Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ББС: Ходът на България е болезнен за Сърбия

30 коментара
Решението на Хърватия, България и Унгария да признаят Косово идва в решаващ момент, когато сръбската дипломация и руските ѝ съюзници неуморно обясняват, че това ще подкопае стабилността на Балканите. Страните, които подкрепят независимостта, начело със САЩ, Великобритания, Германия и Франция, изтъкват, че това ще подпомогне стабилността. Трите съседни на Сърбия страни показаха, че приемат този аргумент, посочва анализаторът на ББС Ник Торп.

В коментара си той отбелязва, че българското решение за признаване на Косово е болезнено за Сърбия, защото като православна страна тя има дълга история на приятелски връзки с Белград.

Двете страни сътрудничат с Русия в изграждането на нов газопровод през техните територии, който ще помогне на Москва да консолидира своята важна роля в снабдяването на цяла Европа с енергийни източници.

Освен, за да удовлетворят САЩ, българските лидери може да са решили, че руското влияние на Балканите става твърде силно и като член на НАТО София иска да покаже къде лежат нейните приоритети, се посочва в коментара.

Що се отнася до Хърватия, тя иска да засили шансовете си за приемане в НАТО по време на предстоящата среща на високо равнище на алианса в Букурещ.

Унгария взе решението за признаване на Косово с натежало сърце, защото има 280 -хилядно унгарско етническо малцинство в северната сръбска провинция Войводина и тези хора са подложени на нападения от страна на радикално настроени сръбски националисти.

В заключение авторът посочва, че днес усещането на Балканите е повече като през 19 век – малки страни, които внимателно си подбират съюзниците в стратегическа битка между Великите сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гражданин
    #33

    Ибрикчийска България призна какво: територия,на която е разположена най-голямата САЩ -база в Европа, контролирана от башибозуци, облечени в костюми. Лошо, във вътрешен план влиянието на Доган / мисли Турция/ ще нараства. Мюсюлманската дъга, за която толкова много се говореше през 90-години, до 10 години ще е факт. С помощта на България! Погнуса!

  2. д
    #32

    Какви българи имаме в Косово бе наивници,Имаме близо два милиона,синове и дъщери,които са прогонени близо две десетилетия вече,цвета на нацията и нямат никаква надежда да се върнат в тази разкапана държава.И още 4 млн.родители,които си отиват.Нацията ни се стопява с 6 млн.Това ако не е геноцид,здраве му кажи.По голямо престъпление към българската нация едва ли има,от съществуването й до сега.

  3. Реалист
    #31

    "В коментара си той отбелязва, че българското решение за признаване на Косово е болезнено за Сърбия, защото като православна страна тя има дълга история на приятелски връзки с Белград."

  4. Varna
    #30

    bi bilo opluvano ot njakogo - prosto balkanski tabiet, a i nikak ne e tolkova lesno... I stiga s tova bolezneno delenie na hristijani i mjusjulmani - myrshi ima i pri ednite i drugite.Ne e li po-dobre da zamenjame emocialnite si izblici s poveche prakticizym i umerenost?

  5. ткс
    #29

    Май никой не споменава как през 1944 - 45 в България пристигнаха хиляди югославски деца, за да ги спасим от глад и болести.Първо бяха изкъпани,дадоха им чисти дрешки,техните ги изгориха,че бяха парцаливи и въшкави и след това ги разпределиха по семейства.В нашето семейство тогава в Търновско имаше едно момченце,след около 1 година дойде баща му и си го прибра.По късно пък по време на войната в Гърция в България надойдоха хиляди емигранти-как сме ги изхранвали при тогавашната ни бедност не зная, но те си отидоха чак след 1970 г.Е, какво лош е българския народ а? Гранитски да се отчита там на господарите си,които и да са и да не плюе злостно,че може да се отрови от собствената си отрова!

  6. ...
    #28

    "Двете страни сътрудничат с Русия в изграждането на нов газопровод през техните територии, който ще помогне на Москва да консолидира своята важна роля в снабдяването на цяла Европа с енергийни източници."Ето причината за про-сръбския плач, на който сме свидетели през последните дни. Защо про-сърбите не плачеха, когато Милошевич реално направи невъзможно решаването на косомския проблем?

  7. stupi
    #27

    tezi ot bbs ,ludi li sa????? qvno nikoga ne sa 4eli istoriq.sarbite sa nai golqmite vragove na nas balgarite. pone dosega taka e bilo.

  8. Стамбо
    #26

    "...като православна страна тя има дълга история на приятелски връзки с Белград".

  9. Donald Duck
    #25

    За сведение на анализатора на ББС Ник Торп, който явно много се доверява на официалната православно-славянска агитация и пропаганда:За всяко сръбско сърце е безкрайно скъпо неотменимото право на сърбите да обявяват това или онова парче земя за изконна сръбска земя-люлка на хилядолетната сръбска нация. Това, че въпросните парчета земя понякога се оказват извън територията на сръбската държава, е извънредно обидно обстоятелство и в порива си към справедливост православните ни братя-сърби периодично

  10. Крум
    #24

    Нито правителството на НДСВ, нито на ДПС и БСП не споменават и дума за западните покрайнини, за които никой не отрича /даже и сърбите/, че са населени с българи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.