Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Широка коалиция в България ще забави реформите

0 коментара

Ако след парламентарните избори в България се създаде широко коалиционно правителство, има опасност от забавяне на реформите, предупреждава Световната банка. Преди няколко дни и Дойче банк посъветва инвеститорите да не купуват български брейди книжа до изборите.

Предупреждението на Световната банка е отправено в доклад на международната финансова институция за България и Румъния. Изходът от предстоящите избори в България е неясен, се казва в доклада. Едно широко коалиционно или по-малко реформаторско правителство може да отложи изпълнението на най-тежките реформи, като по този начин се стигне до спиране на сегашния икономически растеж на страната.

Банката очертава два възможни сценария за икономическото развитие на страната след изборите, в зависимост от които тя ще определи сумата на кредитите си за България в периода 2002 - 2004 г. Тези сценарии бяха описани и в предложената на публично обсъждане стратегия за подпомагане на страната през следващите три години.

Първият сценарий се базира на продължение на сегашната макроикономическа политика, като визира 5% годишен растеж през следващите три години и преки чуждестранни инвестиции в размер на 800 млн. долара годишно. В този случай СБ предвижда да отпусне на страната кредити в размер на 750 млн. долара до 2004 година.

Вторият сценарий отчита "основния риск за България" от забавяне на реформите в следизборния период, което ще доведе до намаляване на кредитите, отпускани на страната от СБ до 230 млн. долара за същия период. Намаляването на кредитите ще засегне най-вече проектите в областта на земеделието, общините, здравеопазването и социалната защита.

Перспективите за България в средносрочен план са благоприятни, се подчертава в доклада на СБ. Сегашното реформаторско правителство на България, излъчено от дясната коалиция Обединени демократични сили, прилага от 4 години строги мерки, които доведоха до макроикономическа стабилност в страната. В хода на преструктурирането и затварянето на много нерентабилни предприятия безработицата в страната надхвърли границата от 18%, се казва още в доклада на финансовата институция.

Според СБ новото правителство на България трябва да подобри икономическия климат, да насърчи частния сектор към растеж, да намали бедността и да подобри жизненото равнище на населението.

Нивото на бедността в България е неприемливо високо и в момента тя е най-бедната държава сред страните-кандидатки за присъединяване към Европейския съюз, отбелязва СБ, която не разполага с точни данни за нивото на бедността.

Бедността е най-голяма в земеделските райони и сред малцинствата: двама от всеки петима българи от турски произход и четирима от всеки петима цигани живеят в нищета, се твърди още в анализа на банката.

При годишен икономически растеж от 5%, делът на бедните в България може да бъде намален със 17,2% от сегашното ниво за две години, с 23,3% - за три години, с 30% за четири години и с 37,8% - за пет години.

В доклад на Дойче банк публикуван на 21 май се съветват инвеститорите да не купуват Брейди облигации до изборите. Аналитиците на банката смятат, че четирите различни лобита в Коалиция Национално движение Симеон Втори ще доведат до създаването на нестабилен парламент. Според Дойче банк четирите лобита са на младите българи работещи в чужбина, юристите, хората от медиите и артистите и емигрантите, които били обединени около бившия външен министър Стоян Ганев.

Според "Дойче банк" изхода от изборите е основен проблем за страната.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.