Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шпиони и генерали се намесиха в битката за власт в Белград

0 коментара

Арестуването на сръбския вицепремиер Момчило Перишич по обвинение в шпионаж заплашва да открие нов фронт в битката за власт в Белград.

Освен това тази стъпка може да хвърли нова светлина върху сложния въпрос за военните престъпления и сътрудничеството на Югославия с Международния трибунал в Хага. 57-годишният Перишич, бивш началник на генералния щаб, беше задържан в четвъртък заедно с американски дипломат, чието име според частната агенция Бета е Джон Дейвид Нейбър. В събота сутринта югославският президент Воислав Кощуница потвърди , че бившият генерал е бил обвинен в шпионаж.

Източници от югославската армия заявиха пред ДПА, че Перишич и дипломатът са били заловени със секретни документи, които свързват бившия югославски президент Слободан Милошевич с военните престъпления в Босна. В момента Милошевич е подсъдим в Хага по обвинения в извършване на етническо прочистване в Косово, Босна и Хърватия.

Според същите източници Нейбър оглавява Балканския отдел на ЦРУ. Единият от другите двама души, които бяха задържани заедно с него и Перишич в крайпътен ресторант, е югославски полковник, отговарящ за електронното наблюдение, посочват източниците. Перишич заемаше длъжността началник на Генералния щаб на югославската армия между 1993 и 1998 г. Арестът на американския дипломат, при който според информациите са му били сложени белезници, на главата му е била нахлузена торба и е бил държан в изолация в продължение на 15 часа, предизвика остър протест от страна на Вашингтон.

Сръбският премиер Зоран Джинджич осъди акцията като "скандал от международна величина", но почти не защити Перишич, като каза, че ще му бъде потърсена отговорност, ако обвиненията се докажат.

След като Перишич и американският дипломат заявиха, че обвиненията срещу тях са скалъпени, Джинджич и министрите му се съсредоточиха върху въпроса за законността на самата акция и посочиха нарушения на местните закони, гарантиращи имунитет на Перишич като сръбски вицепремиер, и на Женевската конвенция, защитаваща чуждестранните дипломати.

Джинджич изобличи в измама югославската военна служба за контрашпионаж и я обвини, че "действа като държава в държавата".

Кощуница обаче каза, че "по въпроса дали акцията на военните служби е била законна трябва да има дискусия". Арестът може да разпали тлеещата от дълго време война между Джинджич и Кощуница, двамата най-влиятелни лидери на коалицията Демократична опозиция на Сърбия /ДОС/.

Джинджич заяви, че началникът на военната служба за контрашпионаж генерал Александър Томич е пренебрегнал нареждането на премиера да се яви на среща на високо равнище в петък вечерта. В крайна сметка той се появил на срещата след нареждане от страна на Кощуница, отбеляза агенция Бета.

На въпроса дали Томич ще бъде уволнен за неподчинение, Джинджич отговори, че това зависи от Кощуница.

На пресконференция в петък вечерта Джинджич отрече да има връзка между арестуването на Перишич и очакваното екстрадиране на обвинени във военни престъпления от Хагския трибунал, но че то е подхранило спекулациите във връзка с т.нар. "вътрешни хора", които може да свидетелстват срещу Милошевич. Има сведения, че Перишич, осъден в Хърватия на 20 години затвор за военни престъпления, които извършил като командващ офицер от бившата югославска народна армия, се е противопоставил на политиката на Милошевич в Косово през октомври 1998 г.

Германският генерал Клаус Науман, бивш председател на Военния комитет на НАТО, през ноември 1999 г. разказа пред Вашингтон пост как след среща с Милошевич в Белград Перишич издърпал в една стая него и бившия главнокомандващ на НАТО в Европа Уесли Кларк, освободил охраната и увеличил звука на телевизора. "Той каза, че югославската армия е последната демократична институция в страната и че ще бъде катастрофа, ако бъде унищожена във война с НАТО", отбеляза пред вестника Науман.

Скоро след това Перишич беше уволнен от поста главнокомандващ армията, Югославия влезе в конфликт с НАТО през март 1999 г., а след 79 дни въздушна кампания отстъпи и през юни разпореди оттеглянето на силите си от Косово. Науман заяви пред Вашингтон пост, че Перишич е изпращал предупреждения за предстоящата кампания за етническо прочистване в Косово.

Като главнокомандващ армията Перишич е имал достъп до свръхсекретни документи. Той се завърна на власт като един от лидерите на ДОС след свалянето на Милошевич през октомври 2000 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.