в създаването им. И отговора бил в решението да включим хора от повече етноси и полове (колко ли различни полове има?!?) Еб.а.си тъпотията ...

  10. Лизи Гугуткова
    #2

    И така ще бъде! Разликата между училия и знаещия, поемащ бизнес рискове и т.н. и мързеливия и тъп матриал и "мишките" с стар чип е огромна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.