Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще минат 30-40 г. преди да се решат технологичните проблеми с гласуването по интернет

6 коментара
Ще минат 30-40 г. преди да се решат технологичните проблеми с гласуването по интернет

Гласуването по интернет би позволило по-голяма активност на изборите по света, но рисковете от измами и грешки са още твърде големи, за да може тази технология да стане общоприета. Това се казва в доклад, публикуван в Съединените щати от мозъчния тръст Атлантически съвет и софтуерната компания "МакАфи" (McAfee).

"Нивото на сигурност трябва много да се повиши", се подчертава в проучването, цитирано от БТА в четвъртък.

Предизвикателствата пред гласуването по интернет са много по-големи от тези пред търговията по интернет, смятат авторите. Потребителите, на които е откраднат номера на кредитната карта или които са жертва на измама, могат да бъдат обезщетени, но е трудно да бъде поправена вреда, нанесена на избирател.

"Загубата на бюлетини е неприемлива", пишат авторите. "За разлика от хартиените бюлетини, електронното подадените гласове не могат лесно да бъдат подложени на повторно преброяване".

Хакери могат да парализират изборите или по-лошо - да подменят резултатите, без да бъдат засечени.

Друга пречка е необходимостта да бъде проверена самоличността на гласоподавателите, без да бъде нарушена тайната на вота.

По време на дебат, проведен успоредно с публикуването на доклада, експертът Джоузеф Хол от Центъра за демокрация и технологии уточни, че ще са необходими още 30-40 години, преди тези технически проблеми да бъдат решени.

Джорди Пуйгали, чиято компания "Сайтъл" (Scytl) създава платформи за гласуване по интернет, контрира, като припомни рисковете от традиционното гласуване, например пускането на допълнителни бюлетини в урните.

Авторите цитират проучване на Мичиганския университет за последните избори за Европейски парламент в Естония - първата страна, въвела електронно гласуване за национални избори. Според това проучване, което ще бъде публикувано през ноември, хакери са "атакували сървърите или потребителските акаунти, за да подменят резултатите от вота, или да подкопаят легитимността на системата". Естония уверява, че системите са
били сигурни.

Но потенциалът е огромен, пише Атлантическият съвет.

"За компютърно грамотното поколение гласуването от мобилни устройства може да стане златно приложение", пишат авторите и добавят, че може да се окажат нужни проверки на биометрични данни.

"Предимствата на интернет гласуването, с оглед на обхвата, достъпа и участието на избирателите, могат да революционизират демократичния процес по света", заключават те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dadmoroz
    #6
  2. Dadmoroz
    #5

    Естествено че ще е трудно, скъпо и бавно, но трябва да се работи по въпроса.... От начало като опция към редовното гласуване за хора, които заради гласуването, са съгласни да си разкрият идентичността на машината... Както става с банковите транзакции...

  3. jorro22
    #4
  4. Valentin Dimitrov
    #3

    Ха, Ха, Ха, това проучване явно е финансирано от любимата партия, която има "син страх" от електронното гласуване, защото само с вота на червените бабички едва ли ще прескочи парламентарната бариера. Впрочем, прочетете последното им изречение, резюмиращо огромните предимства на електронното гласуване - безплатно, бързо, изключващо далавери, максимално отговарящо на действителния баланс в обществото. 30-40 години ?! По-едър популизъм от това не съм срещал....

  5. Mad Dog
    #2

    Е да, хората по света си поверяват парите, /по някога милиони/, на банкиране по интернет, но да се гласува е опасно. По-добре е да си ги купуваме гласовете по 30 лв. в ромските квартали. Така няма да има нужда да разчитаме на хакери. Между другото, в същата тази УСА, в много щати, когато се гласува е забранено да се иска каквато и да е форма на идентификация. Трябва само да си кажеш името и да те намерят в списъка. Това го подържат отвън океанските прикрити комунисти /т.е. демократическата партия/.

  6. Коментарът е изтрит в 19:40 на 9 октомври 2014 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.