Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще издържи ли новото "безсрочно" примирие в Украйна?

Мисияата на ОССЕ в Украйна ще контролира вече цял Донбас

0 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десет дни след като бе подписано, новото "безсрочно" примирие между украинската армия и проруските бунтовници в Източна Украйна в общи линии се спазва, но сблъсъци все още има редовно и скептиците са многобройни, пише в сряда агенция Франс прес.

Поредното спиране на огъня в конфликта, взел за 31 месеца близо 10 000 жертви, бе предложено от Контактната група, включваща Киев, Москва и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), а на 23 декември бе прието от сепаратистите.

Това стана дни след особено ожесточени боеве, в които загинаха 10 украински войници.

Оттогава един украински военнослужещ почина; освен това двата лагера все още си разменят обвинения в десетки артилерийски обстрели.

Донесе ли промени избирането на Доналд Тръмп?

Президентските избори в САЩ, спечелени от кандидата на републиканците Доналд Тръмп, бяха следени твърде внимателно в Украйна, отбелязва агенцията.

Американският милиардер впрочем неведнъж изрази възхищение от Владимир Путин, докато Киев и западните му партньори обвиняват Москва, че предоставя военна подкрепа на сепаратистките бойци.

Москва постоянно отхвърля обвиненията, но според някои експерти Путин ще бъде изкушен да стегне юздите на бунтовниците, за да улесни вдигането на американските санкции срещу Русия, по-специално в ключови сектори като газа и петрола.

Други обаче смятат, че тази перспектива ще развърже ръцете на Путин за времето, докато Тръмп е на власт. Едно е сигурно, заявява пред АФП руският военен аналитик Павел Фелгенгауер - "краят на войната зависи изцяло от Путин".

Проявяват ли нетърпение европейците?

Германия и Франция водят вече близо двегодишни преговори с цел да върнат мира в Източна Украйна.

Берлин и Париж защитават публично украинските власти, но европейски дипломати споделиха в частни разговори, че на страните им е втръснало вече Киев да отказва и най-малки отстъпки, макар че ги е приел, договаряйки мирните споразумения от Минск, подписани през февруари 2015 г.

Те предвиждат например специален автономен статут за източните региони на Украйна, предоставящ повече пълномощия на регионалните и местните законодателни събрания, така че да организират "народна полиция".

Но "за по-нататъшен напредък на мирните преговори или за да получим този специален статут е необходимо общо примирие", подчерта пред АФП пълномощникът на самопровъзгласилата се Луганска народна република за мирните преговори Владислав Дейнего.

Според Александър Хуг, зам.-председател на мисията на ОССЕ в Украйна, е нужна "политическа воля" за уреждане на конфликта. "Те показаха в миналото, че могат да спрат стрелбата, щом пожелаят", заяви той пред АФП.

Промениха ли се нагласите в Украйна?

Когато започнаха размириците в източните земи - през април 2014 г., украинската армия бе в пълен упадък. Оттогава обаче западните съюзници на Киев ѝ доставиха оборудване, по-специално радари, а бюджетът за отбрана на Украйна бе увеличен и тази войска се превърна в ефикасна сила.

Същевременно умонастроенията в Украйна претърпяха промяна. Националистическите чувства, както и гневът, насочен към Русия, бяха силни в началото на бойните действия и още не са се уталожили, но според украинския аналитик Вадим Карасьов "хората са вече уморени от войната".

През декември съвместно проучване на две големи украински социологически служби разкри например, че само 14 на сто от украинците искат битките да продължат, "докато Украйна си върне всички окупирани територии", припомня Франс прес, цитирана от БТА.

Мисияата на ОССЕ в Украйна ще контролира вече цял Донбас

Специалната наблюдателска мисия на ОССЕ в Украйна ще разшири контролираната от нея зона, която ще обхване цял Донбас, и ще следи главно спирането на бойните действия. Това заяви в сряда в Мариупол председателят на организацията, австрийският външен министър Себастиан Курц, цитиран от ТАСС.

"ОССЕ ще положи всички усилия мисията да действа възможно най-ефективно, да наблюдава цялата територия на Донбас и с усилията на мисията да се постигне пълно спиране на огъня", увери Курц.

Той изтъкна, че трябва реалистично да се преценяват възможностите на мисията. "ОССЕ наброява 57 страни членки и решенията се вземат с консенсус", подчерта Курц и добави, че "са необходими усилия и там, където се вземат решенията, в Москва, Киев и в други страни".

Необходимо е диалогът и преговорите да продължат въз основа на "единствената база днес" - Минските споразумения, каза председателят на ОССЕ.

На съвместен брифинг с външния министър на Украйна Павло Климкин Курц съобщи, че "в близките седмици" ще посети Москва.

Климкин информира на свой ред, че до няколко седмици председателят на ОССЕ отново ще направи посещение в Киев. На 15 януари се навършват 25 години от установяването на дипломатическите отношения между Украйна и Австрия, напомни украинският министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.