Шест кандидати ще се конкурират за главен архитект на Бургас, съобщиха общината в сряда. Това са Десислава Евгениева, Владимир Милков, Веселина Илиева, Десислава Евгениева, Йорданка Георгиева, Димитър Георгиев и Никола Ликоманов. Те трябва да представят до 7 януари в писмен вид подробна концепция за развитието на община Бургас в запечатани пликове.
Кандидатите отговарят на първоначално заложените изисквания - притежават образователно- квалификационна степен – магистър, професионален опит минимум 6 години, ранг ІІ младши и придобита пълна проектанска правоспособност.
Конкурсът беше обявен от кмета Димитър Николов на 10 декември. Вторият етап от конкурса ще бъде селекция на концепциите на кандидатите за развитието на Бургас и публичното им презентиране.
Председател на конкурсната комисия е зам.-кметът Костадин Марков. В нея влизат още зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройствата Савин Ковачев, Митьо Виделов, председател на Националния експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика, Калин Тихолов – зам. декан в УАСГ, катедра “Интериор и дизайн”, и колежката му от катедра "Градоустройства" Веселина Троева. От страна на общината в комисията членуват главният секретар Божидар Кънчев и директорът на “Човешки ресурси” към община Бургас - Янка Стойчева
По настояване на кмета, в комисията няма представители на бургаските архитекти, за да няма конфликт на интереси при оценяването, както и пристрастност към определени кандидати.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Савин Ковачев и Митьо Виделов са известни корумпета! Димитър Николов да внимава!
пакще раздава правосъдие.Нормално за времената , в които живеем!
..v Germania si ima specialnost "Stadt-und Regionalplannung" -gradsko i regionalno planirane -koiato se izu4ava 4-5 godini v universitetite!kakvo ti razbira edin arhitekt ot statistika i migracia na naselenieto, debit na kanalizacionni klonove, CO2 emisii i t.n. - sorry no arhiektite (ne samo v bg) sa mnogo dale4e ot istinskoto planirane i urbanistikata, koiato simvoli4no izu4avat vav VIAS...ZATOVA SE POLUCHAVAT TAKIVA BEZPERSPEKTIVNI NEFUNKCIONIRASHTI GRADOVE KATO SOFIA! vsi4ki znaete 4e tova koeto se govori po televiziata za stoticite registrirani koli na den i t.n. sa mnogo dale4e ot sashtnostta na problema!
берлин, твоето мнение е много любопитно и ми звучи изключително професионално, бих искал да ти задам няколко въпроса по повода, но ми дай някакъв имейл, за да не затормозяваме форума тук.поздрави
много си прав.В България има хора които го знаят,но какво от това.В Германия хората с образование при придобиване на повече опит цената им се вдига предполагам.В България се търсят предимно млади кадри, току що завършили.За съжаление професията която се коментира е занаят, а всеки занаят се учи с години натрупан стаж,с опит и грешки.Що се отнася до двамата господа от МРРБ те са известни.
BERLIN, съгласен съм с теб, макар и с известно учудване (относно неизучаването на градското и регионално планиране в по-големи подробности у нас). Но и аз като BURGAS съм заинтригуван (любопитен) от казаното от теб и те моля за някакъв адрес за обсъждане на някои по-специализирани проблеми.
Въпросът с главните архитекти на големите градове е много актуален, но не само до тяхната професионална подготовка, но и до властовите им правомощия в общините. Има основания да се твърди че действащото законодателство и практики ги третират като общински чиновници подчинени на кмета и общинския съвет. Тогава за какво градоустройство говорим. Да си спомняте арх.Янев?! Относно университетката им подготовка. Мисля, че специалността архитектура на УАСГ-София е най-близо до изискванията. Все пак те са …
изучавали предметите "Градоустройство" и "Устройство на територията". Не трябва да се допуска гл.архитект да е единоначалник. Той трябва да работи в екип, където би трябвало да има дължности като гл.инженер, гл.еколог, гл.икономист и др.подобни + Експертен съвет по градоустройство. Властта на партиите и групировките чрез кмета и съветниците в общините не допускат да се развият професионално подобни структури. Както виждате и чувате по медиите актуални казуси в нашите градове и общини се коментират от кметове, техни заместници и председатели на комисии в общинските съвети. Време е гл.архитект на общината и шефът на полицията (шерифа)да бъде вторите хора след кмета.