Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шрьодер и Ширак обявиха 10 инвестиционни проекта

0 коментара

Германският канцлер Герхард Шрьодер и френският президент Жак Ширак потвърдиха днес общата си позиция за Ирак, макар и с някои различия. Това стана на първата двустранна среща в рамките на Втория френско-германски съвет на министрите. Двамата лидери лансираха и инициатива за съживяване на европейската икономика на фона на проблемите с бюджетния дефицит, които имат и двете държави.

Двамата лидери ще продължат да съгласуват позиция за Ирак

Според френски дипломатически източник, цитиран от Асошиейтед прес, лидерите на Шрьодер и Ширак се обявили отново за бързо предаване на властта в Ирак от преходната администрация на иракско суверенно правителство.

Шрьодер и Ширак направили "анализ на сегашната обстановка в Ирак", окупиран от американско-британската коалиция и който е на ръба на хаоса, заяви френски източник след разговорите. "Положението е сериозно и опасността от влошаване е реална", добави източникът, цитиран от АФП.

Двамата лидери решили да продължат да съгласуват позициите си за Ирак.

В първите двустранни разговори между двамата лидери се появили и някои различия, отбелязват АП и Франс прес. Докато Германия предложи да обучава иракски полицаи и войници, дори без нова резолюция на ООН, Франция ще изчака резултатите от дискусиите в международната организация, преди да излезе със същото предложение.

Обстановката в Ирак ще бъде една от главни теми на срещата в събота в Берлин между френския и германския лидери и британския премиер Тони Блеър.

Франция и Германия се опитват да съживят икономиката си

Франция и Германия представиха днес и съвместна инициатива за насърчаване на икономическия растеж и създаване на работни места в Евросъюза, която двамата лидери смятат да представят по-късно този месец на останалите 13 страни членки.

Инициативата включва 10 проекта за инвестиции в телекомуникациите, транспорта, високите технологии и научните изследвания, независимо, че двете държави са под нарастващ натиск от останалите членове на ЕС заради нарастващите им бюджетни дефицити.

Планът обхваща големи инфраструктурни проекти, като изграждането на високоскоростна жп магистрала между Франция и Германия, научни изследвания в областта на телекомуникациите и високите технологии, както и свързани с проекта Галилео, като отговор на американската Джи Пи Ес система.

Съгласно Пакта за растеж и стабилност на ЕС, Германия и Франция са изправени пред заплахата да бъдат санкционирани, тъй като за втора година бюджетните им дефицити надхвърлят 3-процентовия лимит. И двете страни обявиха, че ще се борят да понижат дефицита си през 2004.

"Това, което те се опитват да направят на срещата на върха, е да съживят фискалната политика", смята Хедър Грабе от Центъра за европейски реформи, предаде Си Ен Ен.

Но Франция и Германия, които имат близки позиции по въпроса за Ирак и бюджетния дефицит, за в бъдеще могат да срещнат трудности в сътрудничеството си.

Двете страни могат да имат проблеми в бъдещото сътрудничество

"В момента отношенията са най-близките, които те са имали от ранните следвоенни години. Но въпросът е: Колко дълго ще продължи това? Ще продължи ли фазата на затопляне, особено след следващите избори в Германия и Франция", казва Хедър Грабе.

"Повечето от темите, по които те имат съгласие в момента, са свързани с текущите обстоятелства. Като американската политика по Ирак, например. Това обаче може да се промени след изборите в САЩ. По същия начин стоят нещата и с Пакта за растеж и стабилност. Те не биха се гордели с това, че са съгласни да не спазват правилата на фискалната дисциплина".

"След обединението Германия е много по-голяма страна...Тя е по-важна за Европа и има повече партньори, сред които да избира. След като нови 10 държави се присъединят към ЕС, Германия ще има много въпроси, които би искала да дискутира с тях...Тогава Франция може да открие, че по-често е заливана със студен душ от страна на Берлин", обяснява Хедър Грабе пред Си Ен Ен.

Франция и Германия искат да бъде обсъдена смяната на войските на НАТО в Босна и Херцеговина със сили от Европейския съюз. Това стана ясно от днешните разговори в Берлин между външните и военните министри на двете страни, предаде ДПА.

Разговорите между тях са част от френско-германските консултации, в които участват почти всички членове на кабинетите на двете страни.

Министрите на отбраната обсъдили още задълбочаване на сътрудничеството в областта на военната индустрия, включително и продажбата на германската корабостроителна компания Ховалдсверге Дойче Верфт на френската ДСН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.