Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" отново спира работа заради един и същи теч

За пет месеца това може да е третият едноседмичен престой на реактора

12 коментара
Шести блок на ядрената ни централа отново спира работа заради теч, сн. АЕЦ "Козлодуй"

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за трети път в рамките на пет месеца след планов ремонт ще бъде спрян в събота – 15 април. Причината е същата като последния път - извършването на профилактика и ремонт на същия теч от тръба на парогенератор на мощността.

От ядрената централа не съобщават колко дълго може да продължат "планираните превантивни дейности". Според ядрени експерти затапване на такъв теч отнема минимум седмица. Толкова трая и предишният ремонт на същия пропуск на топлоносител, който бе извършен през декември.

В същото време в края на април принципно за годишен планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво трябва да бъде спрян другият реактор. Запознати твърдят, че ако оправянето на проблемът с теча на VІ блок продължи по-дълго от обичайното, е възможно да се намали мощността на V блок, за да се отложи неговото спиране за рехабилитация и смяна на една четвърт от горивото му, каквато е процедурата.

На 1 декември 2022 г ядреният оператор съобщи за установен пропуск на топлоносител от първи към втори контур, който се следи и при необходимост VІ блок ще бъде спрян. Това стана месец, след като мощността бе спряна на 30 октомври само часове след пускането ѝ след планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Тогава реакторът остана извън строя седмица, заради изтичане на водород от охладителната система на генератора.

След известно следене на теча, на 9 декември все пак VІ блок бе спрян за втори път в рамките на два месеца. Отново седмица отне на ядреният оператор да отстрани проблема.

Сега обаче отново се случва същото.

От АЕЦ "Козлодуй" съобщават, че "установените при непрекъснатия мониторинг на системите и съоръженията на блока данни за пропуск от първи към втори контур в трети парогенератор не превишават нормите за безопасна експлоатация". Допълва се, че не са достигнати ограниченията, предвидени в технологичния регламент и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй".

"Независимо че работата на ядрената мощност може да продължи, е взето консервативно решение за спиране на блока и изпълнение на профилактични и ремонтни мероприятия, за да бъде осигурена необходимата висока безопасност и експлоатационна надеждност на атомната централа", заявяват от компанията оператор.

Тя допълва, че периодът на спирането на реактора е съобразен с наличието на достатъчно електроенергия в енергийната система на страната в това време на годината.

Пропуските на топлоносител не са необичайни за работата на ядрените реактори и обикновено тръбите с течове се изолират, но има лимит, до който може да се предприемат подобни действия.

Парогенераторът на VІ блок е основно оборудване, инсталирано при въвеждането на мощността в експлоатация през 1991 г. Принципната оценка на живота му е 30 години. В хода на дейностите за удължаване на живота на двата реактора експерти прецениха, че те могат да получат нови десетгодишни лицензи за работа. За VІ блок разрешителното изтича на 3 октомври 2029 г.

Макар и по-стар, V блок досега не е създавал толкова често подобни проблеми. Неговият лиценз за работа е до 6 ноември 2027 г.

Според източници на Mediapool от ядрената централа е обсъждана възможността за замяна на парогенераторите на VІ блок с доставените за замразения проект за строеж на АЕЦ "Белене". Подобна смяна обаче отнема няколко месеца, което би означавало в това време ядрената централа да работи само с единия си блок. За да стане това, трябва да се избере момент, в който фотоволтаиците работят с пълна мощност, за да не се стига дори и до минимални дефицити на пазара на ток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #12

    Сега какво става ! Явно не идват руски специалисти и затова е този проблем. А какво ли ще стане ако почнат да зареждат гориво от Уестингхаус и Фраатом? Скоро както върви ще закриваме и тази централа. Минаваме на зелено , депутатите и правителството ще въртят педали за да правят ток.

  2. roser
    #11

    Съвсем случайно, проблемите с тези течове и нескопосаните им ремонти, започва след смяната на директора на АЕЦ-а с пионка на Радев...

  3. Mz/X
    #10

    Имали са само 2 бомби. Ако имаха повече и тях щяха да пуснат над Япония и СССР. На Айнщайн му побеляла косата като видял какво са направили краварските политици с теорията му и казал че до края на живота си повече нищо няма да им каже.

  4. Mz/X
    #9
    Отговор на коментар #8

    На корабите по правило аварийния генератор го слагат на най-горната палуба не заради кражба, а за да може да работи до последно ако кораба започне да потъва. За Фукушима има 2 хипотези: Или наследниците на краварите са неграмотни или че са искали да направят на японците 3 атомна бомба, понеже не ги имат за хора а за получовеци. Затова им пускат първите 2 атомни бомби знаейки че милиони ще умрат(веднага или по-късно). Източно европейците също ги имат за получовеци и затова ги карат да се самоизбиват. На зеленски са му казали че ако спре войната ще го убият.

  5. sloth
    #8
    Отговор на коментар #7

    ...така си е, минимум 20 метра - не заради възможно цунами, а за да не ги откраднат...

  6. Mz/X
    #7
    Отговор на коментар #3

    Каубой преведено от американски значи кравар. Наследниците на краварите( General Electric) проектираха АЕЦ Фукушима 1 и сложиха аварийните дизелгенератори на нивото на океана и след цунамито се наводниха и спряха. Ако проекта беше руски генераторите щяха да бъдат качени на постамент висок 20 метра и никакво цунами нямаше да ги изключи. източник...............https://ru.wikipedia.org/wiki/АЭС_Фукусима-1

  7. xa_poznai
    #6

    Едва ли някой от вас е стъпвал в АЕЦ-а или има бегла представа въобще за какво става дума. Постовете ви са абсурдни! Ремонта ще отнеме седмица, защото преди това е много горещо (стотици тонове ако не и хиляди бетон и желязо са нагряти на 300 градуса), а фактическото изпълнение вероятно ще отнеме часове ако не и минути. Саботаж е смешен по две причини - първо на мястото на аварията влиза изключително ограничен кръг от хора там има и повишен фон, което означава че може да се престоява ограничено време.

  8. badabum
    #5

    Цените на тока падат, няма необходимост от мощностите (или става безпредметно да работят на тези цени) на Ковачки и/или на Доган и я АЕЦ ще аварира, я ПАВЕЦ. Дали има връзка.... А може да имаме чист и евтин ток от тези източници при други нормалини условия....

  9. Sdk
    #4

    Това си е саботаж, зад които стоят руските тайни служби. В Козлодуй само дето не говорят официално на руски, всичко се контролира от ватниците. Не случайно американците се опитаха да направят нещо с Магнитски, но нищо не става.

  10. Отбелязвам
    #3

    Късане с кочината! И конкурс за американски фирми, които да обезопасят и захранват българските АЕЦ. Другото е стоена на два стола, докато гръмнат заедно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.