Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Схемата с национализацията на двата американски ТЕЦ-а е заради инвеститор от Турция

Иво Прокопиев: Медиите на Пеевски са инструмент за саморазправа на силните на деня с техните опоненти

7 коментара
 На 3 юни 2011 г. Бойко Борисов прерязва лентата на ТЕЦ "AES Гълъбово", считана за най-модерната и екологична у нас. Сега работодателите искат от премиера да национализира тази централа, както и ТЕЦ "Контур Глобал". Сн БГНЕС

В икономиката има два вида бизнесмени - едните създават стойност и продукт, от който потребителите имат нужда, а другите се целят в обществените ресурси и се опитват да ги откраднат. Пример за второто е лансираната от работодателските съюзи идея за национализация на двете американски ТЕЦ в комплекса "Марица Изток", за които има интерес от инвеститор от Турция.

Това мнение изрази основният акционер в "Алфа финанс холдинг" Иво Прокопиев (съиздател на "Дневник" и "Капитал") в четвъртък пред бТВ.

Той подчерта, че с предложението си работодателските организации на практика се превръщат в бухалки, които обявяват членуващи в тях компании за нелегитимни, вместо да ги представляват. В същото време, уточни Прокопиев, тези организации защитават бизнеса, базиран на източването на обществени ресурси - "света на Цветан Василев и Делян Пеевски".

Той прогнозира, че ако идеите, залегнали в предложената от работодателите "Пътна карта за неотложни реформи в енергетиката", бъдат приложени, това означава незабавна политическа и икономическа криза в България.

"Енергетиката е най-благодатната тема за политически спекулации, защото по нейна линия минава държавният контрол по ключови обществени отношения - за домакинствата и за бизнеса", каза Иво Прокопиев.

Помолен да коментира твърденията на депутати за силните си позиции във ВЕИ сектора, той уточни, че има инвестиции в соларни паркове и интересите му са свързани с около 1% от мощностите.

Големите инвеститори във ВЕИ сектора в България са големи световни компании и банки, те съставляват над 80 % от инвестициите, припомни Иво Прокопиев.

По отношение на ВЕИ-тата има лов на вещици, добави той. Последният човек, който може да претендира за някакъв морал е г-н Стойнев (Драгомир Стойнев, енергиен министър в кабинета "Орешарски" -бел.ред.), неговото правителството беше едно от най-непрозрачните, каза още Иво Прокопиев.

По темата за цените на тока Прокопиев коментира, че в България електроенергията е четвъртата най-евтина в Европа, докато руският монопол на пазара на природен газ и горива принуждават българите да плащат най-високите цени в ЕС за тези продукти, а това отнема от конкурентоспособността на икономиката. В същото време умишлено по политически причини токът се субсидира, в резултат на което електроенергията се разхищава.

Медиите на Пеевски са инструмент за саморазправа на силните на деня с техните политически, бизнес и обществени опоненти, коментира още Иво Прокопиев. Колкото повече телевизиите репродуцират тези медии, толкова те помагат на Пеевски, изтъкна той.

Кой плати заключената печатница на Пеевски. Гражданите! Това е политическата корупция, каза Иво Прокопиев.

"Има два вида бизнесмени в България. Едните създават добавена стойност, като купуват и разработват даден продукт, след което го продават и взимат част от парите за себе си. Другите се целят в обществените ресурси и се възползват от тях. Такива са Цветан Василев и Делян Пеевски", заяви той.

Издателят бе помолен да коментира твърденията на мажоритарния собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев, който в интервю за ТВ7 в четвъртък обвини "Капитал", че се е опитвал да попречи на бизнеса му още през 2010 г., когато вестникът описа как банката функционира като пирамида.

"Явно не е успял да ограничи влиянието на банкера и тази пирамида не е рухнала по-рано и да не завлече 5-6% от БВП", каза Иво Прокопиев.

Той е съгласен с Цветан Василев, че в момента някои активите на КТБ се продават на безценица.

Основният проблем е, че КТБ работеше като инвестиционен фонд – между банката и активите нямаше директна връзка, защото кредитите се отпускаха на фирми, които след това ги даваха на други фирми, за да купуват активи и затова сега вървят цесиите, поясни Прокопиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lili
    #7

    И какъв е изводът от статийката за енергийните олигарси? Понеже преди са били едни други играчи, ама те сега не са на мода, дай сега да национализираме и препродадем централите на Путиновото ВТб и турската компания отзад, та да може да си осигурим напълно енергийния Шлем на Москва?

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    "Енергийните олигарси на БСП
    Красимир Георгиев е консултант и по двата договора. Първият е споразумението за ТЕЦ Марица Изток 1, предполагащо инвестиции от един милиард евро и сключено с американската компания AES, при крайно неизгодни за държавата условия. Вторият е за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3", при който контрагент е американската "Ентерджи", като инвестицията е 600 милиона евро.
    Тук трябва да отбележим и особения статус на фигурата “консултант” при сключването на тези договори.

  3. lili
    #5

    Никой лидер и държава не са спечелили от национализация на частна собственост. Гоненето на авторитетни чужди инвеститори, за да се вкара някой местен Кумчо Вълчо с овча кожа, който да стои в сянка зад турски инвеститор, е игра, която разваля имиджа на България като инвестиционна дестинация и това ще има последствия за години напред. Освен това трябва да се каже кой има интерес от това: "Ако идеите, залегнали в предложената от работодателите "Пътна карта за неотложни реформи в енергетиката", бъдат приложени, това означава незабавна политическа и икономическа криза в България." Коя държава?

  4. Entdecken
    #4

    Прокопиев е голяма далавера и няма да направи нищо, което е срещу личните му интереси, които са навсякъде - т.е. в случая няма да плюе по американските централи

    А защо така неистово искаше КТБ да фалира - нека каже Прокуратурата - имал ли е кредити там и дали ги връща - едва ли - защото разкриха вложителите, а кредитополучателите на КТБ ги пазят като златни кокошки, от които могат още години да смучат под масата - за смветка на безпомощния срещу мафията народ, който плати гарантираните влогове и

  5. Коментарът е изтрит в 06:58 на 9 октомври 2015 от автора.
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 06:20 на 9 октомври 2015 от автора.
    #2
  7. И какво от това
    #1

    http://velimar.blogspot.gr/2014/10/normal-0-21-false-false-false-bg-x-none.html

    Една от пречките за развитие на пазара е наличието на дългосрочни договори за изкупуване на енергия. Вече писах за категоричната позиция на Европейската комисия, че тези договори трябва да се прекратят, тъй като са в противоречие с правилата за държавна помощ.

    Унгария даде добър пример, как може да се прекратят дългосрочни договори, без да се нарушат правата на инвеститорите, гарантирани им от Енергийната харта.


    Хронология

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.