Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шрьодер: Поддържаме европейската ориентация на Русия

0 коментара

"За последните месеци, ние с президента Путин, често се срещахме или поддържаме връзка по телефона. Ние имаме добро сътрудничество и това важи за германско-руските отношения." С тези думи, казани в интервю за ИТАР-ТАСС, германският канцлер Герхард Шрьодер откри посещението си в Русия.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Няколко са основните теми, които Путин и Шрьодер: обстановката на Балканите, плановете на САЩ за противоракетна отбрана (ПРО), външнополитическата ориентация на Русия, Международната сигурност, Реституцията на културни ценности, Икономическото и военното сътрудничество

Противоракетната отбрана

По този въпрос Герхард Шрьодер заяви, че е необходимо да се знае какво точно съдържа проекта за ПРО. Според него не са ясни детайли като: степента на заплаха, техническата осъществимост на проекта, финансирането му, възможните последствия за Европа, както и въпросите свързани с евентуалния трансфер на технологии. Шрьодер обяви още, че е важно да се запази постигнатото до този момент в областта на ограничаването на стратегическите ядрени оръжия, както и перспективите за ново разоръжаване.

Балканите

Балканската проблематика е в основата на обсъжданията между двамата държавници в Санкт Петербург. Още повече, че на 11 април външните министри на Германия и Русия. Йошка Фишер и Игор Сергеев ще присъстват на заседанието на контактната група за Бивша Югославия, която ще се събере в Париж.

По въпроса за Балканите, Русия иска създаване на "надеждна система за безопасност". По думите на Игор Иванов, Западът е реагирал позитивно на руските предложения. Според Москва страните от Югоизточна Европа трябва да зачитат териториалната си цялост, суверенитета, ненарушимостта на границите и да не предоставят територията си за враждебни действия срещу съседите си.

Гарант на подобна система за стабилност, според Русия трябва да е Съвета за сигурност на ООН, защото статутът му позволява да налага санкции на нарушителите.

Положението на територията на бивша Югославия бе една от централните теми на срещата на ЕС, в Стокхолм, където руския президент Путин предупреди, че е възможно ситуацията в Македония да се развие по "чеченски сценарий".

Външнополитическата ориентация на Русия

"Ние поддържаме европейската ориентация на Русия", заяви Шрьодер. Според него Русия вече е разбрала, че разширяването на ЕС е полезно за нея, защото ще доведе до политическа стабилност и до увеличаване на възможностите за икономическо развитие.

Международната Сигурност

Шрьодер заяви, че Русия играе ключова роля в обезпечаването на стабилността в Европа. Той посочи, че eдна от целите пред Москва трябва да бъде установяването на устойчиво и трайно партньорство с НАТО в сферата на сигурността. Според германския канцлер гаранти на сигурността в Европа са НАТО, политиката на ЕС на сигурност и обрана и ОССЕ.

Шрьодер обърна внимание на това, че от трите организации Русия е член на ОССЕ и това съдейства за развитието и разпространяването на стабилността, демокрацията и върховенството на закона.

В по тази тема Шрьодер заяви, че гражданската война в Афганистан има сериозни последствия за геополитическата стабилност в Централна Азия и новите независими държави в този регион.

Реституцията на културни ценности

Темата за възстановяването на заграбените от двете страни културни ценности също бе част от обсъжданията между Шрьодер и Путин. Позицията на Германия е, основана на руско-германското споразумение за културно сътрудничество, подписано през 1992 г. Според него, Русия е длъжна да върне изнесените по време на Втората световна война от Германия, културни ценности.

Шрьодер заяви, че разбира деликатността на темата и е наясно, че руското законодателство и психологическите фактори също играят значителна роля, при решаването на този въпрос, но Русия трябва да се отърси от миналото и гради перспектива в двустранните си отношения с Германия.

Икономическото сътрудничество

Шрьодер и Путин обсъждаха дългосрочното развитие на икономическите отношения между Германия и Русия. Според тях двустранните икономически връзки зависят от равнището на стокообмена и инвестициите. Шрьодер заяви, че постигната в Русия макроикономическа стабилизация, но на правителството тепърва предстои да извърши необходимите структурни реформи.

Военното сътрудничество

В тази сфера, Москва и Берлин предвиждат обмен на военни делегации, провеждане на съвместни учения и подготовка на военни кадри. Двете страни трябва също да разгледат изпълнението на двустранния договор за модернизация на самолетите Миг-29, които останаха на въоръжение в Германия като остатък от въоръжението на бившата ГДР.

Като цяло визитата на Шрьодер в Москва съвпада с критики отправени към германското правителство, заради политиката спрямо Югославия. Те идват обаче от реформирана Партия на демократичния социализъм, бившите източногермански комунисти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.