Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще има ли десен отговор на царския ход с червения генерал

0 коментара

С назначаването на Бриго Аспарухов за координатор на спецслужбите, дебатът за съдбата на дясното пространство, подет от бивши и настоящи политици в препирните около кандидат - кметските номинации, внезапно придоби реален обект, около който може да се материализира.

С този си ход Симеон като че ли се лиши и от последните бивши сини симпатизанти, които вярваха, че царят е продължение на антикомунистическата линия в управлението.

Ако до този момент е вървял някакъв абстрактен разговор за дясното - трябва ли да се обединява, кои политически субекти влизат в него, кой да го оглави - последното събитие предоставя практическа възможност политици и партии да заявят позиция около определена политика и ясни принципи.

Не е възможно в момент, когато държавата се интегрира към общността на евроатлантическите структури и ценности, премиерът да рискува реформите с назначението на емблематична фигура от най-ретроградните среди в БСП - свързани с бившите тайни служби на комунистическия режим и използващи позициите си в настоящите специални служби за вътрешнополитически преврати.

Откритата намеса на Бриго Аспарухов като шеф на Националната разузнавателна служба за сваляне на правителството на Филип Димитров е вероятно най-важната причина НАТО да възрази на възстановяването му на поста, каквито мераци имаше премиерът в началото на годината.

Отделен е въпросът какъв знак дава Симеон с това назначение при положение, че няма законова база, на чиято основа който и да е да координира спецслужбите на две силови министерства. Както и закономерният въпрос на депутата Емил Кошлуков точно фигура като Бриго Аспарухов ли трябваше да получи политическото доверие на премиера.

Назначението на Бриго Аспарухов е категоричен знак за влизане на БСП във властта, каза депутатът Кошлуков, който единствен от колегите си имаше смелостта най-после открито да атакува конкретно решение на премиера.

Въпросите му едва ли ще получат отговор, като се има предвид словоохотливостта на царя и готовността му да дава отчет за действията си пред своите депутати или пред парламента.

Затова от ключово значение е ще бъдат ли в състояние СДС като единствена опозиционна сила в парламента, противопоставяща се открито на назначението на Бриго Аспарухов, да предизвика по-сериозен дебат по тази тема. Той съвсем не се ограничава до личността на новия координатор на спецслужбите и овъртолените бизнес - приятелски отношения в кръга Сакскобургготски - Атанас Тилев - Бриго Аспарухов. А до принципите и последователността на следваната политика.

Защото ако целта е България да се модернизира и да стане съвременна демократична държава, връщането на фигури от типа на Бриго Аспарухов в коридорите на властта е знак за тъкмо обратното. В този смисъл твърде показателна е реакцията на БСП, която публично обявява, че е приела присърце евроатлантическата интеграция на страната, а в същото време лидерът ѝ Сергей Станишев титулува Аспарухов като "доказан професионалист".

Неговото назначение едва ли ще е камъчето, което ще преобърне колата за НАТО - заради него и други съмнителни назначения на ключови позиции в министерствата и службите, другите натовски държави просто няма да споделят с България пълния обем информация, тъй като ѝ нямат доверие.

Проблемът обаче е в скоростта, мащабите и посоката на реформите в структурите за сигурност. Проблемът е в това, че след убийствата на крупни бизнесмени, свързани с бившата Държавна сигурност, МВР не опровергава медийните информации, че техният настоящ бизнес е бил свързан с наследени канали за контрабанда или пране на пари. Но в същото време свързани със същите бивши тайни служби лица разследват същата тази контрабанда. Затова и битката на държавата с престъпността и контрабандата се изчерпва най-вече със силни думи и обещания, а честният бизнес остава заложник на политическите компромиси с организираната престъпност.

Радикалната промяна на настоящата ситуация е мотивът, който може да обедини обществото около някаква нова смислена политическа платформа. В момента СДС твърди, че е политическата сила, която отстоява именно този вид промяна, но така и не е успяла да предаде някакво по-смислено послание към хората, нито пък да ги мобилизира. Както става ясно, в НДСВ има отделни политици, които споделят оценката на СДС за назначението на Бриго Аспарухов. Такива вероятно има и в други политически сили.

В крайна сметка, скандалът с Бриго Аспарухов може да се превърне в повод за сверяване на часовниците по ключов за България проблем, което е твърде различно от безразборното лепене на етикети "тези са наши" - "другите са лоши". Както и в тест за възможностите на дясното пространство да противодейства на опитите за забавяне или блокиране на стратегическия проект на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.