Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шин Фейн" постигна историческа изборна победа в Северна Ирландия

14 коментара
Мишел о'Нийл, заместник-председател на "Шин Фейн" (в средата) и Мери Лу Макдоналд (дясно), лидер на партията, Сн. ЕПА/БГНЕС

Националистическата партия "Шин Фейн", която се обявява за обединение с Република Ирландия, е за пръв път в историята победител на регионалните избори, състояли се в четвъртък в британската провинция Северна Ирландия, предаде АП.

След като снощи бяха преброени почти всички гласове, партията печели 27 мандата в 90-местния регионален парламент. Демократичната юнионистка партия, която от две десетилетия доминира в северноирландското законодателно събрание, взема 24 мандата. Центристката партия "Алианс" - която не се идентифицира нито като националистическа, нито като юнионистка - също е постигнала голям изборен успех, печелейки 17 депутатски мандата.

Победата на "Шин Фейн" означава, че тя ще излъчи първия министър националист в Белфаст, което се случва за пръв път от конституирането през 1921 г. на Северна Ирландия като провинция в Обединеното кралство с протестантско мнозинство.

Тази победа е повратен момент за партията, която в миналото бе свързвана с Ирландската републиканска армия (ИРА) - паравоенна групировка десетилетия наред сражавала се с бомби и огнестрелни оръжия с въоръжените протестанти лоялисти, както и с британската армия и полиция.

"Днес се възвествява нова ера", заяви Мишел о'Нийл, заместник-председател на "Шин Фейн" малко след обявяването на окончателните резултати от вота. Тя подчерта, че сега е важно разделените политици да се съберат следващата седмица и да създават провинциална изпълнителна власт.

Ако до шест месеца не бъде съставено правителство на Северна Ирландия, ще трябва да бъдат насрочени нови избори, а това ще доведе до допълнителна несигурност в британската провинция, посочи АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ainalani Moanakiwa
    #14

    14. Великият Салазар си каза думата. Сега моята приятелка Джулиана няма друг избор, освен да го реабилитира в нова книга {за мене}. They are loyal as hell & las Malvinas son argentinas.

  2. тото
    #13

    Данте в написаното по горе се споменава ирлаци ,а не шотланци и всички те когато са били отделни държави и графства са яли бой поотделно от викингите и за това по къзно са разбрали че заедно са СИЛА иначе Испания ще ги превземе.Това не са проумели четирите български владетеля и труския падишах ги прави първо васали а после и без тях.За новата заедност UK напусна слабата ЕС нов прочит и съдържание на Британската общност с добавка и на ИНДИЯ и АМЕРИКА. Ирланците и други свързани с тази общност ще се присъединят по търлъци.

  3. анита хегерланд
    #12

    Пълна победа?! Страната е разделена, политически принадлежи на две различни системи. Всъщност играта се играе от Англия, която няма да се откаже от своето влияние и ще пречи за обединението на Ирландия.

  4. Dante Alighieri
    #11
    Отговор на коментар #10

    Хм, UK и по-точно англичаните имаха това желание за напускане на ЕС далеч преди 2016 г., да кажем едно поколение по-рано, от времето на може би най-калпавия премиер, излъчван от торите - Джон Мейджър. При този пълен провал в управлението след ерата Тачър, която вдигна летвата невъзможно високо за следващите десетилетия, започна и този евроскептицизъм. Между другото, самата Тачър нееднократно е споделяла опасенията си от и тогава действащите рушителни сили вътре в ЕС, които работеха за Европа на мултинационалните

  5. beyond_the_frame
    #10
    Отговор на коментар #9

    Далеч съм от мисълта, че наистина симпатичните шотландци таят някакви проруски чувства. Те са жертва на хибридната война, в техния случай и за техен късмет - неуспешна. За сметка на това две години по-късно, през 2016, кремъл се беше усъвършенствал и доста успешно успя да изведе цяла Великобритания от ЕС. Както и да насади Тръмп за президент на САЩ след още два месеца. Всъщност, хибридните атаки не са "яхване на народното недоволство", а са война и то съвсем реална, целяща манипулация на човешкия

  6. Dante Alighieri
    #9
    Отговор на коментар #8

    Естествено, че ще има опити от руска страна да яхнат подобно недоволство и сепаратистки настроения от страна на шотландците, просто е задължително една империя да се възползва от подобни обществени нагласи при врага си. Само че, тези нагласи не са плод на тази империя и нейното разузнаване, нито са платени от нейните центрове за създаване на онези "полезни идиоти" на запад, за които Владимир Илич плаща половината от имперската руска хазна в периода 1917 - 1924 г. Все едно да приемем, че протестите

  7. beyond_the_frame
    #8

    "Russian meddling in the Scottish independence referendum was more extensive than anyone realised at the time.

    Mark Galeotti, an expert on Russian security and politics, said Vladimir Putin's spies worked in the shadows to aid the SNP's campaign to break up the UK.

    He said the Kremlin was using its intelligence agencies to "support political and other movements sympathetic to or simply useful for Moscow".

    Russia would benefit from Scottish independence as it would weaken the UK and Nato by putting

  8. Dante Alighieri
    #7
    Отговор на коментар #5

    Е, тук попрекали малко, с това сравнение между французката п*ч*вра и г-жа Стърджън :) Скотите искат отделяне от "ония на юг", както наричат ингилизите, и това не е от сега, а от векове. Днешните ингилизки малоумия с отделянето от ЕС просто наляха вода в мелниците на ония в Каледония, които са по-сепаратистки настроени от другите, по-умерените свои сънародници. Докато онова в Галия си е съветски трол, откровен, и не се бори за никакво излизане от където и да е, а за директно сближаване със спонсора ѝ в Кремъл...Все едно да обвиняваш френскоезичните в Квебек, че заради Кремъл искат отделяне от останалата Канада ;)

  9. IZV
    #6
    Отговор на коментар #5

    Абсурд!!! Джонсън = Льо Пен, която докосва мокрите сънища на французите че някога май са били центъра на света. Стърджън иска самостоятелност, която да я отдели от абсурдните марионетни на САЩ правителства в ЮК и иска да е част от голямото европейско семейство.

  10. beyond_the_frame
    #5
    Отговор на коментар #4

    Дори и в Шотландия, където националистите на Стърджън имат пълно мнозинство в местния парламент, проучванията показват, че подкрепата за независимост на Шотландия са на кантар. Стърджънт = Льо Пен. Навсякъде има лумпени - националисти, подкрепяни от кремъл.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.