Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще му се размине ли на сирийския президент Асад за убийствата?

25 коментара

Ще се допусне ли на сирийския президент Башар ал Асад да му се размине за масовите убийства, както стана с баща му преди 30 години? Някои от обсъжданите сега идеи може да значат именно това - "златен парашут" за изгнание в чужбина. Без обвинения във военни престъпления, без съдебно преследване, без съдебен процес.

 

За разлика от сваления египетски диктатор Хосни Мубарак, който на 2 юни беше осъден на довживотен затвор, и за разлика от либийския, Муамар Кадафи, който беше убит от бунтовниците, Асад "ще предаде властта и ще напусне Сирия".

 

Именно това каза държавният секретар на САЩ, Хилари Клинтън след среща на външните министри на арабски и западни страни в Истанбул. Идеята е известна като "йеменско решение" и беше лансирана от американския президент Барак Обама на срещата на Г-8 през
май. Това е алюзия за споразумението, след което на йеменския президент Али Абдула Салех беше предоставен имунитет срещу съдебно преследване за убийствата на протестиращи. В замяна той предаде властта на вицепрезидента и обяви намерението си да замине в изгнание в Етиопия.

 

Подобна сделка не би била възможна в Сирия без участието на Русия - най-големият оръжеен доставчик на режима на Асад и другите му двама основни поддръжници, Китай и Иран. Ето защо бившият генсек на ООН, Кофи Анан и понастоящем специален пратеник на световната организация и Арабската лига за Сирия, излезе с предложение за създаване на "контактна група", която да сложи край на конфликта, отнел досега живота на поне 10000 души.

 

Тази група ще включва петте постоянни държави членки с право на вето в Съвета за сигурност - където Русия и Китай блокираха приемането на строги мерки срещу Сирия - както и "страни с реално влияние върху положението, страни, които могат да повлияят на всеки един от враждуващите лагери - сирийското правителство и опозицията", каза Анан в ООН.

 

"Като важна за региона страна се надявам, че Иран ще бъде част от решението".

 

Клинтън отхвърли това предложение, заявявайки, че Иран помага за оставането на режима на Асад на власт и затова той е част от проблема. Разбира се същото се отнася и за Русия и
Китай, но участие на Техеран би скарало Вашингтон с близкия му съюзник Израел и би направило Обама уязвим за обвинения, "че показва слабост по отношение на Иран", което е неприемливо в разгара на кампанията му за преизбиране.

 

Ако предложението на контактната група в крайна сметка доведе до изгнание на сирийския президент - а в това има доста голяма условност - къде би отишъл той? Според доста добре
осведомения коментатор на в. "Вашингтон пост" Дейвид Игнейшъс, Русия му е предложила убежище и витаят слухове, че Асад вече е прехвърлил в Москва сирийски авоари на стойност 6 милиарда долара.

 

Всичко зависи от Русия, а не от САЩ. Както каза Фолкер Пертес, експерт по Близкия изток и ръководител на Германския институт за международна сигурност в Берлин: "Докато Москва не каже на Асад, че играта е свършила и че единствено споразумение за оттеглянето му ще гарантитра неговата сигурност и тази на поддръжниците му, той е малко вероятно да се почувства наистина изолиран".

 

Трудно е да се преглътне идеята сирийският лидер да си тръгне безнаказано след 15 месеца на брутални репресии срещу несъгласните и серията от кланета, които станаха причина за
възмущение и осъдителни изказвания, вариращи от "отвратителни" и "подли" до "неописуемо варварство".

 

Но вербалното възмущение не сваля диктатори, ефектът на икономическите санкции за промяна на поведението е ограничен, както показва случаят с Иран, а във Вашингтон и в други столици липсва каквото и да било желание за военна намеса.

 

Ако на Башар му се размине за убийствата, той ще довърши семейната традиция. Баща му Хафез, от когото той наследи властта, управляваше с масови убийства в още по-големи мащаби.

 

Дори при все че Близкият изток като цяло е осеян с места, на които се били извършвани кланета, начинът по който Хафез ал Асад се разправи с несъгласните от Мюсюлманските братя в град Хама се откроява.

 

На 2 февруари 1982 г. нападение на армията срещу скривалище на нелагалните Мюсюлмански братя стана причина за сражения в града. Правителството отвърна, като обкръжи Хама с танкове и артилерия и разруши гъсто населения град след 27-дневна операция, довела до смъртта на 10 до 30 хиляди души, в зависимост от това на чии данни вярвате.

 

Клането до голяма степен остана незабелязано, скрито в една епоха без мобилни телефони, чрез които в интернет да се публикуват видеозаписи, за да може целият свят да види. През
1982 г. арабските съседи на Сирия запазиха мълчание, а реакцията на Запада беше вяла. Страната му се успокои и уплаши, а Хафез остана на власт още 18 години. Той почина от белодробно заболяване. Брат му Рифаат, който ръководеше операцията в Хама, живее комфортно старините си в Лондон.

 

За разлика от тогава тази седмица имаше вълна от изявления срещу две кланета в Сирия, както и предишните седмици, съдържщи призиви да се потърси отговорност на виновните за това. В изказванията се говореше за наказание за хората, които са влизали по домовете и са разстрелвали и намушквали цели семейства, а не за ръководството в Дамаск, от чието име са били извършвани убийствата.

 

Башар ал Асад има доста неща, от които да се страхува в страна, която все повече върви към открита религиозна война, но изглежда Международният наказателен съд в Хага не е едно от тях.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Бреииии... И Как точно западат изжаршжа тези садебни процедури и хуманни демократични деистжия.. като срине даряжатра избие сумати цижилен народ с проклетите си ракети и когато докопа така наречения злодеи го убижа кат окуче на улицата и после спокоино налага сжоите имперични зажоежателси пражила..Под носа на сжетожното общестжо,което е толкожа заето с плащане на сметки гледане на футбол и пр и пр че не жийда че Сжетожният демократ жажлича чожечестжото ж нож глобален конфликт.. за тези хуманни

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  3. Анонимен
    #23

    Целите на Запада и на Алкайда в Сирия са еднакви като две капки вода. На практика Запада ,крайните ислямисти и Алкайда воюват рамо до рамо в Сирия.Те искат да заменят режима в Дамаск,но с какво и те не са наясно. А имат и горчивият опит от Либия.Запада изопачава ежедневно и денонощно събитията в Сирия.Премълчава,че повечето убити цивилни и военни са загинали от ръцете на главорезите от средите на крайните ислямисти. Политката на Запада е реален пример как се съюзяват и с дявола само и само да

  4. Анонимен
    #22

    Русия -Горна Волта с ракети

  5. Анонимен
    #21

    Медиапул - собственост на псевдожената на Станишев! Откъдето жената - оттам и родата, като по майчина линия на СерГея!

  6. Анонимен
    #20

    Един път стомна за вода - Либия, където ЦРУ ръкоположи за шеф на джамахирията бившия главорез на Кадафи и мъчител на българските медици, после Египет където докара на власт ислямистите и пр. и пр. все в същия стил от времето на Кенеди и Кубинската криза! Е стига с тия стомни за вода - революцията от 1917 г. бе една, друга такава вече няма да има, ако я искат - на друга планета може и да стане!

  7. Анонимен
    #19

    А тези "мюсюлмански братя" в Хама не бяха ли едни от световните терористи, а? При това поне яко финансирани ако не пряко от ЦРУ, то от разни пребогати шейхове в Катар, Кувейт и Саудитска Арабия - която е върха на днешната антидемокрация в световен план! Пълна идиотщина по английски, съжалявам ги шотландците, които били поробени от най-големите чикиджии на света!

  8. Анонимен
    #18

    А ще се размине ли на такива държави като АНГЛИЯ,ФРАНЦИЯ,САЩ и всички останали, които от края на миналият век и досега непрекъснато организират терор върху хората на държави които не са им угодни?Ще има ли и за ръководителите на гореизброените държави международен съд за престъпленията организирани и ръководени от тях?

  9. Анонимен
    #17

    Бунтовницие устройват кланетата на сирийския народ а олиго-френите от световната общност осъждат президента Асад. Мислете логически защо ще и е на сирийската армия да разстрелва собствения си народ? Тя не е ли част от този народ? Защо да го прав сега, защо не разстрелваше хора преди да се организира преврата? И обратно, нека да видим кой стои зад бунтовниците - френския чуждестранен легион и главорезите на Алкайда. Помислете дали им пука на тази пасмина за сирийския народ?

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.