Френският
президент Жак Ширак предупреди, че няма да приеме каквато
и да резолюция на ООН, даваща право на САЩ и Великобритания
да администрират следвоенен Ирак, съобщи Би Би Си.
В изказването си след края на срещата на върха на ЕС в Брюксел, той каза, че Франция ще отхвърли всички предложения, които "биха легитимирали военната интервенция и биха дали на воюващите страни властта да администрират Ирак".
"Това би оправдало войната пост фактум, каза Ширак. Той определи водената от САЩ атака като трагичен момент, който най-вероятно ще има непредвидими последствия.
Ширак се изказа след британския премиер Тони Блеър, който настоя ЕС да подкрепи нова резолюция на ООН за периода след свалянето на Саддам Хюсеин и установяването на "цивилна власт в Ирак".
Френският президент, който доскоро заплашваше да наложи вето върху резолюция на ООН, оторизираща употреба на сила срещу Ирак, днес показа, че битката в ООН не около Ирак далеч не е приключила, отбелязва кореспондентът на Би Би Си в Брюксел.
Британският външен министър Джак Стро потвърди своето обвинение към Франция, че тя е възпрепятствала намирането на мирно решение на иракската криза.
Ширак и Блеър проведоха разговор малко преди края на срещата на ЕС в опит да разведрят атмосферата седмица след тежките дипломатически спорове около Ирак.
Говорителят на Блеър определи атмосферата на разговора като "добра". Двамата лидери се споразумели в необходимостта да работят заедно за преодоляване на разногласията.
Но след като Тони Блеър напусна пресконференцията, френският президент каза, че САЩ и Великобритания са се поставили над международното право по въпроса за Ирак.
Той отхвърли напълно предложението на Блеър да се обсъди план за Ирак след Саддам.
Според репортерите Жак Ширак е бил преднамерено хладен към казаното от Тони Блеър, че Европа трябва да играе важна роля във възстановяването след конфликта в Ирак.
Президентът на Франция каза, че сметките по възстановяването на Ирак не са въпрос, който трябва да се обсъжда сега, когато разногласията продължават.
Преди това лидерите на ЕС прекараха близо час в караници по текста на съвместната декларация за Ирак.
По време на форума Франция, Германия и Белгия разкритикуваха войната, но пет други държави - Великобритания, Испания, Португалия, Дания и Холандия - я подкрепиха.
Великобритания се съгласи с френското искане от новата декларация на ЕС да отпадне параграфа, в който се изразява съжаление, че Ирак не е използвал резолюция 1441 да се разоръжи и по този начин "не е постигнато мирно решение на кризата".
Тони Блеър обаче възрази, когато Жак Ширак се опита да махне параграфа, който потвърждава, че цел на ЕС остава "пълното и ефективно" разоръжаване на Ирак.
Подкрепен от Испания и Австрия, Блеър настоя думите да останат - макар че те бяха изместени по-надолу в текста.
Ключовите точки в документа за
Ирак:
Пълно и ефективно разоръжаване на Ирак Централна роля на ООН по време на конфликта и след него Ангажимент за изпращане на хуманитарна помощ Работа за подновяване на мирния процес в Близкия изток Укрепване на трансатлантическото партньорство
подкрепете ни
За честна и независима журналистикаЩе се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
|