Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият и политическият риск на България се понижил

1 коментар

Оценка на агенция Ройтерс сочи, че финансовият и политическият риск на България се е понижил с 1.5% и ако страната ни реши да емитира в момента облигации, лихвата по тях ще бъде около 5.5-6.0%, похвали се финансовият министър Симеон Дянков в сряда. Преди няколко месеца лихвата щеше да е над 7.0%.

Пониженият риск означава, че външният свят гледа на новото правителство с по-голямо доверие и смята България за по-малко рискова държава.

Намаляването на риска е заради обявената силно консервативна фискална политика, смята още той.

Дянков не отхвърли напълно възможността да се емитират облигации по външния дълг, като каза, че това не е на дневен ред.

Повишаването на доверието към България може да понижи цената на външния ресурс, който българските банки ползват. Това ще доведе до спадане на лихвите по кредитите, което обаче не може да се очаква по-рано от половин година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tknikodim
    #1

    Смяната на правителство винаги влияе върху политическия риск - компонент в пазарната цена на CDS (credit default swaps), инструмента за застраховане срещу фалит на държавата, за който става въпрос в статията без той да бъде назован. За всички международни анализатори беше ясно, че държавата не би фалирала при предишните две правителства: държавният дълг беше малък и намаляваше непрекъснато, фискалния и валутен резерв бяха огромни спрямо БВП и растяха. Съмнение будеше големия частен дълг и изключително

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.