Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски практики

8 коментара

А ето и малко информация за нашенските политици как са решени проблемите, над които те уж си блъскат главата и на които не намериха друго решение, освен да нарушат правата на гражданите си:

Холандия

Холандските граждани, които живеят или работят в чужбина, имат право да гласуват на изборите за Втора камара на парламента на Нидерландия и на изборите за Европарламент на определените за това избирателни секции в съответната страна. Холандски граждани, които в деня на изборите случайно се намират в чужбина (в командировка, на почивка или екскурзия) могат да гласуват с писмо по пощата, по интернет или да упълномощят някого да гласува вместо тях. Тези холандци, които временно са в чужбина (ваканция, командировка и пр.) не могат да гласуват в избирателните секции за постоянно живеещи холандци в чужбина, защото не са регистрирани там. Те обаче могат да упражнят правото си на глас чрез посочените по-горе начини. Ето така никой не може да гласува по 5 пъти в различни секции, разхождайки се с автобус напред-назад.

Швеция

Всеки шведски гражданин, имащ право да гласува, предварително преди всеки предстоящ избор получава по пощата лична гласоподавателна карта, с която може да гласува практически по всеки начин и от всяко място – лично или задочно, в кварталната си избирателна секция, в пощенски клон, в шведско посолство или консулство в чужбина, на борда на шведскорегистриран мореплавателен съд (установени от закона лица на тези места само препращат на една централна избирателна комисия в Швеция по установена от закона сигурна процедура общи запечатани пликове с получените от избирателите неразпечатани пликове с бюлетини, която централна избирателна комисия в Швеция след приключване на изборния ден разпечатва, преброява и протоколира резултатите за гласувалите по пощата и в чужбина).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анджела
    #9

    Изводът е, че не могат да бъдат приложени еднакви правила за всички държави - членки. Знам, че това е целта на обединението, знам, че смисълът на всички наши и европейски действия е този, но мисля, че не е възможно. Ситуациите - демографски, културни, географски, климатични, икономически и чисто битови във всяка една държава са ужасно различни. Обединяват се и се уеднаквяват на политиески принцип, а не на икономически. Или поне политическият е с приоритет. Не вярвам в Евросъюза.

  2. krasi
    #8

    Страните,които в Европа настояват да се откажеш от предишното си гражданство,ако поискаш натурализация се броят на пръсти и дори в тези страни се правят редица изключения. Но няма страна в Европа,нито една-едничка,която да лишава свои граждани от право на глас,независимо колко и какви националности имат и къде живеят,ако ще и на Луната да живеят. Ама прост народ - слаба държава! Дотам опря политическият ни Бай Ганьо- пречат му другите.На крива ракета-космосът й е крив,та и на нашите кретени,дето никой не ще да гласув за тях, Доган им е крив. Завалиите!

  3. И аз да попитам
    #6

    Но българските парламентарни избори в Турция за ДПС гласуват около 95%. Има политическа сила, която да получава на френските парламентарни избори такъв резултат извън страната ?На изборите за президент миналата година за Първанов в Турция гласуваха 98% от гласувалите там. Кога на президентски избори във Франция даден кандидат е получавал такъв резултат извън Франция ?И накрая - каквото повикало, такова се и обадило. Това е българска поговорка.

  4. гражданин на РБ
    #5

    И във Франция е така. Има задължително вписване в избирателен списък при навършване на пълнолетие, включително и на френските граждани в чужбина. Има целогодишно поддържане на списъците, има карта на гласоподавателя и гласуване по пощата. Всички френски граждани гласуват на национални избори, независимо къде се намират, ако ще и на Луната - тези в чужбина пращат бюлетината си по пощата. Франция не само допуска двойно гражданство, но третира ВСИЧКИ свои граждани по един и същи начин - логично, след

  5. До наблюдателя
    #4

    Пропускаш нещо важно - Германия не допуска двойно гражданство.

  6. Soni
    #3

    kakvo da se pitame dobro li e ili ne. za kakvi prava stava duma.a mi te kato glasuvat po 2 pati i to kato teleta kadeto gi pratat ne narusavat li nasite prava kato ni nalagat Dogan vav vseko upravlenie da vleze. v BG kakvato i sistema da ima pak ste bade narusena dokato ima tolkova prosti i nemislesti xora.

  7. nabliudatel
    #2

    ...wseznaiko.Ne e samo w tezi 2 dyrjawi taka,no e izkliuchitelno izlishno 27 pyti da powtariash endo i syshto! Ili?!W Germania e podobno - poluchawsah pismo po poshtata i mojesh da go popylnish i da glasuwash po poshtata ili pyk lichno w mestnata sekciata (koiato e ukazana w pismoto).W chujbina (BG naprimer) posolstwoto informira grajdanite si (ako sa se registrirali ili syobshtili za prisystwieto si w tazi strana) che mogat da izbirat ili w posolstwoto ili pismeno po poshtata da glasuwat.Ostawat 26 strani...Ima li smisyl naistina da se prodyljawa izbroiawaneto?!

  8. Въпрос
    #1

    А какви са практиките в други страни на ЕС ? Или се вадят само тези практики, които са в полза на тезата на автората ?!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.