Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще изяде ли мишката книгата?

0 коментара

PC. Попитайте баба си какво значи това и тя най-вероятно ще реши, че говорите за котката си (PC - чете се "пи си"). Същият въпрос, зададен на първокласник, ще получи точен и изчерпателен отговор - Personal Computer, сиреч - компютър. Детето също ви разкаже как всеки ден след училище ходи с приятелите си в някоя зала, за да играят на NBA или FIFA. Опразниха се училищните дворове и детските площадки, защото се оказва много по-лесно да си "велик футболист" или "най-добрия баскетболист" (дори самия Майкъл Джордан), седейки си пред екрана и натискайки четири клавиша. В същото време в училище е скука, трябва да се мъчиш с химикалката и да сричаш на глас, докато очилатият зубрач от първия чин ти се присмива. Какъв е стимулът за това дете да се върне вкъщи и да отвори книжка? Как то ще научи, че "книгата е прозорец към света", като вече се е запознало с Windows '98 и тези "прозорци" му допадат много повече?

Книгата се печата на хартия, а хартията, както пише в детските книжки, я ядат мишките. Сполучлива метафора, като се има предвид, че един от основните "атрибути" (или на компютърен език - едно от входно-изходните устройства) на PC-то е именно мишката. Във времето на "съвременните технологии и глобализацията" (или поне така пише във вестниците) книгата е "изместена" от бюрото ни, на което вече гордо стои компютърът. Защо? Баналният отговор - по много причини. По-лесно, по-бързо. По същата причина, поради която книгата е заменила каменните надписи, печатната книга - ръкописите, вестниците - вестоносците. Нашата мишка е лакома и яде на големи хапки, но и книгата е голямо сиренце, даже леко мухлясало. А и да имаш мишка си остава скъпо удоволствие, още повече че "мишката-майка" - Бил Гейтс - постоянно "бълва" нови отрочета и днешната мишка утре вече е стара. Как ще убедиш мама и тате, че ти трябват двеста долара за нов процесор, като те са отраснали с максимата - "под мишница с книжчица, да се учиш, да сполучиш" (разбира се, ако успееш да им обясниш какво е процесор). А съседите от горния етаж още малко полиция ще извикат, за да им освободиш дуплекса и да излезеш от Интернет.

Въпреки всичките трудности и "камъчета" в сиренето, мишката гризе. Младите хора са първите "жертви", а бъдещите им деца ще бъдат откърмени с I-net, e-mail, ICQ, mIRC и други неща, които за днешната "средна и трета възраст" са компютърен китайски за напреднали. С какво толкова привлича белият сандък на бюрото, че всичко под 25 години му се "лепи"? за по-малките - това са игрите, ротативките са вече минало, сега е ерата на "Heroes", "Warcraft", "Tombrider", "Diabolo". Организират се състезания, клубни турнири, а "майсторите" печелят всеобщо възхищение, когато пред погледите на смаяните зяпачи "размажат" противника на "Doom" с класическата реплика "Piece of cake" (без дори да знаят значението й). Това обаче има и образователна цел - да минеш една мисия на "Starcraft" или "Heroes", е все едно да вземеш диплома от гимназия с разширено изучаване на чужд език, а "Heroes of Might and Magic II" си е цяла Английска. Какво от туй, че очилаткото от първия чин ходи на частни уроци? Ти веднага ще го "застреляш" с някоя от най-пикантните реплики на твоя любим герой, които със сигурност ги няма в учебниците му по английски език.

За по-големичките батковци и каки тръпката е на друго място. Chat-ът! "Свалянето по модерен образец" изисква: да пишеш бързичко на PC-то, да си остроумен, да имаш развинтена фантазия, да си измислиш прякор (nick), зад който да се скриеш - колкото по-секси звучи, толкова по-добре (някои предложения - Lady, Sexy girl, Trinity или побългарените - Пичка, Коте, Готина, разбира се за по-непретенциозните работа върши и звучно женско име - успехът е гарантиран. Момчетата също могат да опитат с Гладиатор, Арнолд, Скалата също е на мода с тази кеч-мания). В chat-а е много лесно да си висока, русокоса, синеока, мерки 90-60-90 са нещо обичайно. Манекенките вече не ходят по шикозните заведения, те са вперили поглед в екрана, леко са се прегърбили и само чакат принцът от мечтите да ги заговори, а той задължително е богат, (нищо, че chat-и от залата под блока), красив и убийствено sexy. Къде е мястото тук за класическите романи? "Ана Каренина", "Роксолана", "Ромео и Жулиета" - скука! На 500-та страница още не са се целунали, а в chat-а какви работи стават само (виртуален секс, порно-снимки)… И евтините любовни романчета са демоде, само хабят хартия, заради която изсичат тропическите гори. Ако нашите виртуални Ромео и Жулиета обаче се срещнат на живо, ще бъдат "малко" разочаровани - пъпчасал младеж и очилата девойка, но поне за два часа са били такива, каквито мечтаят да бъдат. Ако преди книгата е била убежище за чувствителните и раними души, то сега I-net е цял собствен свят.

След детските увлечения и пубертетските страсти, за един съвременен младеж мишката може да бъде полезно средство, дори необходимост. Свърши се с целодневното висене в библиотеката с минерална вода и суха храна. Изберете "търсачка", напишете "keyword" и имате цялата информация, дори повече, отколкото сте очаквали - бързо и лесно. Не се ровите в прашните томове, не се мъчите да пазите тишина под свирепите погледи на четящия пресата дядо от съседната маса. Можете, докато "ровичкате" в I-net да си пуснете любимия певец, а може и да потърсите нещо за него или да си побъбрите с други негови фенки по цял свят. Като стана дума за "широкия свят", какво ще прави младежът, когато гаджето му замине да учи в Америка? Ще чака по един месец писмо (ако някой "добросъвестен" пощенски служител не си хареса марката)? Ще ѝ праща e-mail-и, и то по няколко пъти на ден, а ако не го притеснява часовата разлика, може и да си поговорят в chat-а в реално време.

Един юрист вече няма нужда от кантора, където да складира тонове томове. За тази цел си има дискети и дискове, има дори разработени програми. Ами лекарят - защо са му тежките книги и учебници, здравни картони и други обемисти "бумаги"? Един компютър - и той вече е семеен лекар, т.е. работи вкъщи, даже медицинска сестра не му е нужна, освен ако не го е страх да бие инжекции. Дори учебниците по анатомия са излишно бреме, в I-net има къде по-подробни нагледни материали. Учрежденията и фирмите нямат нужда да наемат складове за архивите, нужно е само едно чекмедже за дисковете. Могат да се повредят, но книгите горят още по-лесно, а понякога ги нападат и мишки. За библиотекарите е зле - няма хляб в тази професия, но светът се променя и професиите с него. Печатницата уби калиграфията, програмирането ще убие печатницата.

Сега е модерно да си компютърен специалист, програмист, хакер! Еволюция! Така и нашата книжчица ще бъде изядена от мишчицата, но бъдещето ще роди и котката, а след това - и кучето, и виетнамеца и т.н. не можем да спрем новото, не можем да си заровим главата в пясъка (не сме щрауси, нали?) и да чакаме модната тенденция да отмине. Трябва да се приспособим, да се научим, да използваме възможностите, които ни се предоставят, да спечелим от новото. И ако това е компютър, I-net и E-mail, да бъдем в крак с времето, това не пречи вечер да препрочитаме и любимата си книга. "Кралят умря, да живее кралят!".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.