Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще оцелее ли ОПЕК след 30 ноември?

0 коментара
Ще оцелее ли ОПЕК след 30 ноември?

Страните членки на ОПЕК се събират на 30 ноември във Виена в опит за стабилизиране на световните петролни пазари. Все още обаче няма категорична яснота с какви резултати ще приключи 171-ото заседание на Организацията на страните износителки – дали ще има сделка за намаляване на добива, която да съживи пазара, или личните интереси на държавите ще надделеят.

До този момент изглежда има консенсус между членовете на ОПЕК, че трябва да се опитат да намалят добивите си на нефт до 32.5 милиона барела на ден, което представлява значим напредък по отношение на обхвата на мненията, изразени през септември. Плановете са за всеки член на ОПЕК да бъде разпределена квота за добив през следващите шест месеца. Договарянето на конкретните количества изглежда е в ход между ключовите членове на ОПЕК.

На Либия и Нигерия вероятно ще бъде дадена възможност да увеличават добивите си, но дори и за тях ще има ограничителни квоти.

На Иран се дава една по-спокойна квота от повечето членове на ОПЕК. Моето очакване е, че квотата ще бъде съществено под исканите 4 милиона барела на ден.

Участието в споразумението на държави, които не са членки на ОПЕК, изглежда все още нерешено и представлява значителен проблем. Приносът от нечленки на ОПЕК може да бъде приеман под формата на " замразяване на добивите" на последните нива.

Независимо дали се достигне до сделка или не във Виена, едно е ясно и то е, че картелът със сигурност ще внесе разочарование на нефтените пазари.

В момента цените на петрола са под натиск, тъй като пазарите са несигурни в очакване на резултатите от срещата.

Чуват се различни слухове за Иран и Ирак и спекулации за това, колко Саудитска Арабия е готова да намали собствения си добив на нефт. От друга страна Русия за пореден път изненада пазара, въвеждайки ново понятие за намаляване на добивите...!?

Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че Русия е готова да се присъедини към сделката за намаляване на добивите. Оказа се, че той е имал своя собствена дефиниция за свиване на производството. Според Новак, Русия планирала да увеличи добивите на нефт през 2017 година с 200-300 хиляди барела на ден и отказвайки се сега от тези свои намерения всъщност намалявала добива си...!?

В последните месеци сме свидетели как руският президент, руският министър на енергетиката, ръководителят на държавната "Роснефт" и руският министър на финансите - всички те - изпращаха противоречиви послания към пазара.

Преди това Александър Новак говореше само за замразяване на добивите и че не се обсъжда съкращаване на същите.

Позицията на Русия е неприятна изненада за пазара, но изненадата е само, защото същият този пазар умишлено избра да бъде "глух и сляп”.

Руската позиция бе посочена на няколко пъти от най-надеждния източник - министъра на енергетиката - и не се е променила. Не очаквам Русия да "подслади” офертата си, тъй като страната не разполага с практическа възможност да намали добивите си точно сега, поради суровия климат - декември е точно зад ъгъла! Според сегашната прогноза за времето, в "нефтената столица" на Русия - Нижневартовск, на 1 декември температурата ще е минус 23 градуса по Целзий.

Това поведение на Русия може да навреди сериозно на предстоящата сделка, тъй като Ирак и Иран също може да се опитат да обрисуват плановете си за растеж като "съкращения". Саудитска Арабия със сигурност няма да намали собствения си добив, тъй като това ще означава отказ от пазарен дял, който ще бъде мигновено зает от конкурентни страни.

Заседанието на 30 ноември е последният шанс на ОПЕК да покаже, че е жизнеспособна организация, която има сериозно влияние върху пазара. Има някакъв шанс за сделка, въпреки позицията на Русия. В същото време, предложените съкращения реално може да се окажат по-малки поради нежеланието на Русия да намали нефтодобива си, както и заради страха на останалите членове на картела от загуба на собствения пазарен дял .

От практическа гледна точка би било разумно "изтичането на информация" да не влияе върху пазара, а инвеститорите да изчакат официалното потвърждение на всяка сделка, която ще бъде достигната на срещата във Виена.

В дългосрочен план обаче цените на петрола ще се задвижват от силно нарастване на търсенето на нефт и непрекъснато намаляващи инвестиции в бранша.

*Авторът е енергиен експерт от Центъра за Балкански и Черноморски изследвания, сондажен инженер, който работи на петролно поле в Индонезия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.