Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шойбле предупреди за нова икономическа криза заради евтините пари

Ниските лихви образуват нови ценови балони, твърди германският финансов министър

3 коментара
Шойбле предупреди за нова икономическа криза заради евтините пари

Евтината ликвидност и нарастващите глобални дългове представляват огромен риск пред световната икономика. Това предупреди германският финансов министър Волфганг Шойбле на прощаване с поста си в интервю за британското издание "Файненшъл таймс“ (ФТ).

"Ние трябва да си гарантираме достатъчно устойчивост, ако се изправим пред нова икономическа криза. Няма винаги да имаме толкова позитивни икономически времена като сегашните“, посочи Шойбле.

След парламентарните избори в Германия Шойбле, който през последните 8 години бе на кормилото на една от най-големите световни икономики, предстои да стане председател на Бундестага. ФТ описва Шойбле като "силен адвокат на фискалната дисциплина, който доминира политическата реакция на Европа към дълговата криза в еврозоната и който бе очернен в страни като Гърция като архитект на мерките за строги ограничения“. Според британското издание Шойбле обаче ще се запомни най-вече като най-пламенния проевропейски политик в кабинета на Ангела Меркел, с високи умения да "продава“ ползите от еврото и по-дълбоката европейска интеграция на често скептичната германска публика.  

По думите на финансиста има опасност от образуването на нови "балони“ заради изсипването на трилиони долари на световните пазари от страна на централните банки, които продължават да поддържат политиката на ниски лихви.

Шойбле предупреди и за рискове за стабилността за еврозоната най-вече заради балансите на банките, натоварени с високо ниво на лошите кредити още по времето на отминалата криза.

"Икономистите по целия свят са притеснени от увеличените рискове, произтичащи от натрупването на още и още ликвидност и от ръста на публичния и частния дълг. Аз самият също съм притеснен за това“, каза той.

Коментарите на Шойбле идват ден, след като директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че светът се радва на  най-добрия икономически растеж от началото на десетилетието. Тя обаче предупреди за заплахите, които идват от най-различни посоки – от високите нива на дълговете на много държави, през бързия кредитен растеж в Китай до прекомерното поемане на риск на международните финансови пазари.

Изказването на Волфганг Шойбле се покрива и с позицията на Банката за международни разплащания, която отдавна повтаря, че агресивните парични улеснения от страна на централните банки надуват ценови балони. Институцията предупреди миналия месец, че светът толкова е свикнал с евтиното кредитиране, че по-високите лихвени нива могат да подкопаят глобалното икономическо възстановяване.

Шойбле защити мерките за икономии, които според него са "англо-саксонският начин да се опише стабилната финансова политика, която не счита по-високите дефицити за нещо добро“.

Настоящият икономически бум в Германия, с нарастващо вътрешно търсене и инвестиции и най-ниско равнище на безработицата след обединението, е доказателство на ползите от икономическата политика, която приоритизира спазването на правилата и избягването на дефицитите, твърди Шойбле. Под негово управление Германия поддържа балансирани бюджети от 2014 г. насам.

По думите на германския финансов министър Великобритания винаги се е присмивала на капиталистическия модел Райнланд, подчертавайки контраста между германския социален пазарен модел, движен от консенсуса, и англосаксонския свободен и дерегулиран пазар. "Но ние видяхме, че инструментите на социалната пазарна икономика бяха по-ефективни в справянето с финансовата криза, отколкото на местата, където кризата възникна“, посочва Шойбле.

Той похвали "енергичните инициативи“ на новия президент на Франция Еманюел Макрон за реформи в ЕС, без директно да адресира предложенията на Макрон за реформа на еврозоната. Шойбле отбеляза единствено, че главната задача пред пространството на единната валута е "да се намалят рисковете, които все още са високи“, визирайки балансите на банките в много европейски държави.

Според изявлението на Шойбле пред ФТ вотът за Брекзит миналата година е показал колко "глупаво“ е да се слушат "демагозите, които казват, че ... ние плащаме прекалено много за Европа“. "В този смисъл те дадоха голям принос за европейската интеграция, макар в краткосрочен план това да не помага на Великобритания“, посочи Шойбле.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Няма друг начин да се раздвижат парите?!

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  3. trezwomislesht
    #1

    За нас е все тая. Още не сме излезли от предната криза, така че мокър от дъжд е се бои.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.