Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шпигел": Доколко смъртоносен е Covid-19?

3 коментара

Едно от изследванията на Световната мздравна организация предизвика объркване: наистина ли смъртността сред заразените с коронавирус е доста по-ниска отколкото се предполагаше? Това е заблуда, пише германското списание "Шпигел".

Повод за тази дискусия станаха първите резултати от изследване на авторитетния епидемиолог Джон Йоанидис от Станфордския университет, публикувани на сайта на Бюлетина издаван от СЗО, пояснява списанието.

Йоанидис е анализирал 61 изследвания от цял свят, както и данни на отделни държави за смъртността от Covid-19. Според неговия анализ коефициентът на смъртност при заразяване средно за всички изучени изследвания възлиза на около 0,23%. Това означава, че средно от 10 хиляди души, заразени с коронавируса, починалите са 23-има.

Смъртността при заразяване, като по правило, е по-ниска от правените по-рано в хода на пандемията оценки, заявява Йоанидис. Например, според първите данни от Китай смъртността при заразяване се оценяваше на 3,4%. В момента като изходна база за математическите модели се използва 1%, пише "Шпигел".

Някои медии посочват коефициента на смъртност, изчислен от водещия германски институт "Робърт Кох", който според публикуван в понеделник доклад възлиза да около 2,7%, тоест, повече от 10 пъти по-високо от показателя на Йоанидис.

Това противоречие обаче съществува само на пръв поглед. За да се измери смъртоносният потенциял на заболяването, трябва да се отчетат два параметъра. Първият е коефициентът на смъртност при заразяване, съкратено IFR. Той показва делът на починалите спрямо всички заразени. Именно този показател е бил проучен в новото изследване. Другият е коефициентът на смъртност в резултат на болестта, съкратено CFR. Той показва делът на починалите от броя на всички известни случаи на зараза. Думата "известни" в случая има решаващо значение. Именно на този показател се осланя институтът "Робърт Кох" в своите всекидневни отчети.

Тъй като заразяването с коронавируса може да премине без симптоми, а и далеч не във всички страни се извършва мащабно тестване, множество случаи на заразяване по целия свят вероятно оставаат незабелязани. Ето защо смъртността в резултат на болестта е по-висока от смъртността при заразаване, пише германското списание.

Засега е трудно да се каже колко случаи остават незабелязани и неотчетени. По данни на СЗО в света може би има 20 пъти повече заразени от официално потвърдените данни. Но и в този случай става дума само за съвсем груба оценка.

Днес най-голям шанс да определят броя на неотчетените заразявания дават изследванията за антитела. Но и публиткуваните до този момент такива изследвания често се основават на нисък брой случаи.

Освен това Йоанидис отчита в своя анализ изследвания с повече от 500 случайни проби, като не всички сред тях са представителни за цялото население. Това не означава, че неговата работа не е съвсем "чиста" от научна гледна точка. Просто целта на Йоанидис не е била да изведе коуфициент на смъртност при заразяване, валиден за целия свят. Този коефициент зависи от множество фактори. Йоанидис подчертава, че смъртността варира в зависимост от това дали се заразяват основно възрастни хора, какво е качеството на медицинското обслужване и какъв е делът сред населението на хората с фонови заболявания. Така че смъртността при заразяване се колебае в изучените от него изследвания между 0% и 1,63%, пише "Шпигел".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. Real ''Mickey''
    #2

    Аз чета и вярвам САМО на Шпигел:):):):):) Благодарим за "статията"!!!!

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.