Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основни моменти в пенсионната реформа

0 коментара

Вноската за пенсия ще се увеличи с 1.8 процентни пункта от началото на 2011 година.

Отпадане на точковата система от 1 януари 2010 година и влизане в сила на изискване за навършени 60 години и 34 години трудов стаж за жените и навършени 63 години и 37 години стаж за мъжете.

От 1 януари 2012 година стажът за работещите при трета категория труд ще започне да се увеличава с по четири месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 година.

От 1 януари 2021 година ще започне да расте възрастта за пенсиониране с по шест месеца годишно докато стигне 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година. Сега жените се пенсионират на 60 години при 34 години стаж, а мъжете на 63 години при 37 години стаж.

Възрастта за пенсия на работещите в тежки условия ще започне да расте от началото на 2015 година с шест месеца на година. Целта е работещите в първа категория да се пенсионират най-рано осем години преди навършване на редовната възраст, а работещите втора категория – три години по-рано. До 2014 година те ще се пенсионират при сегашните условия – през НОИ, където професионалните фондове ще прехвърлят партидите на хората, на които им предстои ранно пенсиониране дотогава. Вноските на тези хора също ще постъпват в НОИ.

Ако те например не се възползват от правото си на ранна пенсия, при навършването на редовната възраст за пенсия НОИ ще им изплаща натрупаното по техните партиди, както сега това правят професионалните фондове. Освен това при смъртен случай преди получаването на ранна пенсия, парите ще се наследяват.

След изтичането на гратисния период от началото на 2015 година ранните пенсии ще се изплащат от професионалните фондове.

За полицаите и военните стажът за пенсия също ще се увеличи с 3 години, като това ще стане плавно от 2012 година с по четири месеца, докато достигне 28 години, от които две трети действително прослужени в съответната система. Сега нужният стаж е 25 години.

За учителите от 31 декември 2011 г. осигурителният стаж ще започне да се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 4 месеца до достигане на 28 години за жените и 33 години за мъжете. Сега нужният стаж е 25 години за жените и 30 години за мъжете.

От 1 януари 2014 година ще отпадне таванът на новоотпуснатите пенсии и постепенно ще се увеличава таванът за старите пенсии. От 1 януари 2017 година ще започне увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1.1 на сто на 1.2 на сто за пенсиите, свързани с трудовата дейност.

От 1 януари 2017 година ще започне увеличаване на вноската за универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта – от 5 % на 7 %.

Периодът за купуване на стаж ще бъде до 5 години, като вноската ще е в размер на 17,8 % върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

До 2025 година пенсията от първия и втория стълб ще достигне 65 % от осигурителния доход на лицето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.