Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще можем да се отказваме от заем до 14 дни от подписване на договора

1 коментар
Ще можем да се отказваме от заем до 14 дни от подписване на договора

Клиентът ще може да се откаже от потребителски кредит до 14 дни от сключването на договора, гласуваха в четвъртък народните представители, които одобриха на второ четене новият Закон за потребителския кредит.

Ако договор за такъв заем, се развали до 14 дни след подписването му, то кредитополучателят няма да дължи обезщетение, неустойка, нито каквито и да било обяснения за това. Той трябва само да върне главницата и да плати лихва от датата на усвояване до датата на връщане, но не по-късно от 30 календарни дни. Договорът се прекратява, когато потребителят възстанови усвоената сума.

Законът предвижда още горната граница на заемите за граждани да се вдигне над три пъти. Тя вече няма де е 40 хил., а 147 хил. лв. Потребителите ще могат да погасяват частично или напълно задълженията си по всяко време и кредиторът не може да откаже предсрочното погасяване, гласят други текстове в закона.

Според новите правила в България ще бъде въведен “стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителския кредит”. Всички кредитори ще са длъжни да дават на гражданина формуляра преди сключване на договора за кредит. Така потребителите ще могат по-точно и лесно да преценяват предлаганите финансови условия. Документът ще е част от преддоговорната информация, в която ще влиза и екземпляр от проектодоговора.

Законът съдържа нови изисквания към рекламата на потребителския кредит. Всички нейни писмени форми трябва да предлагат информация с еднакъв размер на шрифта, така че отделните ѝ части да се открояват еднакво.

Със закона се разширяват задължителните компоненти на договора. Кредиторът е длъжен да оценява кредитоспособността на потребителя и ще прави справка в Централния кредитен регистър на БНБ или друга база данни. Въвежда се и задължението банката да уведоми незабавно потребителя за всяка промяна в годишния лихвен процент, и то преди да е влязла в сила.

Нормативният документ осигурява максимална защита на потребителите и еднакви условия за получаване на кредит. Важна част от него е, че разпоредбите за предоставяне на преддоговорна информация, за оценка на кредитоспособността на потребителя и за реклама ще се прилагат и за ипотечните кредити.

Законът за потребителския кредит ще насърчи по-отговорни отношения между финансовите институции и гражданите, кандидатстващи за заем, посочиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Така ще се ограничат измамите и злоупотребите в тази сфера и ще създаде механизъм за защита на икономическите интереси на потребителите. Законът ще бъде и превантивен механизъм срещу свръхзадлъжнялост на физическите лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. икономист
    #1

    Какъвто и закон да се приеме, докато народа е финансово и икономически неграмотен, оправия няма да има. Народа предпочита да си купи кола, видеостена, печка, пералня на двойна цена, отколкото да поработи малко повече и да си и купи на нормална цена. Роби на месечната вноска ще стане целия народ. Жалко...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.