Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Щабът сложи "точка" на темата с бързите тестове

"70% болни означава 500 хил. души на апаратна вентилация, толкова апарати няма в Европа"

53 коментара
Щабът сложи "точка" на темата с бързите тестове

Щабът срещу разпространението на коронавируса сложи точка на обсъждането "за" и "против" масов скрининг с бързите тестове, като за последен път обясни защо не препоръчва използването им. Освен това влезе в задочен спор с един от представителите на новия Медицински съвет, сформиран по искане на премиера, инфекционистът доц. Атанас Мангъров, който е основен критик на стратегиите на щаба. В сряда вечерта началникът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че повече този спор няма да бъде обсъждан и легитимиран, но преди това за поред път изложи аргументите си и беше подкрепен от главният здравен държавен инспектор д-р Ангел Кунчев.

"Щабът е на мнение да не се правят излишни движения. Бързите тестове не могат да открият новозаболял болен. С този тест можем да направим епидемиологично проучване колко хора са преболедували. Защото, пак ви казвам, на 21-ия ден, след като е преминал пневмонията, треската, кашлицата и болният е в тежко състояние, чак тогава се позитивизира бързият тест. Той е бърз защото става бързо, а не защото бързо открива болният", каза Мутафчийски.
По думите му бързите тестове не са подходящи за откриване на болни в ранния етап на заболяването още преди да знаят.

"И заради това основното търсене на държавите в момента и надеждите са, че след 4-6 седмици ще бъде намерен такъв надежден, истински бърз тест. Докато не бъде намерен надежден тест, ние няма как да си променим мнението. Иначе е много лесно – 5 млн. теста по 24 лева – сметнете го вие колко пари струва без никакъв смисъл. Сега е ценна всяка стотинка, при това оставете парите, няма медицински смисъл. Това ще има смисъл чак в края на епидемията, когато започнем да търсим кой има и няма антитела. Сега е време за действие", заяви Мутафчийски.

Той беше подкрепен от главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев:

"В нито едно решение някой е забранявал, отменял каквато и да е работа на лаборатории – частни, държавни, с бързи тестове. И сега насърчаваме всеки който може да го прави. Както виждате, ползваме резултати от всички. Само че сероепидемиологичното проучване е една снимка на състоянието в момента. Снощи в 23 часа ми докладваха от Бургас за изследвани четири доказано болни с две положителни проби, но при бърз тест в частната лаборатория не са открити никакви антитела на двама от тях след една седмица. Би ли ми посочил някой в кой документ на CDC, Центъра за контрол на заболяванията в Стокхолм, СЗО, пише че трябва да правим масов скрининг?".

Кунчев каза, че в последното указание на ЕК е развито на пет етапа кой трябва да бъде изследван: на първо място хора със симптоми, на второ място техните контактни и на трето място хора с подобна клиника. "Точно това, което правим. Който иска да прави скрининг, първо да ми покаже къде са тези тестове, колко бързи теста има в вомента в България и как ще организира скрининг и да не обвинява нас, които в момента искаме 1 млн. теста от ЕК", заяви Кунчев.

"Повече по този въпрос няма да обсъждаме нищо, ние легализирахме спор, който го няма в света", закани се Мутафчийски.

Той атакува и стратегията, че 70% от населението трябва да преболедува Covid-19, за да се изгради колективен имунитет, която също се подкрепя от Мангъров.

"Включително наши колеги предлагаха по медиите, че трябва да преболедуват 70%. Но 70% смятали ли сте колко е от българското население? Над 5 млн. души. От тях 20% са в тежко състояние - 1.1 млн. - тежки състояня. От тях половината на апаратна вентилация – това са 500 хил. души. 500 хил. дихателни апарата няма в Европа. Разбирате ли смисълът на това, което правим? И колко е важно да популяризирате това, което правим, за да не умират хората по улиците. За да можем да им помогнем", каза Мутафчийски.

По думите му според математическите модеи се движим в правилната посока.

"Математическият модел допуска, че откриваме двама души от 11 заразени. И въпреки това анализът показва, включително след консултация в Атланта, Джорджия, че мерките ни ще дадат резултат", каза той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Имам питане към административната тройка неспециалисти по проблема коронавирус: В колко лаборатории/ разбирай лабо ратории на колко различни фирми / се правят настоящите "истински" тестове??? Това може би ще даде отговор на въпроса защо се правят само такива тестове!! Имат ли косвено или друго участие и отношение чрез близки ,роднини и т.н.т 'тройката" във въпросната/те лаборатории??? От Ванга съм чул , че лабораторията/ фирмата/ , с 'пра ведните" тестове е ЕДНА!!!! Кой знае , нека ЩАБА да отговори на питането..... Че един тест сега е 120-130лв.

  2. Мица
    #52
    Отговор на коментар #45

    Точно така! PCR тестовете доказват съществуването на РНК на вируса, дали си заразен, със или без симптоми. Серолагичните тестове са - дали боледуваш вече от седмица или дали си преболедувал. В последния случай, ако серологично си позитивен, PCR тестът ти ще е отрицателен. С едно малко уточнение към Вашия текст. RT не значеше ли Reverse Transcriptase, а за в реално време не слагаха ли едно q (quantitative).

  3. StefanK
    #51

    Ако бяха "помолили" олигарсите да върнат всички присвоени пари,вместо да "даряват" жълти стотинки, този проблем можеше да бъде решен по-бързо в интерес на цялата нация,но Делян Пеевски стана най-големият дарител и "герой",повел хорото на всички останали дарители.

  4. Fireball
    #50
    Отговор на коментар #47

    Да де. Ако искаме да си намерим оправдание да не правим масови тестове, точно такива щуротии ще разправяме - пет милиона, десет милиона. А ако искаме наистина да следваме добрите примери - ще тестваме масово вместо да дрънкаме глупости.

  5. Доналд Путин
    #49

    Разбираем е скептицизмът на почти всички коментирали този План.
    Нашенците идват от меката на не0либералната проказа
    Но Планът им е добър.
    Икономическият срив и социалните трусове ще вземат много повече жертви от вирусната зараза, ако продължим по досегашния вектор на поведение и вземане на решения от невежи представители на Шайката , чакащи безпомощно инструкции от Козяк 16
    Даже ХЕРОИНята се сниши, както сте забелязали
    Бих добавил Конкурс за производство на тестове в България - има оцелели

  6. Доналд Путин
    #48

    Време е за служебно правителство ! Вместо Страх от вземане на решения изввън мейнстрийма и поемане на отговорност и некомпетентност Последствията са икономически срив и социални сътресения, които ще отнемат много повече животи от заразата с коронавируса

  7. Естествено
    #47
    Отговор на коментар #46

    Ами нали се настояваше именно за това - масово тестване. 5 милиона граждани 5 милиона теста. Никой никъде не го прави. За мен доводите на щаба са железни.

  8. Fireball
    #46

    "Аргументацията" е безумна. Откъде измислиха това число ПЕТ МИЛИОНА теста? Даже Южна Корея, сочена като пример за масово тестване, и с нейното далеч по-голямо население, е направила около 350 ХИЛЯДИ теста. Когато си служиш с такива доводи съшити с бели конци, никой за нищо няма да ти вярва.

  9. hristohh
    #45
    Отговор на коментар #34

    Real time PCR се прави в момента. Real-time не означава, че са бързи, а че реакцията на полимеразната верига (PCR) се случва в реално време. Тези реакции, обаче, могат да протичат по-бързо или по-бавно. Тези тестове установяват наличие на вируса. Те не могат да се използват за установяване на имунитет. Той се установява със серологични (за антитела) тестове. Съществуващите към момента RT-PCR тестове изискват време.Надеждата е, че ще се произведат по-бързи RT-PCR тестове. Инфекция се установява с

  10. hristohh
    #44
    Отговор на коментар #37

    Единствено Корея успя да направи повече тестове на глава от населението. И все пак проверете колко "масово" е било масовото тестване в Корея. Толкова пъти се каза и показа какви тестове трябва да се ползват според СЗО. И толкова пъти се каза какъв е капацитетът за такива тестове у нас - подобен на капацитета в цяла Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.