Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шрьодер няма да намери много съмишленици за федерална Европа

0 коментара


2 май 2001
Пол Тейлър, Ройтерс

Германският канцлер Герхард Шрьодер едва ли ще намери много съмишленици за смелите си предложения за федерален Европейски съюз, в който Еврокомисията ще има правомощията на правителство, а Европарламентът - на истински законодателен орган, твърдят експерти.

Европейските правителства и Комисията в понеделник реагираха предпазливо на медийните съобщения за амбициозния план на Шрьодер. Неколцина ги приветстваха с изтъркания израз "важен принос към дебата за бъдещето на Европа".

Париж и Лондон, двете най-големи сили в ЕС наред с Германия, обаче зле прикриха неудобството или раздразнението си. За тях предложението е неудобно както по време, така и по съдържание.

Предложенията, оповестени в понеделник от ръководството на управляващата Германска социалдемократическа партия, предлагат Европейският парламент да получи "пълен бюджетен суверенитет", а представляващият страните-членки Съвет на министрите да се превърне във втора камара на парламента.

Тези идеи може и да се харесат на малките страни като Белгия и Холандия, но са твърде далеч от междуправителствения модел, предпочитан от Великобритания, Франция, Испания и Швеция.

Някои наблюдатели смятат, че предложенията целят не толкова да постигнат консенсус в ЕС, колкото да съберат вътрешнополитически дивиденти: да привлекат аплодисменти от опозиционната Християндемократическа партия, да елиминират евроскептиците от парламентарните избори догодина и може би да отвлекат вниманието от забавянето на икономиката.

Планът ще помогне на канцлера и да смъкне еврофедералисткия плащ от раменете на външния министър от Зелената партия Йошка Фишер, който изказа подобни идеи още миналата година.

Британската консервативна опозиция и десният булеварден печат се хвърлиха на предложенията като на доказателство за германското желание да превърнат ЕС в свръхдържава. Те обвиниха британския премиер Тони Блеър, че укрива този факт преди очакваните на 7 юни парламентарни избори.

Говорителят на Блеър заяви, че приветства приноса на Шрьодер към дебата, но говорителят на Консервативната партия Франсис Мод посочи, че предложенията биха повели Европа в грешната посока. Дори проевропейски настроените Либерални демократи, които също са в опозиция, отбелязаха, че планът на Шрьодер отива твърде далеч.

Джули Смит, ръководителка на европейска програма в британския Кралски институт по международни отношения, каза, че моментът е особено неблагоприятен за Тони Блеър, който се опитва да държи европейските въпроси далеч от предизборната кампания. "За Шрьодер ще е много трудно да убеди французите и британците в своята идея", добави тя.

Френското правителство, което подобно на Великобритания иска да остави повече правомощия в ръцете на отделните държави-членки и да ограничи властта на Комисията и Европарламента, омаловажи новостта и предизвикателството в идеите на Шрьодер.

"Г-н Шрьодер даде нов принос към дебата за бъдещето на Европа. Предложението му е в тон с досегашната позиция на Германия, която ние добре познаваме, а темата неотдавна бе подхваната и от германския президент Йоханес Рау", заяви говорителят на френското външно министерство Франсоа Ривасо.

Френски наблюдатели отбелязаха, че планът на германския канцлер доказва, че на мястото на пилота в европейския самолет седи Германия, а не Франция. Те изразиха съжаление, че Париж не успява да поеме водачеството по европейските въпроси.

"В момента, когато старата амбиция на Франция за политически единна Европа е на път да триумфира, ние спокойно, глупаво и сляпо оставяме на обединена Германия инициативата и възможността да задава дефинициите", изтъкна политологът Бернар Гета. "Не се заблуждавайте, това означава, че поводите вече са в ръцете на Германия", добави той по радио Франс Ентер.

Докато френският президент Жак Ширак и премиерът Лионел Жоспен, вероятни съперници на президентските избори догодина, се колебаят, "Германия действа, предлагайки истинско европейско правителство и парламент, въобще - истинска федерация", посочи Гета.

Неотдавна френският министър по европейските въпроси Пиер Московиси заяви, че Франция не е особено склонна да приеме допълнително прехвърляне на суверенитет към Брюксел, въпреки че препоръчва въвеждането на преки и всеобщи европейски избори за председател на Еврокомисията.

Много правителства на страни от ЕС все още се възстановяват от раните, нанесени с реформата в ЕС, чийто връх бе маратонната среща на високо равнище в Ница миналия декември. Подновяването на дебата толкова скоро вече не е по силите им.

Реформата, която промени тежестта на гласовете при вземането на решения и даде възможност за одобряване с квалифицирано мнозинство на допълнителен кръг от въпроси, трябваше да подготви ЕС за приемането на 12 нови страни от Централна и Източна Европа и Средиземноморието през следващото десетилетие.

Идеите на Шрьодер обаче получиха по-топъл прием в някои от основателките на ЕС. Говорителят на белгийското външно министерство Кун Вервеке, чиято страна ще поеме ротационното председателство на ЕС от юли до края на годината, заяви: "Смелостта да се изправиш срещу проблема за недостига на демокрация е добре дошла. Идеята за връщане на властта в ЕС към местното и националното равнище е интересна и бе повдигната от Белгия миналата седмица", каза той.

Говорителят на холандското външно министерство Барт Йохемс посочи, че планът изглежда "добре подготвен, добре обмислен".

Политиците и наблюдателите в Полша, най-голямата страна кандидат за членство в ЕС, обаче изразиха скептицизъм и настояха, че страните членки трябва да продължат да играят важна роля и в реформирания Евросъюз.

"Някакъв вид федерализъм - да, защото ЕС се нуждае от повече ефективност", заяви Юзеф Олекси, високопоставен политик от опозиционния Съюз на демократичната левица, който според повечето прогнози ще спечели общите избори тази година. "Смятаме обаче, че ролята и влиянието на националните държави ще са по-силни и по-трайни, отколкото мислят много дипломати и политици", добави Олекси, който в средата на 90-те беше и премиер на Полша.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.