Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шествия и концерти за Деня на славянската писменост

Музеят на София отваря безплатно врати за посетители

1 коментар
Шествия и концерти за Деня на славянската писменост

С шествия, музика и четения ще бъде отбелязан Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Тържественото общоградско шествие в София до паметника на светите братя Кирил и Методий ще започне в 10 часа от Националния археологически музей.

В 11 часа пред паметника на светите братя пред Националната библиотека столичният кмет Йорданка Фандъкова ще отправи поздрав към присъстващите, а писателката Теодора Димова ще произнесе слово за празника.

Водещ на церемонията ще бъде актьорът Даниел Цочев. В програмата участват хора на Националното музикално училище "Любомир Пипков" и Гвардейският представителен духов оркестър.

Стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов ще изпълнят първокласниците Александра Борисова и Константин Бояджиев.

Тържествен водосвет ще бъде отслужен от свещеници на Българската православна църква.

След церемонията, гостите на празника ще могат да разгледат изложбата "Майските православни празници в църковния календар" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“.

Празничен концерт в музикалното училище

В 12 часа започва празничният концерт в залата на музикалното училище "Любомир Пипков". Входът е свободен.

Участват камерният оркестър "Софийски солисти", под диригентството на проф. Пламен Джуров, формация "Дива река" и "Ева квартет". Учениците от музикалното училище ще закрият тържеството с химна на Св. Св. Кирил и Методий.

В музея за история на София демонстрации по калиграфия

Музеят за история на София организира ателие по калиграфия по случай празника. От 10 до 16 часа на бул."Княгиня Мария Лиза" 16 в ще бъдат представени различни калиграфски техники. Те ще бъдат направени от преподавател по шрифт и калиграфия с дългогодишна практика.

В ателието ще участват групи от ученици, които ще имат възможността на място да усвоят и упражнят разнообразни калиграфски способи. Демонстрациите са с начални часове - 10, 11, 13, 14 и 15 часа.

Безплатен вход в базиликата "Света София"

Подземният музей в базиликата "Света София" е с вход свободен по случай празника. Първата година от отварянето на археологическото ниво на църквата ще бъде отбелязано с монтирането на триизмерно копие на мозайката "Рая". То е изработено по модерна технология, използва за първи път за възстановката на културни ценности.

Първоначално оригиналът на мозайката е заснет цифрово. Впоследствие, чрез компютърен модел, е изработен и триизмерен прототип. Неговата повърхност е обработена допълнително, за да се доближи максимално до оригинала.

Размерите на мозайката са приблизително 2х2 м, а изработката ѝ е отнела около 5 месеца. Състои се от 26 000 тесера. Използвани са естествени, инертни материали, акрилати и емулсии. Автори на проекта са Николай Спиров и Габор Станчев.

Оригиналът на мозайката е от първата, еднокорабна църква, проучена под базиликата "Света София". Мозайката е разкрита от Вацлав Добруски през 1893 г. и принадлежи към третия строителен период на първата църква, разрушена най-вероятно от готските нашествия през 376-382 г. Паното е използвано и при функционирането на втория храм. Изобразени са птици, пиещи вода от кантаросовиден съд, между две кипарисови дървета. Представена е идеята на ранните християни за Рая.

Плажната библиотека в Албена отваря врати

В Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в черноморския комплекс "Албена" ще бъде открит сезонът за насърчаване на четенето на плажа. На брега отново ще започне да работи първата по рода си библиотека в Европейския съюз, а през юни ще предлагат книги още две нови библиотеки край морето, съобщиха от курорта.

Колекцията от световната класика, детски приказки, трилъри, романтични четива и мемоари, която стана достъпна през миналото лято, нарасна двойно и читателите на плажа вече ще могат да избират измежду 6000 тома на 15 езика - български, английски, руски, немски, френски, румънски, скандинавски, испански, италиански и други.

Летовниците ползват книгите безплатно, без читателска карта. Туристите също могат да обогатят библиотечната колекция, като дарят свои книги.

И малко история

Славянската азбука е създадена от Константин-Кирил Философ през 855 г. Наречена е глаголица от думата глагол, което означава дума. Служела е за превод на богослужебните книги от гръцки на славянски език.

Въздигането на братята Кирил и Методий като равноапостоли и велики християнски учители става в България с идването на техните ученици през 886 г. Исторически сведения за отбелязване на празника им на 11 май има още през XII век. По време на турското робство празникът също се е отбелязвал. Свидетелства за това са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на 22 май 1813 г. в Шумен.

В съвременната историография се смята, че за първи път в епохата на Възраждането празникът е честван в епархийското училище "Св.Св. Кирил и Методий" в Пловдив на 11 май 1851 г. по инициатива на Найден Геров. Денят не е избран случайно. Това е общият църковен празник на двамата светии. След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар остава на 11 май. За официален празник 24 чай е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г.

Всяка година на 24 май българска държавно-църковна делегация се покланя пред гроба на св. Кирил в църквата "Св. Климент" (San Clemente) в Рим, където български духовници извършват литургия. Делегацията се приема и от папата. Тази година българската делегация се води от вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова. Приемът при папата е отложен за 28 май, защото той е извън Рим.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #1

    Денят 24 май е празник на българската просвета и култура и на българската писменост. Писменост, създадена в България и използвана и от други езици, но не само от славянската езикова група. Същевременно доста славянски езици използват латиница, а не българската азбука (българица).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.