Френският
президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер
заявиха днес, че не са готови да приемат американските предложения,
залегнали в новата проекторезолюция за Ирак, внесена днес
в Съвета за сигурност, предаде Ройтерс.
В същото време Великобритания обмисля да преразгледа числеността на своите войски в Ирак, като изпрати допълнителни сили, а Русия не изключи възможността да изпрати миротворци в Ирак при подходяща резолюция на ООН.
За необходимостта от допълнителни военни части, но най- вече за засилване на иракските сили за сигурност, се изказа американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, който пристигна в Багдад, където започва обиколката му в Персийския залив.
Париж и Берлин не са доволни от американските предложения
Пауъл: Проекторезолюцията отговаря на опасенията на Франция и Германия "Според мен резолюцията е изготвена така, че да отговори на опасенията на лидери като Жак Ширак и Герхард Шрьодер", заяви американският държавен секретар Колин Пауъл. Ако Франция и Германия имат предложения по проекторезолюцията, САЩ с удоволствие ще ги изслушат, допълни той. |
"Готови сме да обсъдим предложенията, но те изглеждат много далече от това, което според нас представлява главната цел в Ирак, а именно възможно най-бързото прехвърляне на политическата отговорност в ръцете на иракско правителство", заяви Ширак на обща пресконференция с Шрьодер. Двамата разговаряха на неофициална среща в Дрезден.
Германският канцлер подчерта, че предложенията издават известна промяна в американската позиция, но според него тази промяна не е достатъчна. Шрьодер посочи, че двамата с Ширак споделят мнението, че ООН трябва да играе водеща роля в политическите процеси в следвоенен Ирак. Той допълни, че въпреки съпротивата им срещу войната сега Франция и Германия искат да помогнат за възстановяване на стабилността и установяване на демокрация в Ирак.
САЩ внесоха днес в Съвета за сигурност на ООН проекторезолюция, която предвижда създаване на многонационални сили под обединено командване, които да поддържат сигурността и стабилността в Ирак, а военното командване да остане американско. Документът приканва страните членки, а също международните и регионалните организации да предоставят финансови средства за възстановяването на Ирак.
Великобритания обмисля да изпрати още 5 000 войници
Британският външен министър Джак Стро настоя за допълнителни 5 000 британски войници в Ирак, тъй като в противен случай може да се стигне до "стратегически провал" на британската мисия в Ирак, предаде Би Би Си.
Британското военно министерство съобщи официално, че иска преразглеждане на числеността на британския военен контингент в Ирак и на средствата, необходими за неговата мисия.
Говорител на министерството обясни, че искането е във връзка с развоя на ситуацията в Ирак и че ако бъде взето решение за промяна в числеността на британските войници в Ирак, правителството ще уведоми парламента по надлежния ред. Все още не е взето такова решение, подчерта военното ведомство на Великобритания.
САЩ имат 150 000 войници в Ирак, а броят на британските е 10 000. От 1 май, когато бе обявен краят на мащабните бойни действия, от вражески нападения в Ирак са загинали 67 американски войници и 11 британски.
Министър - председателят Тони Блеър обаче заяви на пресконференция, че към този момент няма решение за изпращане на повече войници в Ирак. Ако не постъпи искане от нашето военно командване в Ирак, ние няма да изпратим повече войници, каза той.
Според британския Дейли телеграф, външният министър Джак Стро е посочил пред Блеър, че липсата на политически напредък в решаването на взаимообвързаните проблеми на сигурността, инфраструктурата и политическия прогрес, подкопават доверието на иракския народ в коалицията и създават хранителна почва за екстремисти и терористи.
Той настоява за осезаемо подобрение на ситуацията към 27 октомври, когато е мюсюлманският празник Рамадан и посочва, че очакванията на иракчаните за възстановяване на страната не били изпълнени.
Ръмсфелд: Иракчаните трябва да се грижат за сигурността си
Междувременно Ръмсфелд, който пристигна в Багдад, за да се информира на място как вървят нещата, каза, че ключът е да бъде увеличена числеността на иракските сили, които сега наброяват 50 000, предаде Си Ен Ен.
"Това е тяхната страна, безспорно те трябва да гарантират сигурност за нея", каза Ръмсфелд.
"Вместо да наводняваме страната с американски войници, на мен ми се струва, че трябва да се направи принципно усилие да се подсилят иракските сили за сигурност - тяхната полиция, армия, граничен контрол - и точно това се прави в момента", посочи Ръмсфелд.
Преди отпътуването той посочи, че са нужни още 10 000 чуждестранни войници в Ирак.
Командващият американските сили в Ирак ген. Рикардо Санчес заяви, че в момента не разполага с необходимия брой войници, за да се справят със заплахите срещу сигурността, включително терористите от Ал Каида, ирански религиозни и военни елементи, както и с етническите сблъсъци в страната.
Проекторезолюцията на САЩ, внесена за обсъждане в Съвета за сигурност, предвижда да се даде мандат на многонационални сили в Ирак, които обаче да са под американско командване, подчерта Колин Пауъл.
По думите на Ръмсфелд, страните, които ще предоставят помощ в Ирак, ще имат думата и за неговото бъдеще.
САЩ освен това се надяват да споделят с повече държави бремето на възстановяването на Ирак. В новата резолюция е подчертано, че новото иракско правителство, което вчера положи клетва, ще бъде помолено да подготви провеждането на демократични избори.
Белият дом се надява Управляващият съвет на Ирак да бъде изцяло одобрен от ООН, посочва кореспондентът на Би Би Си във Вашингтон.
При това положение съветът може да отправя искания за допълнителни войски и пари, евентуално и от ислямски държави, които се дистанцират от Америка и решението ѝ за война в Ирак.
Русия не изключва да изпрати миротворци
Русия "не отхвърля и не изключва" изпращането на миротворци в Ирак, ако бъде приета подходяща резолюция на ООН. Министърът на отбраната Сергей Иванов заяви, че всичко зависи от това доколко ще бъде дадена възможност на Съвета за сигурност да влияе върху развитието на ситуацията в страната.
"Ситуацията в Ирак, която действително придобива много опасна насока, тревожи Русия", каза Сергей Иванов, чиято страна беше сред основните противници на войната в Ирак.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.