Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шизофренно признание: Да се променя Наказателният кодекс през ден е лошо

7 коментара
Шизофренно признание: Да се променя Наказателният кодекс през ден е лошо

Постоянните промени на законите и особено на Наказателния кодекс (НК) не водят до нищо добро. Вместо да подобряват ситуацията, безкрайните кръпки в наказателния закон само я влошават. Това се разбира от новата концепция за наказателна политика, написана от Министерството на правосъдието. Тя трябва да зададе посоката, която ще се развива системата на наказанията през следващите пет години. Документът е качен за обществено обсъждане на сайта strategy.bg.

Идеите на авторите на документа тотално се разминават с политиката, водена от ГЕРБ. През последните 11 години Наказателният кодекс е поправян 35 пъти. Непрестанните промени в закона в повечето случаи целят утежняване на санкцията и са плод на реакция от типа "за всеки човек по един закон". Правосъдният министър Данаил Кирилов пет години беше председател на правната комисия и имаше водеща роля в този процес.

Съвсем наскоро – след среща с бащата на жестоко убитата в Галиче 18-годишна Андреа премиерът Бойко Борисов разпореди спешни промени в НК, за да се премахне възможността непълнолетните да получават по-леки наказания. Текстовете бяха написани за няколко дни, а ГЕРБ са на път да отменят утвърдена десетилетия наред политика в наказателното правораздаване без какъвто и да е дебат.

Преди това в НК отново бе направена фундаментална промяна – отпадането на съкратеното съдебно следствие за убийства, т.е. възможността извършителят да си признае и да получи по-ниска присъда.  Поводът бе убийството на 7-годишно момиче в сливенското село Сотиря миналата година.

Колкото по-често, толкова по-бавно

Сериозното разминаване между политическите действия и мнението на специалисти е видно в почти всеки абзац от концепцията. Според авторите на документа честите промени в законодателството по-скоро вредят.

"Постоянните промени засилват неефективността на наказателноправната уредба, тъй като тя заработва толкова по-бавно, колкото по-често в нея се въвеждат промени. Високата нормотворческа динамика лишава уредбата и от възможност за цялостна и качествена оценка на въздействието...", пише в концепцията.

По-тежки наказания ли?

Сериозен сблъсък между политици и експерти има и по друга линия – за ползата от увеличаване на наказанията. Мантрата, че престъпността може да бъде спряна с по-сурови наказания, също е любима на политиците от всякакъв вид и цвят. Наскоро ГЕРБ се опитаха да решат по този начин и проблема с мръсния въздух в София. Идеята им е да се криминализира горенето на боклуци.

Тази тактика обаче не намира подкрепа в статистиката, пише в концепцията за наказателната политика.

"Постоянното увеличаване на размера на наказанията не позволява те да бъдат адекватно отражение на естеството и степента на обществената опасност на престъпното поведение. Статистиката ясно сочи, че повишаването на размерите на наказанията не води до намаляване на престъпността", пише в документа.

Авторите му настояват дори за декриминализация на някои деяния и наказването им само с глоба. Това отново се разминава с визията на политиците, които най-често твърдят, че всичко може да се оправи с полицай, прокурор и затвор.

Концепцията предлага дори отпадне на най-тежкото наказание по българския закон - доживотен затвор без право на замяна. Според авторите, ако има възможност за замяна, това би могло да стимулира осъдения да се поправи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #7

    Законите трябва да се променят, казва анита...(#6), но тези законотворци толкова могат - има две възможности - 1) назнаачават за съветници британски или американски за известно време и следват съветите им без да ги побългаряват; 2) бъдат изхвърлени от власт, последната явно зависи от плебса, но той изглежда доволен - зимата е топла, хляб и зрелища има!

  2. анита хегерланд
    #6

    Промените не са шизофренно явление, защото това се случва навсякъде. Така наречените зрели демокрации също преминават през подобен процес. Един бизнесмен в САЩ, който има бизнес в няколко щата, работи с екип от адвокати, които познават щатските закони и законите на страната. Във Великобритания законите се творят с десетилетия и политиците още не могат да ги прочетат всичките, за да се справят с Брекзит. Проблемът със злото е сложен, то трябва да бъде ограничавано. Злото, което е предмет на НК не

  3. бат Ники
    #5
    Отговор на коментар #4

    Те отдавна сътвориха и продължават да сътворяват простотии. Толкова е нивото на полуграмотните мутри, които ни управляват. Време е да минимализираме щетите, а мутрите да отидат на заслужена държавна издръжка в Централния Софийски Затвор.

  4. Виктор_
    #4
    Отговор на коментар #2

    Съгласен. Капо ди тути мутрата е крайно време да се маха, защото безобразията и глупостите които твори и говори вече стигнаха точка на нетърпимост. Необходимо е масов и постоянен протест на паветата, защото тия корумпирани гадове са се окопали като за последно и няма да се дадат лесно. Трябва да ги измитаме от властта преди да сътворят необратими поразии.

  5. ПИЧ
    #3

    Прасетата от ПИГ изквичаха ли "Лозан Панов брани корумпиран съдия?" или още чакат инструкции свише?

  6. Дядо ми Петър
    #2

    Нищо ново. Защото вече 10 години всичко в нещастната ни Родина зависи от това как ще се събуди КАПО ДИ ТУТИ КАПИ и с кой крак ще стъпи на пода. А най-вече че все още не сме го изхвърлили барабар с цялата му алчна, некадърна и корумпирана банда.

  7. Kruger
    #1

    Това не е първото такива поведение на Дани Ръбъл. Преди година той пламенно искаше отмяна на преференциалното гласуване, и само след една седмица също пламенно вече го защитаваше. Стигна се до там председателя на правната комисия Д.Кирилов да гласува срещу законопроекта внесен от народния представител Д.кирилов:)) Цирк "ГЕРБ! И това ако е най-добрият им юрист, представям си нивото на милиционера-прокурор. То и се вижда де.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.