Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шпионските скандали показват нарастващото влияние на армията в Русия

11 коментара

В чужбина се присмиват на некадърността на агентите на руското военно разузнаване, но влиянието на армията над външната политика на Кремъл нараства и е малко вероятно тя да спре своите "черни операции".

Западът обвинява военното разузнаване на Русия ГРУ за няколко атаки тази година, включително отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал с нервнопаралитичен агент в английския град Солсбъри и осуетените хакерски атаки срещу ОЗХО в Холандия.

Отричането на Русия, че е замесена, на моменти предизвикваше смях на Запад, а световните медии представиха ГРУ, което изигра важна роля в анексирането на Крим през 2014 г., като непохватни аматьори.

Обаче западни разузнавателни експерти и руски източници, познаващи начина, по който се определя политиката в Кремъл, твърдят, че Западът не бива да сваля гарда.

"Лесно е да се присмиваме на някои от слабите професионални техники на агентите на ГРУ, както и на способностите им, но не бива да подценяваме нито тях, нито опасното и безразсъдно използване на нервнопаралитично вещество по нашите улици", заяви на конференция във Великобритания министърът на сигурността на Обединеното кралство Бен Уолъс.

Разузнавателни експерти твърдят, че ГРУ е активизирало дейността си, включително "черните операции" - тайни мисии, които не могат да бъдат приписани на организацията, която ги осъществява, в хода на нарастването на напрежението между Русия и Запада, който наложи санкции на Москва заради анексирането на Крим.

"Това, което извършва Русия, е да оперира по военновременни правила, което по-конкретно означава, че ГРУ е "отвързано от каишката", каза Марк Галеоти от Европейския университетски институт във Флоренция. "Изострянето на конфронтацията между Изтока и Запада дава власт на тези военни структури и ГРУ става много по-активно", обясни той, добавяйки, че на моменти военното разузнаване е било свободно само да избира как най-добре да изпълни заповедите отгоре.

Ако Западът се надява, че публичното осмиване ще накара президента Владимир Путин да сложи намордник на ГРУ /чиято официална емблема изобразява прилеп, надвиснал над земното кълбо/ вероятно ще остане разочарован. Източник, близък до министерството на отбраната, настоял за анонимност, заяви, че ГРУ ще продължи работата си.

"Ние сме подложени на атака. Трябва да сме твърди", каза той.

В отговор на въпрос на журналисти завчера говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви: "Кремъл не смята медийните публикации за някаква причастност на Руската федерация към кибератаките срещу ОЗХО като повод за кадрови промени в министерството на отбраната или в генералния щаб. Информация с подобно качество, естествено, не може да бъде основание за такива промени. По думите му "информацията в медиите за дадения инцидент е доста обща, подробна аргументация по случая няма". "Ние не знаем конкретните аргументи и доказателства, затова предпочитаме в дадения случай нищо да не коментираме", отсече той.

"Русия вярва, че няма смисъл да ограничава дейността на ГРУ, защото това би било едностранна отстъпка, която не би довела до нищо полезно и вероятно би била възприета като признак на слабост", каза Татяна Становая, която има добри връзки сред политическия елит и ръководи фирмата за политически анализи "R.Politik"/Realities of Russian Politics/.
"Мисля, че злонамерени операции дори може да се предприемат още по-често отпреди", добави тя.

Кремъл е отчаян от разпадането на неофициалните канали за комуникация между западните и руските разузнавателни служби, твърди Становая, и възприема шпионажа като царство без правила.

Изказванията на Путин - самият той бивш агент от разузнаването, звучат предизвикателно. Миналата седмица той заяви, че професията на разузнавача е една от най-важните в света и презрително нарече Скрипал предател.

Въпреки твърденията на западните медии за предполагаемата некомпетентност на ГРУ, някои среди в Москва изпитват гордост.

"Ако някой е имал съмнения, че нашите сътрудници работят навсякъде, вече не би трябвало да ги има", каза по държавната телевизия депутатът Константин Затулин, макар че отказа да потвърди действията.

Атаките срещу ОЗХО и срещу Скрипал не са единствените признаци, които Западът възприема като засилена активност на ГРУ. САЩ повдигнаха официални обвинения срещу седем заподозрени шпиони, а Западът единодушно обвини ГРУ в глобална хакерска кампания.

Великобритания показа кадри от охранителни камери с двамата заподозрени, които според нея са се опитали да убият Скрипал, а разследващият сайт "Белингкет" идентифицира втория заподозрян като военен лекар от ГРУ, след като преди това беше разкрил името на другия.
Холандия огласи имената на четирима заподозрени агенти на ГРУ, които според нея са се опитали да хакнат ОЗХО. Няма обаче признаци, че Кремъл изпитва нещо повече от моментна неловкост от публичното излагане на на ГРУ, смята Галеоти.

"Подозирам, че руснаците си правят следната сметка - че всичко това са само няколко неудобни медийни публикации, няколко остри думи и леко неудобство, което просто можем да преживеем", каза той.

От руска гледна точка, както заяви Владимир Фьодоров, бивш високопоставен руски дипломат, гафовете на ГРУ не са катастрофа.

"Това, което ни показаха, не беше нищо повече от работни засечки в изключително рисковани, но ефективни операции, които са постигнали главната си цел", написа Фролов в руското онлайн списание "Republic".

След анексирането на Крим ГРУ стана много по-активно заради по-широката външна политика на Русия. Преди 2014 г. Москва се ограничаваше предимно до бившия Съветски съюз. След това обаче Русия стана по-активна в Близкия изток и Африка, а САЩ и европейски страни обвиняват Москва в намеса във вътрешните им работи.

Има и други признаци за нарастващото влияние на армията освен активизирането в дейността на ГРУ.

Особено гласовито относно Сирия, където Русия спомогна да се обърне ходът на войната в полза на президента Башар ал Асад, руското военно министерство се изказа дори преди Кремъл, когато сирийските сили неволно свалиха руски военен самолет миналия месец, обвинявайки "враждебен" Израел за причиняването на инцидента.

Мнистърът на отбраната Сергей Шойгу беше един от само двамата компаньони, които Путин взе със себе си, когато отиде на почивка през лятото - другият беше шефът на Федералната служба за сигурност ФСБ. 63-годишният Шойгу не е замесен във вътрешнопартийната политика, но социологически проучвания често го поставят сред най-популярните възможни кандидати за президент.

В друг признак за нарастващото влияние на армията и на собствената му личност Шойгу заповяда в Москва да бъде издигната огромна катедрала, посветена на въоръжените сили, а само преди седмица заговори за необходимостта от изграждането на втора столица в Сибир.

"Влиянието на армията ще се увеличава" - категорична е Татяна Становая. "Путин е убеден, че Русия е в състояние на война", добавя тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ktn
    #11
    Отговор на коментар #10

    Какъв фактор си ти, че да те следят със шпионски програми? И какво може да вземе един американец от теб? И за колко американци знаеш да са купили имоти в България. А руснаци? И сигурно Лукойл, който не плаща данъци на България, е американски?

  2. анита хегерланд
    #10

    Айде моля ви се?! Американците ни следят през Гугъл. Лично аз изтрих около 10 шпионски програми от своя компютър. Но това сега не се разисква?! Руснаците искат да са в час с новостите. Те живеят между Европа и Азия. Имат имперски амбиции, множество противоречия и са различни, колкото и да не ни се иска да си го признаем. Те следят какво се случва по света. Техните агенти събират информация по стария начин, а американците го правят по новия. Това е разликата. Ако руснаците може да бъдат изгонени, то американците не могат да бъдат игнорирани. А това е много по-опасно.

  3. Лизи Гугуткова
    #9

    Nikolay Nenchev:
    Умиращата империя на Путин, която отчаяно е захапала държавата ни като своя врата на Балканите, ще я държи в мъртвата си хватка на хищник до край. И български политици, сервилни пред волята на Москва. Както през времето след преврата на 9-ти септември 1944 г. И държавна администрация, която изглежда пропита от руско влияние. И специални съветници и сиви кардинали, които отговарят само за едно – кранчето с пари към руската военна индустрия никога да не спре. И България да продължава

  4. АлександърНиколов
    #8

    Шпионските скандали показват че нарастващата икономическа криза създава паника в Кремъл. За Путин е необходимо да се хвали с нещо и да вдига самочувствието на обеднялите мужици за да не му гледат в джоба колко е накрал. И като няма с какво да се похвали той показва кагебистки хватки на населението - как се заздравява дисциплината в собствените редове и наказват предатели

  5. АлександърНиколов
    #7
    Отговор на коментар #3

    Te бяха вече натикани в дупката 1941 г. но некадърния пияница Чърчил и Рузвелт им помогнаха да изпълзят. Сега пък модерните и по-прагматичните германци са решили че е по-добре да не ги натикват а да ги използват като клиенти за всичко онова което не могат да си произведат сами и да им взимат горивата и суровините с голям дискаунт – модерно заробване.

  6. Знайко
    #6

    За кой ли път трябва да повтарям: Путин би бил "агент от разузнаването", ако е работил в Хамбург. Щом е работил в Дрезден, значи е бил доносник.

  7. Практик от София
    #5

    От старинните времена на Златната орда войната представлява гръбначния стълб на кремълската власт. Интимна същност и главен източник на легитимност. От век на век по тези ширини клокочи първосигнална злоба към всичко живо и мърдащо край имперските граници: московският Мордор мистифициращо сменя овчите кожи върху гърба си, но нравът му остава същия.

  8. безпартийна
    #4

    Веднъж вече Русия (СССР) беше в състояние на студена война със Запада. Всички знаем как това свърши. Сега отново Русия подклажда нова студена война с използване на съвременни средства. Не се пита защо. Отговорът е ясен. Войните винаги са за ресурси. Но се пита какво печели обикновеният руснак (или респективно, западняк) от тази война? И защо все така се оказва, че в стандарта на живот губи руснакът? И ако Русия, както се счита, има достатъчно ресурси, защо й е да води война? Или благополучието на гражданите на една страна няма никакво значение за ръководещата олигархия?

  9. edin.drug
    #3

    Това, което правят не е от вчера. Още 30-те години са отвличали свои хора от САЩ и са ги прекарвали до съветска територия. Тяхната наглост е константна и ще завърши само когато цялата им кочина бъде натикана в дупката, от която е изпълзяла.

  10. Лизи Гугуткова
    #2

    Протестите в Ингушетия (за които писахме по-рано) срещу предаването земя на Чечня продължават вече втора седмица. В столицата Магас хиляди са окупирали централните улици и не се разотиват. Протестът се превърна в постоянен. Разпънати са палатки, Доброволци готвят храна за митингуващите, на старейши и възрастни са осигурени специални места. Местните служби за сигурност (вкл. ОМОН) са на страната на протестиращите. Всичко започна с договора подписан на 26.09.2018 между главата на Ингушетия Юнус бек-Евкуров и този на Чечня Рамзан Кадиров за предаване на около 5% от територията на Ингушетия на Чечня. Кремъл стоеше зад сделката, обслужвайки (както обикновено) мераците на падишаха на Чечня.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.