Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шестте планови региони стават четири и няма да имат центрове

1 коментар
Шестте планови региони стават четири и няма да имат центрове

Шестте планови региона стават четири и няма да имат административни центрове след 2020 г. Новите четири региона са Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски район. Във всеки от тях ще бъдат определени градове, в които да се осъществяват функции по планиране, програмиране, ресурсно осигуряване, наблюдение и оценка на регионалното развитие.

Тези промени предстои да залегнат в Закона за регионалното развитие. Това съобщи министърът на регионалното развитие Петя Аврамова по време на годишната среща на местните власти в Албена, предаде пресцентъра на регионалното министерство.

Шестте планови района сега

Цяла година имаше представяне на трите варианта на новото регионално деление за нуждите на статистиката и еврофондовете. МРРБ предложи три варианта и на обществените представяния лансираше този с четири региона - Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски район, който беше подложен на критика от страна на някои кметове.

Новите планови региони

Вариантът с четири планови региона е направен на базата на географските им характеристики. В Тракийско-Родопския район се предлага да влязат областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян. В Черноморския район са областите Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен. В Дунавския район са областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра. В Югозападния район ще бъдат областите Софийска, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник.

Кметове от Югозападзния регион обаче се изказаха резервирано по отношение на този модел. Притесненията им бяха, че отново голяма част от европейските средства ще бъдат насочени към София и това обрича останалите общини, част от които не са в цветущо състояние. Недоволство имаше и от страна на кметове от Бургаска област, както и от такива на дунавски общини, заради прекомерно голямата дължина на територията.

ИПИ предложи друг вариант отново с четири области. Различното от този на правителството е, че се оформя голям Западен район с център София, а останалите три се запазват – Дунавски, Черноморски и Тракийско-Родопски регион.

В момента всеки регион има административен център. Сега обаче се предлага това да отпадне. Най-вероятно причината е напрежението, което се създава между градовете при определянето на центровете. Бургас например по време на дискусиите обяви, че не е съгласен Варна да бъде център на Черноморския регион.

Предложеният вариант от МРРБ за четири планови района

Всяка община с интегриран план за градско възстановяване и развитие

С промените в Закона за регионалното развитие се предлага и нова система от документи за стратегическо планиране на регионалното развитие. Предвижда се да отпаднат стратегическите документи на областно ниво.

Друго предложение е общинският план за развитие да включва и интегриран план за градско възстановяване и развитие, е посочено в съобщението на МРРБ. В момента такива планове имат 67 общини от общо 265. Това са общините, които получават финансиране от оперативна програма "Региони в растеж".

Голяма част от останалите общини са села и от съобщението не става ясно интергирарния план за градско възстановяване и развитие какво ще им помогне.

Двустепенен модел на управление

Нов момент ще има и при организацията на управление на регионалното развитие. Предлага се отпадане на сегашните областни съвети за развитие и въвеждане на двустепенен модел на управление на регионални съвети. Те ще включват управленски и експертно-технически състав, е посочено в съобщението на МРРБ.

Планира се правомощията на съветите да бъдат разширени и да изпълняват програми, съфинансирани от ЕС, включително по отношение на съгласуване, избор и оценка на проекти в изпълнение на плана за регионално и пространствено развитие.

Конкретните механизми за осъществяване на предложените промени ще бъдат изяснени в правилника за прилагане на закона, който ще бъде готов шест месеца след публикуването му.

Предстои изменениета на закона да бъде подложено на обществени консултации и междуведомствено съгласуване.

Промяната на модела за регионална политика се изпълнява с подкрепата на Световната банка и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съгласувано с Европейската комисия, каза Петя Аврамова. Тя призова за по-глобално мислене. Вече всички са мобилни и при едни добри пътища в даден регион можем да планираме дейности, които да доведат до неговото икономическо развитие и то да се планира по-добре, смята новият регионален министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #1

    Регионите в действителност са Мизия, Тракия и Македония. От всички държави членки на ЕС само в България районите от ниво 2 не са географски или исторически области. Спрямо коя точка Югозападният район е на югозапад? Защо София не е отделен район? За да не се ограничи финансирането от фондовете за София, се обрича цялата останала територия на този район. Да не би Ковачевци, Брезник и Сатовча да са по-развити от Брусарци и Димово?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.