Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шеврон" иска да възкреси нефтопровода Бургас-Александруполис

9 коментара
"Шеврон" иска да възкреси нефтопровода Бургас-Александруполис

Американският енергиен гигант "Шеврон" е заинтересован от спрения от българското правителство проект за изграждането на нефтопровода Бургас-Александруполис във връзка с плановете за разширяване на  мощностите на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК), в който държи 15 на сто, и ще се опита да убеди българските власти, че той е необходим.

Това пише московският вестник "Ведомости", позовавайки се на интервю за агенция ТАСС на Николай Токарев, президент на руската държавна петролна компания "Транснефт", която пък държи контрола във все още съществуващата проекта компания за нефтопровода. Тя продължава да работи, както и българското финансово министерство да има разходи за дъщерното ѝ дружество в България, независимо че предишният кабинет на ГЕРБ взе решение за прекратяване на участието на страната ни в Бургас-Александруполис, а парламентът денонсира подписаното в Атина през 2007 г. междуправителствено споразумение с Русия и Гърция за реализацията на тръбата.

Москва обаче не се отказва от проекта и периодично опипва почвата за възобновяването на проекта, на който се разчиташе да разтовари трафика на танкери през Босфора, приемайки ги на пристанище Бургас и от там през българска територия до гръцкото пристанище Александруполис. България обаче прецени, че не е икономически оправдано участието ѝ в този строеж.

"Само преди една седмица българската страна отново излезе с инициатива за закриване на управляващата компания "Трансболкан пайплайн Би-Ви" - отбелязва Токарев, - но българската страна няма юридически основания да излезе едностранно от проекта."

Сега Токарев обяснява, че КТК, който през 2014 г. транспортира 40 млн. тона нефт, а след разширението си до края на 2016 г. ще увеличи мощността си до 67 млн. т, ще има проблеми с последващия транзит. В момента по тръбата се пренася петрол от Казахстан и Русия до черноморското пристанище Новоросийск, откъдето се прехвърля на танкери.

"Възможностите на Босфора не са безгранични. Ще има проблеми с транспортирането на допълнителните обеми, които ще се появят след разширяването на консорциума", коментира Токарев.

Пои думите му, "Шеврон" е обещал да проведе консултации с българските партньори. "Затова смятам, че проектът има бъдеще. Той е интересен най-малкото заради това, че ще реши проблема с Босфора", казва Токарев. Той не изключва КТК да влезе в проекта Бургас-Александруполис, като отбелязва само, че въпросът се обсъжда, но не са взети никакви решения.

Бургас-Александруполис ще бъде интересен за участниците в КТК, но за реализацията му е необходимо да се постигне договореност с България, а това не е лесно, смята шефът на аналитическата агенция "Смол летърс" Виталий Крюков, цитиран от "Ведомости". Санкциите срещу Русия не би трябвало да попречат на неговото строителство, но има рискове в случай на влошаване на ситуацията, казва пък заместник-директорът на Центъра за политическа информация Алексей Панин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. severin
    #8

    "Ведомости" позовавайки се на интервю за агенция ТАСС... Страхотно достоверни източници...

  3. Емил Станоев
    #7
  4. milan
    #6

    Отново руски интереси подгряват опасният за българската природа и туризъм-Бургас-Александропулис.

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  6. Емил Станоев
    #4

    Сега отведнъж този проект ще стане изгоден за Винету , защото го искат американци. А преди не беше изгоден защото ги нямаше ...

  7. Entdecken
    #3

    Доколкото си спомням за нас бяха само разходите, а цялата далавера за Гърците. Освен това тези земи са били подарени на Гърците от великите сили, въпреки че са били населени с българи и са били български. На всичкото отгоре е имало споразумение Гърция да ни даде коридор и пристанище с достъп до Беломорието за промишлено-транспортни нужди. Това обаче те са отказали в последствие. Сега да заобиколят през Марс ако искат.

  8. Bлaдo
    #2

    щом единият край на тръбата е нЕкъде в ... сССр - айде нЕма нужда...

  9. Десен бесен
    #1

    Да си гледат работата! Нищо не им пречи да си изградят един тръбопровод през територията на Турция като толкова искат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.