Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шест държави от ЕС искат връщане на визите за страните от Западните Балкани

Броят на македонците, потърсили убежище в ЕС, се е увеличил с 50 процента

25 коментара
Шест държави от ЕС искат връщане на визите за страните от Западните Балкани

Министрите на вътрешните работи на Белгия, Люксембург, Франция, Германия, Австрия и Холандия са изпратили писмо до Европейската комисия, в което настояват за спешно преразглеждане - до края на годината - на свободния визов режим, въведен за гражданите на Босна и Херцеговина, Албания, Сърбия, Македония и Черна гора.

Това съобщи в понеделник Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитиран в кореспонденция на БТА от  Брюксел.

Искането се мотивира с факта, че повечето от пристигащите в западните държави представители на Балканите подавали неоснователни молби за получаването на убежище. С множеството молби, които подават, чужденците блокират националните системи за оценка на документите и за предоставянето на убежище, уточни говорителят.

Писмото ще бъде разгледано на предстоящото в края на месеца заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Люксембург. Предложението, което предстои да бъде разгледано, предвижда при необходимост ЕК да внесе в комисия към Съвета на ЕС предложение за преустановяване на безвизовия режим за посочените държави от Балканите. Ако комисията към Съвета одобри единодушно това предложение, ЕК ще вземе съответните мерки на основата на механизъм за наблюдение, поясни говорителят.

ЕК е изключително притеснена, проблемът се задълбочава, заяви Черконе. Той цитира комисаря Малмстрьом, според която безвизовият режим е голямо постижение, но е свързано с големи отговорности. Държавите и гражданите трябва да покажат, че можат да понесат тази отговорност, е мнението на комисаря.

Попитан какво количество молби за убежище на граждани от Западните Балкани са разтърсили системите за оценка и предоставяне на убежище в Западна Европа, Черконе цитира данни, според които за последната година молбите са били например над 4000 в Германия, около 3000 в Швейцария, малко над 1000 в Белгия и около 300 в Швеция.

Черконе допълни, че ЕК предлага държавите от Западните Балкани, облагодетелствани от безвизовия режим, да повишат контрола на границите си, да наблюдават по-внимателно дейността на транспортните фирми, както и да се погрижат за състоянието на своите ромски малцинства.

Броят на македонците, потърсили убежище в ЕС, се е увеличил с 50 процента

Същевременно статистика на "Евростат", цитирана от германското списание "Фокус", сочи, че с над 50 процента е нараснал броят на македонските граждани, които през първите осем месеца от началото на годината са се опитали да получат убежище по различни причини в страните от Европейския съюз.

Две години след премахването на визите за гражданите на Сърбия, Македония и Черна гора през декември 2009 г. хиляди хора, най-много от които от Сърбия, потърсиха убежище в ЕС, предимно в Швеция, Белгия и Германия, пише изданието.

Тъкмо заради прилива на търсещи убежище  в страните-членки на ЕС Брюксел предупреди Белград, Подгорица и Скопие, че бъдещото безвизово пътуване в шенгенското пространство е поставено под въпрос.

Финансовата помощ, която страни от ЕС като Германия изплащат на получилите убежище и която за семейство с четири деца е повече от 2500 евро, е причина за големия скок в търсенето на убежище от македонци и сърби, пише "Фокус".

Същевременно сръбският вестник "Вечерне новости" алармира, че ако нещо драматично не се промени в начина, по който Сърбия контролира кандидатите за убежище, съществува голяма възможност още от Нова година някои страни-членки на ЕС първо да суспендират безвизовия режим със страната, а после напълно да го премахнат.

Германия е загрижена от все по-големия прилив на търсещи убежище. Наближава зимата, когато те са още повече и затова в Берлин искат този проблем да се реши възможно по-скоро, посочва пред вестника Таня Файон, докладчик на Европейския парламент от времето, когато бяха премахнати визите за Сърбия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Albania is the recipient of the western and middle eastern attention for for the same historical reasons, to counter Russian influence on the Balkans. Tirana is the port of US Navy and boots on the ground. The new Balkan realities will slowly emerge in the next ten, twenty years.

  2. Анонимен
    #24

    БРАВО, ПОДКРЕПЯМ - НАИСТИНА Е НАЛОЖИТЕЛНО!

  3. Анонимен
    #23

    Taka ste bade, dokato ziganite se vodiat balgari, makedonzi, rumanzi i t.n. 90% ot pomiata zalivasta Evropa sa zigani ili shiptari.

  4. поп Грую
    #22

    Приканвам българските патриоти ,които пишат тука да оставят на мира ,МАКЕДОНИСТИТЕ ,ЗАЩОТО С НЕНОРМАЛНИЦИ, С ПРОМИТИ МОЗЪЦИ ,СПОРЪТ Е БЕЗМИСЛЕН !
    На глупости не се отговаря.Например на глупостта,че македонците вземали български паспорти и после искали убежище в страни от Зап.Европа.
    Всеки нормален човек знае,че един път взели български паспорт ,те стават български граждани и никой няма да им разглежда молбите за убежище ,като граждани на България член на ЕС.Все едно французин да иска убежище в

  5. Анонимен
    #21

    Господ създаде Българите ! Тито създаде македонците !

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  7. Анонимен
    #19

    Случващото се напоследък в Македония изглежда много неприятно, но в дългосрочен план мисля че е добро за България. Айде стига вече с това "една кръв, един народ, братя ..." - няма такова нещо. Макетата са ни най-опасните врагове на Балканите, никой друг не си позволява да предявява териториални претенции към нас - само те. При първа възможност в капка вода ще ни удавят. Вие представяте ли си тези "Антички" малоумници да ги пуснат в ЕС? Какви претенции ще са, какъв натиск за правата на "македонското

  8. Анонимен
    #18

    15, малоумното омовско недоразумение 11-ти няма да има щастието да му бръкнат в дупката, понеже услужливо се крие зад полата на България, докато се пуйчи т.е. македончи като изоглавен. Кой знае на кое топло местенце в администрацията се е приютил, взима българска заплатка, джитка си с българския пасош по Европа, ама иначе - голямо маке, от античките. Нека каже кой е, че когато настане време шиптърите да дръпнат шалтера на БЮРМ, да го изпроводим по живо по здраво със семейството му оттатък границата да се бие за милата си античка татковина.

  9. Анонимен
    #17

    Няма да ги оставят да се заиграват с Русия... Сърбите са взели 10 млрд Евро кредит... Това няма как да стане, даже и Турция не си помисля за такива волности...

  10. Анонимен
    #16

    До 11: ти в момента на какъв език пишеш в този форум? Нямам никакви аспирации към БЮРМ и населението й - нека се определят като каквито искат. Знам също и че последната държава, с която биха се сближили, е България. Техен проблем... Симпатиите ми към тази страна и населението й се доближават до нулата. Но не мога да понасям, когато някой плещи глупости и лъжи за историята и извращава истината. При "македонците" това граничи с шизофрения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам