Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще останат ли демократите "ястреби" към Русия и след като Тръмп си отиде?

10 коментара
Роналд Рейгън

С намесата си в изборите през 2016 г. руският президент Владимир Путин постигна нещо, каквото никой от кръвожадните му съветски предшественици не успя да направи: превърна демократите в "ястреби" по отношение на Русия.

Само месеци след разпадането на Съветския съюз, през 1992 г. Роналд Рейгън държа реч пред националния конгрес на Републиканската партия, в която отбеляза: "Чух едни оратори на един друг конгрес да казват: "Ние спечелихме Студената война" и не спирам да се питам кого точно имат предвид те под "ние". Той имаше основание. Днес демократите може да са дълбоко загрижени за заплахата, която представлява Русия за нашата демокрация, но в Студената война, когато Съветският съюз представляваше екзистенциална заплаха за демокрацията ни, те не бяха чак толкова загрижени.

Повечето демократи бяха против политиките на Рейгън, довели да рухването на Съветската империя. Те воюваха срещу исканото от Рейгън увеличаване на отбранителния потенциал и срещу неговата Инициатива за стратегическа отбрана (която сенатор Едуард М. Кенеди отхвърли с омаловажаващото определение "Звездни войни", а сенатор Джон Ф. Кери нарече "илюзорна мечта"). Те подкрепиха поддържаното от Съветите движение за замразяване на ядреното въоръжаване и се противопоставиха на плановете на Рейгън за разполагане на ядрени ракети със среден обсег в Западна Европа. Те критикуваха усилията на Рейгън за въоръжаване на борците за свобода, опитващи се да свалят съветските марионетни режими, както и подкрепата за проамериканските правителства, воюващи с комунистическите бунтове.

Демократите не само се противопоставяха на рейгъновите политики, но и се отнасяха с пренебрежение към неговата безкомпромисна антикомунистическа риторика. След като Рейгън призова Съветите "да разрушат" Берлинската стена, председателят на демократите в Камарата на представителите Джим Райт заяви, че "безкрайно презира Рейгън", понеже е "провалил шанса за драстичен пробив в отношенията между двете страни". Докато Рейгън осъждаше Съветския съюз като "империя на злото" и се заканваше да го запрати на "бунището на историята", демократи като Кенеди критикуваха Рейгън за "заблуждаващата му тактика за Червената заплаха".

Имаше и изключения, разбира се. Легендарният сенатор демократ Хенри "Скуп" Джаксън беше ожесточен антикомунист. Хората като него бяха известни като " Скуп-Джаксънови демократи". Те получиха това прозвище с цел - за да ги различават от повечето други демократи, които не споделяха твърдия подход на Джаксън.

Старите навици за политически отстъпки умират трудно, така че след като Студената война свърши, демократите запазиха меката си линия към Москва. Демократическата съпротива срещу оттеглянето на президента Джордж У. Буш от Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана тогава беше по-остра, отколкото тази на Владимир Путин.

Демократите на практика запазиха мълчание, когато президентът Барак Обама коравосърдечно предаде съюзниците Полша и Чехия, като анулира споразуменията ни за ракетна отбрана, опитвайки се да успокои Москва. През 2012 г., когато Мит Ромни нарече Русия наш "геополитически враг номер едно", демократите жестоко му се присмяха. Обама каза на Ромни: "Хората от осемдесетте години на миналия век издигат глас, за да поискат тяхната външна политика да се върне", а вицепрезидентът Джо Байдън отбеляза, че "Ромни действа сякаш мисли, че Студената война продължава". Повечето демократи смятаха фокусирането на републиканците върху Русия за смехотворно.

Сега обаче, четвърт век след рухването на Съветския съюз, демократите със закъснение решиха, че Русия е заплаха. Десетилетия наред, докато Съветският съюз сееше тирания по цял свят, изпращаше милиони да гният в Гулаг и заплашваше Америка с ядрено унищожение, демократите бяха за разведряване и мирно съвместно съществуване. Дори когато Путин запази шаблона на авторитарна агресия на Русия, подкопавайки демокрацията в страната и завладявайки съседите си, те се обявиха за "рестарт" на отношенията. Чак когато Русия нахлу в личното пространство на (шефа на предизборния щаб на Хилари Клинтън) Джон Подеста, демократите най-сетне - най-сетне! - се възмутиха.

Преди обаче републиканците да злорадстват над двуличието на демократите, те трябва да бъдат внимателни и да не отразяват огледално трансформацията на демократите по отношение на Русия, превръщайки се в апологети на Кремъл. Фактът, че демократите внезапно дават глас на "вътрешния си Рейгън", не е извинение за онези вдясно да дават глас на "вътрешния си Кенеди". Консерваторите не бива да приемат закъснелия гняв на демократите към Русия сериозно. Русия обаче те трябва да приемат наистина сериозно.

Колкото до демократите, да се надяваме новооткритата им антипатия към Русия да не е удобен начин да пипнат президента Тръмп. Русия е заплаха не само защото се е намесила в изборите през 2016 г. Русия е заплаха, защото убива критици на Путин с химически оръжия, сваля пътнически самолети, въоръжава талибаните, подкрепя Иран, нарушава договорните си задължения, насочва ядрени ракети срещу съюзници на НАТО и анексира територията на свои съседи. Тази заплаха ще остане и след като Тръмп си иде. Въпросът е: Ще се отнасят ли демократите и тогава като "ястреби" към Русия?

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #10

    след тРУмп (дъ дуорфс чойс) за мнооого дъъълго време демократите и републиканците ще са единодушни по това как трябва да бъде третирана хибридната Сибирска джамахирия ;-))

  2. Dr. Web Browsing
    #9
  3. Филка Русофилка
    #8
  4. анита хегерланд
    #7

    Ако Русия се беше намесила в изборите, Тръмп сега нямаше да е президент?!

  5. lindentown
    #6
  6. lindentown
    #5

    Студената война започна в края на 40-те, разбира се.

  7. lindentown
    #4

    Демократите никога не са имали "меко" отношение към Русия и СССР, както се опитва да внушава авторът на тази статия. Да припомня напрежението между двете страни по време на управлението на Дж. Кенеди в началото на 60-те, което изправи света пред ядрена война. Както и напрежението около войната във Виетнам по времето на демократа Линдън Джонсън. Точно по времето на демократа Дж.Картър се случи бойкота на Московската олимпиада. Самата Студена война започна в края на 50-те по време на управлението на демократа Хари Труман. А и при Обама отношенията рязко се влошиха около 2013 заради подкрепата на Русия към Асад в Сирия.

  8. o.petti
    #3

    http://blog.independent.org/2017/01/21/communists-march-with-democrats-in-atlanta-but-the-media-doesnt-care/

  9. безпартийна
    #2

    Светът сега няма лидери като Рейгън, Тачър и Горбачов. Има клоуни, мижитурки или диктатори. Защо на нас ни се падна да живеем в толкова размирни времена? Или винаги е било така.

  10. o.petti
    #1

    Демократите които познавам са за, или открито социалисти. Някои дори имат бъуста на Ленин в къщата си. Статии като тази са биволски лаиъна. Демократите са Американските колективисти. Тяхната Обамакеър унищожи Америка такава каквато светът я знае и от която има нужда. Дори Тръмп няма да успее да я възстанови.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.